راهنمایان افتخاری حج؛ یاری رسانان زائران مانده در راه

۱,۳۳۵
۰
۰
سه شنبه, ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۳۰

مکه مکرمه - ایرنا- راهنمایان زائران بیت الله الحرام ، گروهی هستند از خادمان ایرانی که این روزها در مکه مکرمه ، در طول روز زیر تیغ آفتاب و تا پاسی از شب، به کمک زائرانی که از کاروان ها جا مانده و یا همراهان خود را گم کرده اند، می شتابند.

حالا، کاور و کلاه نارنجی ، سفید راهنمایان زائران ایرانی چند وقتی است که در مکه ، لباسی شناخته شده است، افرادی که در 13 نقطه از بیت الله الحرام مستقر می شوند، شیفت هایشان 4 ساعته است و وظیفه اصلی شان کمک به زائرانی است که از کاروان های خود جا مانده اند.
بسیاری از آنها شخصی به حج آمده اند و حالا داوطلبانه به تیم راهنمایان پیوسته اند؛ یکی از تبریز، دیگری از اصفهان و برخی از مشهد و تهران و سایر شهرها هستند و هر کدام مشاغلی خارج از حوزه زیارتی دارند.
علی رضا طاهری از مشهد آمده است، در حالی که نمایندگی یک شرکت بیمه را برعهده دارد.
عباس زارعی از تبریز است و برای ایام تشریق به عنوان ذابح مکه بسر می برد و تمامی ایام حضورش یعنی تا قبل از ایام تشریق و همچنین بعد از ایام تشریق ، بصورت افتخاری در تیم راهنمایان کار می کند.
ابوالفضل ولی زاده ، ادیبی از تهران و جلالی از مشهد از راهنمایانی هستند که با آنان گفت وگو کردیم.
محمد بیگی از یزد هم خاطره ای تعریف کرد و گفت : پیرمردی را که راه گم کرده بود و توانایی حرکتی زیادی هم نداشت، از مطاف تا ایستگاه غزه کول کردیم تا او را به همسفرانش برسانیم، صحنه عجیبی بود، بطوری که زائران خارجی شاهد ماجرا ، بچه های تیم راهنمایان ایرانی را تحسین کردند و برخی هاشان به انگلیسی و عربی می گفتند 'آفرین ایرانی'.
ثابت الله رحمانی مسئول واحد راهنمایان، در توضیح وظایف و عملکرد این واحد خدمت رسانی گفت: این راهنمایان دو دوسته هستند، گروهی که شامل مسئولان کاروان ها و مجموعه های اجرایی و نیز داوطلبان است و گروهی که فقط مسئولیتشان در این واحد تعریف شده و عمده کارشان سرکشی و نظارت بر کار راهنمایان است.
وی افزود: امسال عمده راهنمایان را زائر خدمه هایی تشکیل می دهند که با سهمیه شخصی به حج آمده اند و بصورت افتخاری با این مجموعه کار می کنند و اکثر آنان جوان هستند.
کار راهنمایان درمکه مکرمه دو مرحله ای است، مرحله اول تا ایام تشریق است که به گفته رحمانی 3900 نفر شیفت برای این دوره پیش بینی شده است و در ایام تشریق و عزیمت حجاج به عرفات و منا ، کار آنان متوقف می شود و دوباره پس از پایان تشریق کار شروع می شود و تا آخرین زائر بکار خود ادامه می دهند.
برای زائران گمشده یک شماره تماس رایگان (8001160046) نیز تدارک دیده شده است که از طریق آن به زائران کمک می شود و در حال حاضر روزانه 300 تا 400 تماس تلفنی از سوی گمشدگان برقرار می شود و برخی اوقات نیز ماموران بیت الله الحرام از طریق شماره رایگان ویژه گمشدگان ایرانی تماس می گیرند و مراتب را اطلاع می دهند.
عصر دوشنبه با هاشم ناظمی جلال ، از مسئولان واحد امور راهنمایی زائران، همراه شدیم که برای سرکشی از روند امور عازم مسجد الحرام بود.
وی در حین سرکشی به پست های تعیین شده راهنمایان که به زائر یار هم معروفند، در خصوص کار این نیروها توضیح داد، 'برای هر یک از این نیروها ، یک ایستگاه و یک محدوده تعیین شده است که در آن محیط گردش می کنند. تعداد کل این نیروها 156 نفراست که در هر پست دو نفر و در هر شیفت 4 ساعته 26 نفر در داخل حرم الهی و اطراف آن خدمت رسانی می کنند. '
زائران ایرانی از پوشش این افراد آنها را می شناسند و به قول برخی زائران ، خیالشان راحت می شود که یک هم زبان و یک آشنا به محیط مکه در مسجد الحرام کنارشان هست.
ناظمی جلال ، گفت : یکی از راه های کمک به افراد گمشده این است که راهنمایان افراد گمشده را به ایستگاه ها منتقل می کنند، جایی که اتوبوس های شهری سعودی رایگان آنها را به مقصد می رسانند.
راه دیگر اینکه ، راهنمایان فردی را که قادر نیست حتی از ایستگاه خود را به مقصد برساند، یا تماس می گیرند عوامل کاروان دنبالش بیایند ، یا اگر امکانش نبود شخصا زائر را تا هتل محل اقامتش همراهی می کنند.
البته روی کارت شناسایی زائران یک رقم تلفن رایگان (8001160046) هم ثبت شده است که با استفاده از این شماره ، می توانند موقعیت خود را اعلام کنند تا راهنمایان به کمک شان بشتابند.
از تعداد 156 راهنما،30 تن با عنوان ذابحین در حج حضور دارند که به غیر از ایام سه چهار روزه تشریق بقیه اوقات را به امر راهنمایی زائران اشتغال دارند.
این راهنمایان ، قبل از عزیمت به حج آموزش ها لازم برای کمک رسانی ، از جمله استفاه از نرم افزارها و نقشه خوان ها را می بینند و باید کار با دستگاه های الکترونیکی را هم بلد باشند.
* ایستگاههای محل استقرار راهنمایان در داخل و محیط اطراف مسجد الحرام:
- پشت مقام ابراهیم
- روبه روی حجر السود
- صفا
- مروه
- باب السلام
- ایستگاه جمرات
- باب علی
- المره
- ایستگاه غزه
- باب الملک
- الجیاد
- کدی
باب عبدالعزیز
حالا چند سالی است که از این اقدام ایرانی ها ، الگو برداری شده، بطوری که هندی ها، پاکستانی ها و برخی دیگر از کشورها نیز تیم راهنمایان ایجاد کرده اند، اما همچنان این ایرانی ها هستند که جدی ترین تیم راهنمای زائر را در محدوده بیت الله الحرام در اختیار دارد.
1770 //راهنمایان افتخاری حج؛ یاری رسانان زائران مانده در راه
امتیاز : 1 تعداد رای : 1
0
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter