ارزش خبر- حسن حیدری !

۱,۴۱۹
۰
۰
پنج شنبه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۴۵

مجله دلگرم - بارها در دروس ارتباطات ارزش های خبری را مرور کرده ایم اما از ارزش و تاثیر خبر در جامعه کمتر سخن به میان آمده است.

خاطره ای از یک شهرستان استان تهران درباره ارزش و تاثیر خبر بر روی سلامت مردم آن دیار دارم که این موضوع را روشن می کند.
در یکی از بخش های این شهرستان گزارش هایی در مورد مرگ و میر دام های اهالی شده بود. با پیگیری بخشدار معلوم شد که ضایعات شیمیایی و صنعتی یکی از نیروگاهها در آنجا به صورت فله ای رها شده و این مساله باعث آلودگی خاک و گیاهان منطقه شده است.
قبل از انتشار خبر و گزارش تصویری که حتی در آن یک مارسمی نیز تلف شده بود، با مسئول محیط زیست شهرستان تماس گرفتیم. او پاسخگویی را به زمانی دیگر موکول کرد در پیگیری مجدد از این مسئول گفت که در یکی از موتورهای جست وجوی اینترنتی نگاه کرده ام، چنین منطقه ای در شهرستان وجود ندارد.
وی حتی به خود زحمت نداده بود که با خبرنگار و عکاس ایرنا به منطقه برود و فقط از پشت میز خود به جست وجوی منطقه مورد نظر اقدام کرده بود که البته این اقدام وی ناموفق بود و خبرگزاری گزارش و تصاویر مربوط به ضایعات صنعتی و شیمیایی را منتشر کرد.
خلاصه اینکه با پیگیری فرماندار و سایر مسئولان شهرستان این مساله حل شد و معلوم نبود در صورت ادامه این کار چه خساراتی به محیط زیست و سلامت مردم آن منطقه وارد می شد.
مساله مهم در این خاطره این است که برای آن خبر و تصویر به لحاظ مادی چه قیمتی را می توان گذاشت و اصولا آیا سلامت انسانها قابل قیمت گذاری است. متاسفانه در همان ایام شاهد حضور مسئولانی بودیم که با مقیاس هایی از جمله تعداد اخبار تولیدی و حجم خبرها برای دفاتر خبرگزاری ارزش گذاری می کردند و برخی از دفاتر هم که نمره قبولی نیاوردند، بسته شدند.
برای روشن شدن این مساله از یک محله که به خاطر حضور فیزیکی و پررنگ عوامل انتظامی، شاهد کاهش وقوع جرم در آن هستیم را مثال می زنم. به زعم مسئولانی که با خط کش کمیت هم چیز را اندازه گیری می کنند باید آن پاسگاه انتظامی به خاطر کم بودن جرم در آن منطقه تعطیل می شد اما به لحاظ عقلی نه تنها آن پاسگاه را نباید تعطیل کرد بلکه در صدد تقویت آن هم باید برآمد.
خبرنگاران چشم بینا، گوش شنوا و زبان گویای مردمی هستند که به خاطر گرفتاری و عدم دسترسی به برخی مسئولان نمی توانند مشکلات خود را به گوش مسئولان برسانند و خبرنگار باید این رسالت سنگین را به عهده بگیرد.

* خبرنگار اجتماعی ایرنا


ارزش خبر- حسن حیدری !
امتیاز : 1 تعداد رای : 1
0
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter