خدمات تیم پزشکی به دهها هزار زائر ایرانی در مدینه

۱,۳۲۵
۰
۰
سه شنبه, ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ ۲۰:۱۵

مدینه منوره - ایرنا - پزشکان ایرانی اعزامی به مدینه منوره ، این روزها میزبان ده ها هزار زائری هستند که به دلیل شدت خستگی، تعریق بالا و برخی دیگر از عوارض جسمانی، بعضا گذرشان به بهداری و تیم پزشکی ستاد حج و زیارت می افتد.

پزشکان و متخصصان معتقدند ، عدم اطلاع رسانی درست و جدی نگرفتن برخی زوار از ماهها و یا هفته ها پیشتر از شروع مناسک حج، در بروز این مشکلات موثر بوده است.
برای بررسی مشکلات و شنیدن صحبت های کادر پزشکی ایران ، به چند مرکز پزشکی ستاد حج و زیارت مستقر در هتل های مدینه، سر زدیم و در جریان این گفت وگوها نکاتی مطرح شد که شاید خیلی ها در باره آن اطلاع نداشته باشند.
دکتر علی رضا عبداللهی پزشک ثابت مدینه (وابسته به تیم پزشکی ستاد حج) مستقر در هتل مکارم پلازا است که ابتدا از آمادگی های تیم پزشکی نسبت به وضعیت زائرانی که بویژه دارای بیماری خاص هستند، سخن گفت.
'قبل از اعزام، از زائران بالای 50 – 60 سال معاینات کامل انجام می شود و اطلاعات آن در سیستم حجاج ریخته می شود، به طوری که فرد هر مشکلی اعم از چربی خون ، فشار، سابقه سکته یا جراحی داشته باشد، در این سیستم ثبت می شود و ما در مدینه و مکه با کد ملی بیمار، به این اطلاعات دسترسی داریم.'
از دکتر عبداللهی درباره بیشترین دلایل مراجعات زوار به مراکز پزشکی سوال کردیم که گفت: طی نزدیک به دو هفته ای که از ورود اولین کاروان های ایرانی به مدینه منوره می گذرد، علت بیشترین مراجعات، دردهای عضلانی به دلیل پیاده روی های طولانی و ناراحتی های گوارشی و سرما خوردگی است.
تفاوت دمای خارج از محیط های بسته مانند هتل و یا حرم نبوی با فضای خارج ، منجر به سرما خوردگی می شود که دکتر عبداللهی در این خصوص می گوید، به همین دلیل سرما خوردگی یکی از شایع ترین موارد مراجعه زائران به مراکز پزشکی است.
بعد از سرما خوردگی و دردهای عضلانی، بیشترین مراجعات مربوط به بیماری های زمینه ای مثل فشار خون ، چربی بالا ، ناراحتی های قلبی ، شکستگی و یا سابقه جراحی است که در مراکز پزشکی حج مشکلات این دست بیماران با معاینات و در مرحله اول با دارو رسیدگی می شود.
دکتر عبداللهی افزود: اما در صورتی بیمارانی که بیماری زمینه ای دارند، نیاز به رسیدگی های بیشتری داشته باشند، ضمن هماهنگی با مراکز و بیمارستان های عربستان، به این مراکز ارجاع داده می شوند که در صورت نیاز به بستری یا جراحی، در همان مراکز، اقدام می شود.
در عین حال ، زائران با دو مورد دیگر هم مواجه می شوند؛ اولی گرما زدگی و دومی ناراحتی های گوارشی است.
به گفته دکتر عبداللهی، با توجه به گرمای بالای هوا و به تبع آن تعریق بالا ، افراد دچار گرما زدگی می شوند.
همچنین عدم توجه زائران به ضرورت مصرف سبزیجات و میوه و تغییر رژیم غذایی منجر به یبوست می شوند که این نیز به گفته مسئول مرکز پزشکی مستقر در هتل مکارم پلازا یکی از مشکلات زائران در طول سفر است.
در هتل جلنار طیبه سراغ دکتر جواد مصباحی رفتیم که از دیگر مسئولان تیم پزشکی ستاد حج کشورمان است.
وی، با اشاره به گرمای شدید در کشور عربستان، از همان آغاز گفت وگو به زائران بویژه افراد بالای 60 سال توصیه کرد، برای حفظ انرژی خود جهت طواف و اعمال حج در مکه، بیشتر از یک بار در روز برای زیارت از هتل خارج نشوند.
وی در تشریح دلایل مراجعات زائران به این مرکز گفت: به دلیل تغییرات در رژیم غذایی زائران طی مدت حضور در عربستان، برخی بیماری ها زمینه ای مانند فشار خون و دیابت تشدید می شود که دلیل اصلی آن نیز عدم رعایت رژیم غذایی از سوی زائران است.
دکتر مصباحی ، بروز یبوست در زائران را یکی دیگر از عوارض و بیماری های معمول در حج دانست و گفت : یبوست در زائران، به دلیل مصرف کم میوه و سبزیجات ، در این ایام شایع است.
وی ، به زائران ، مصرف میوه ، آب و سبزیجات را توصیه کرد و گفت: برنامه ریزی برای رفتن به زیارت باید بگونه ای باشد که زائران کمترین زمان را در اوج گرما در خیابان ها و محیط های خارج از هتل باشند.
این متخصص مرکز پزشکی حج، از حجاج خواست توصیه هایی مبنی بر اجتناب از نوشیدن آب یخ و رعایت رژیم غذایی را برای پیشگیری از بروز بیماری ها، جدی بگیرند.
در ادامه بازدید از مراکز پزشکی ایران در مدینه با خانم دکتر مشفقی متخصص زنان مستقر در هتل مکارم پلازا نیز در خصوص مشکلات جسمی و سلامتی حجاج گفت وگو کردیم.
وی درباره مشکلات خاص زنان در ایام حج ، گفت: یکی از دغدغه های عمومی در میان بانوان در طول ایام حج، مساله عادت ماهانه است که متاسفانه برخی ها به جای مراجعه به پزشک متخصص، از آشنایان و نزدیکان غیر متخصص خود راهنمایی و مشورت می گیرند و مثلا برای حل مشکل خود به مصرف قرص های ضد بارداری اقدام می کنند.
وی افزود: بسیاری از این خانم ها به همین دلیل با مشکل روبه رو شده اند ، این درحالی است که آنها می بایست پیش از شروع سفر حج با متخصص زنان مشورت می کردند
از 27 تیرماه گذشته ، هنگام ورود اولین کاروان ایرانی به مدینه منوره ، تا دیروز دوشنبه بیش از 26 هزار زائر ایرانی وارد عربستان شده است.
به غیر از مراجعات معمولی که در گزارش به آن اشاره شده ، تاکنون مشکلات حاد در حوزه سلامتی زائران خانه خدا گزارش نشده است.
1770خدمات تیم پزشکی به دهها هزار زائر ایرانی در مدینه
امتیاز : 1 تعداد رای : 1
0
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter