صلیب سرخ اقدامات بازدارنده مقابل عربستان را افزایش دهد

۱,۳۶۶
۰
۰
دوشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۳۰

مجله دلگرم - فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح در تماس تلفنی با رئیس دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران با ابراز نگرانی از وضعیت مردم یمن گفت: صلیب سرخ بر اقدامات بازدارنده خود مقابل جنایات عربستان در یمن بیفزاید و صرفا به محکوم کردن بسنده نکند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرتیپ پاسدار سید محمد باقرزاده روز دوشنبه پس از طرح موضوعات کاری مشترک، از اقدام صلیب سرخ در محکوم کردن جنایات آل سعود در یمن تشکر کرد و نگرانی خود را در خصوص وضعیت فاجعه بار انسانی در یمن به نماینده صلیب سرخ در تهران منتقل کرد.
وی افزود: با توجه به این که این حملات مکرر علیه غیرنظامیان و مردم یمن صورت گرفته، اقدامات امدادرسانی در حد قابل توجهی نبوده که بتواند موثر واقع شود و اقدامات بازدارنده و تنبیهی برای پیشگیری از تکرار این نوع حوادث هم صورت نگرفته است. از نظر ما این حوادث و جنایات که علیه مردم یمن صورت گرفته، از حوادث یوگسلاوی سابق، بوسنی و حوادث رواندا هم به مراتب تلخ تر و شدیدتر است.
فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: مایلم توقعاتی راکه افکار عمومی کشورم درباره این حوادث از کمیته بین المللی صلیب سرخ دارند، به شما منتقل کنم. مردم انتظار دارند دیوان بین المللی کیفری دائر و موثر و مستقلی برای این مساله تشکیل شود و نمایندگان ثابتی به یمن اعزام شوند تا جلوی این نسل کشی را در یمن بگیرند.
سردار باقرزاده ادامه داد: معتقدیم وقت آن رسیده تا دنیا روی جنایات جنگی عربستان در یمن متمرکز شود چراکه همه عناصر تشکیل دهنده یک جنایت جنگی در یمن وجود دارد و به اندازه کافی این عوامل متشکله توسعه هم پیدا کرده است.
فرمانده کمیته جستجوی مفقودین با اشاره به شدت جنایات صورت گرفته در یمن گفت: معتقدیم که مجموع گزارش های موجود درباره اوضاع یمن در حدی است که می تواند مبنای یک تجزیه و تحلیل جامع برای رسیدگی به جنایت جنگی در یمن قرار گیرد و دادگاه هایی شبیه دادگاه نورنبرگ و دادگاه توکیو و همچنین دادگاه بین المللی یوگسلاوی سابق و همچنین رواندا که تجربه های بسیار موفقی بود برای تنبیه افراد جنایتکار جنگی، در فضایی مناسب تشکیل شود و این مساله با اساسنامه رم منطبق است.
کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان یک واحد همکار با کمیته بین المللی صلیب سرخ، شاهد است که مواد کنوانسیون های ژنو توسط دولت عربستان در یمن به صورت فاحشی نقض می شود و من به عنوان یک واحد همکار با صلیب سرخ از کمیته بین المللی صلیب سرخ انتظار دارم بر اقدامات بازدارنده خود بیفزاید و صرفا به محکوم کردن اقدامات عربستان بسنده نکند.
سردار باقرزاده ضمن اشاره به اقدامات موثر صلیب سرخ در جریان جنگ در غزه گفت: کمیته بین المللی صلیب سرخ در قضیه غزه با گزارشی که به موقع ارسال کرد و پیگیری هایی که در سازمان ملل متحد داشت، برای جلوگیری از جنایت جنگی با محکومیت رژیم اشغالگر قدس موثر بود. اهرم هایی مثل سازمان ملل خیلی می تواند کمک کند و صلیب سرخ به عنوان یک بخش معین و کمک جامعه ملل متحد می تواند به این قضیه موثر باشد.
«فلورانس ژیلت» مسئول دفتر صلیب سرخ در تهران در پاسخ به سئوالات و مطالب مطرح شده توسط سردار باقرزاده اظهار داشت: صلیب سرخ جهانی هم دقیقا همین نگرانی شما را درباره وضعیت مردم یمن به خصوص شرایط حدیده در چند روز اخیر دارد. همانطور که شما هم می دانید و گفتید ما حملات به خصوص حملات به حدیده را در پنجشنبه گذشته که منجر به کشته و زخمی شدن افراد زیادی شد، محکوم کردیم.
وی افزود: ما در چند روز گذشته همانطور که در یمن مشغول به کار بودیم، متوجه این مشکلات شدیم و اعلام کرده ایم که حقوق بین الملل بشردوستانه به شدت نقض می شود؛ چه در مورد غیرنظامیان یمن و چه در مورد پرسنل درمانی که در آنجا مشغول ارائه خدمات درمانی هستند و هزینه بسیار بالایی را این افراد در مشکلات یمن پرداخت می کنند.
ژیلت توضیح داد: بیمارستان الثوره حدود 18 ماه است که تحت حمایت صلیب سرخ قرار دارد و ما به اشکال گوناگون از این بیمارستان حمایت کرده ایم و این کار را در برنامه داریم که با شدت بیشتری به حمایت از این بیمارستان ادامه دهیم. البته مجبور شدیم اعضای تیم جراحی را از حدیده خارج کنیم؛ نه صرفا به خاطر درگیری در کار که درگیری در کار بخشی از کار ماست بلکه به خاطر آن که پرسنل پزشکی ما به طور مستقیم تهدید شده بود و هیچ چاره ای نبود به غیر از این که آنها را تخلیه کنیم. اکنون در حال مذاکره با طرف های درگیر در حدیده هستیم که بتوانیم در اسرع وقت این تیم پزشکی را برگردانیم تا خدمات رسانی را انجام دهند.
وی افزود: اکنون پنج سال است که ما هم با نیروهای ائتلاف و هم با حوثی ها و هم با تمام طرف هایی که در یمن هستند و فعالیت دارند، مذاکره می کنیم و به همه آنها قوانین حقوق بشردوستانه و رعایت آن را گوشزد می کنیم.
مسئول دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران اظهار داشت: مشکل مردم یمن همچنان ادامه دارد و شرایط روز به روز بدتر می شود اما به هر حال تنها راه برای ما این است که آنقدر مذاکره کنیم تا طرف های مختلف، دور میز مذاکره یک راه حل سیاسی برای کشور یمن پیدا کنند.
اجتمام**7029*1834صلیب سرخ اقدامات بازدارنده مقابل عربستان را افزایش دهد
امتیاز : 1 تعداد رای : 1
0
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter