نتیجه شکایت ایران از امریکا در دادگاه لاهه چه شد ؟

۱,۷۲۴
۰
۰
سه شنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۳:۰۶

دادگاه رسیدگی به شکایت ایران از امریکا روز گذشته برگزار و نتیجه آن اعلام شد.

مجله دلگرم- جلسه اول دیوان بین‌المللی دادگستری درباره شکایت ایران از آمریکا به پایان رسید و نماینده و وکلای ایران استدلال‌های خود را مطرح کردند.

این دادگاه از دوشنبه ۲۷ اوت (پنج شهریور) رسیدگی به شکایت ایران را آغاز کرد و سه شنبه نوبت به نماینده و وکلای آمریکا می‌رسد که استدلال‌های خود را در دادگاه طرح کنند.

در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه نیز هر دو طرف توضیحات تکمیلی را به دادگاه ارائه خواهند کرد.

در اوایل جلسه جنفر نیوزتید، نماینده دولت آمریکا، بلند شد و با محسن محبی، نماینده دولت ایران، خوش و بش محترمانه ای کرد.

www.delgarm.com
جنفر نیوزتید، نماینده دولت آمریکا در دادگاه لاهه

در جریان دادگاه، آقای محبی در اظهارت خود از یک طرف هشدار داد تحریمهای آمریکا نه تنها توانایی ایران برای بهبود اقتصادی را از بین می برد همچنین باعث می شود که ایران نتواند نیازمندیهای اولیه بهداشتی و امنیتی شهروندانش را تامین کند. او گفت حتی نیازمندیهای آموزشی و اجتماعی شهروندان ایرانی با مشکل روبرو می شود و اضافه کرد که خیلی از خارجی ها نگران امنیتشان هستند و ایران را ترک می کنند.

www.delgarm.com
محسن محبی، نماینده ایران در دادگاه لاهه

او همچنین به شرکتهای بزرگ نفتی همچون توتال فرانسه اشاره کرد که خاطر تحریمها مجبور شده اند ایران را ترک کنند. نماینده ایران همچنین گفت رهبران ایران در مقابل آمریکا ایستاده اند و از تمام راه های صلح آمیز برای دفاع از خود استفاده خواهند کرد. وکلای ایرانی که بیشترشان انگلیسی و فرانسه ای هستند خواهان تعلیق تحریمهای آمریکا تا مشخص شدن نتیجه این دادگاه شدند.

دادگاه در این جلسه چهار روزه به نمایندگان و وکلای دولتهای آمریکا و ایران گوش خواهند داد و تصمیم خواهند گرفت که آیا این دادگاه صلاحیت رسیدگی به این پرونده را دارد یا ندارد

پیش‌بینی توکلی از نتیجه شکایت ایران علیه آمریکا در دادگاه لاهه

«احمد توکلی» در گفت وگوی اختصاصی با شبکه خبری العالم گفت: یک احتمال وجود دارد اینکه یک قاضی حر و با صفات انسانی خوب در دیوان بین المللی لاهه حضوردارد و قوانین بین المللی را اجرا می کند، من امیدوارم همین طور باشد، به نظر می رسد که همین طور باشد.

نتیجه شکایت ایران ، شکایت از امریکا، دادگاه لاهه
احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

وی افزود : احتمال این که آمریکا این را بپذیرد، ضعیف است، احتمال دارد که آمریکایی ها نقشه ای دارند. چون در سابقه تاریخی بوده که این دادگاه بین المللی بعضی وقت ها از مظلومان دفاع کرده است، من این احتمال را می دهم که چنین چیزی باشد.

توکلی در پاسخ به احتمال موافقت دولت ترامپ با درخواست دادگاه لاهه گفت: به نظر من که ترامپ موافقت نمی کند، زیرا ترامپ، سرکشی خیلی متکبرانه دارند که فکر می کنند دنیا مزرعه آن هاست و هر کاری که دلشان بخواهد، می توانند انجام دهند.

وی افزود: اگر اینها عمل کنند، برای ما خوب است و اگر هم رعایت نکنند، باز هم برای ما خوب است، چون کارنامه سیاهی که در نقض قوانین و دور زدن مقررات بین المللی دارند، سیاه تر می شود و اثبات قوی تری است بر ادعاهای جمهوری اسلامی ایران درباره رژیم سفاک و مستکبر آمریکا.

رئیس دیوان بین المللی دادگستری لاهه طی نامه ای رسمی خطاب به وزیر امور خارجه آمریکا، ضمن اعلام زمان رسیدگی به شکایت دولت ایران، درخصوص بازگشت یکجانبه تحریم های دولت آمریکا تاکید کرد از هر گونه اقدام جدید خودداری کنید و شرایط را تغییر ندهید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter