چهار هزار موسسه داوری بدون ضابطه فعالیت می کنند

۱,۷۴۳
۰
۰
سه شنبه, ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۵۵

تهران- ایرنا- رئیس مرکز امور مشاوران، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه گفت: بیش از چهار هزار موسسه داوری در کشور تاسیس شده اند که بدون ضابطه هستند و قوه قضاییه ناچار است به پرونده های آنان رسیدگی کند.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار قضایی ایرنا از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، عبدالرضا مومنی در نشست تخصصی شورای سیاستگذاری نهاد داوری افزود: در مقطع خاصی قرار داریم و تعداد شعب دادگاه های کشور پاسخگوی نیازهای موجود نیست؛ از این رو باید بخشی از مراجعات، با نظارت دقیق برون سپاری شوند.
وی با بیان اینکه در این زمینه آیین نامه ای تهیه و به منظور بررسی و تصویب به ریاست قوه قضاییه تقدیم شده است، اظهار داشت: با توجه به ضرورت تاسیس موسسه داوری توسط افراد صالح، می توان از قضات بازنشسته توانا کمک گرفت.
علی افتخاری مدیرکل قضایی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در این نشست اعلام کرد: با وجود این که تاسیس موسسات داوری نسبت به سال های گذشته جهش داشته و در برخی استان ها تعداد زیادی مجوز صادر شده است اما تعداد پرونده های روی میز این داوران کم است، به طوری که نمی توانند هزینه های حداقلی را تامین کنند.
وی یکی از مشکلات این موسسات را عدم مقبولیت داوران و عدم پذیرش آرای آنان از سوی قضات دانست و گفت: به همین منظور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، مسئولیت آموزش و گزینش داوران و همچنین معرفی داوران دارای صلاحیت و مورد تایید قوه قضاییه را برعهده مرکز امور مشاوران این قوه قرار داده است.
محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز با اشاره به اینکه تصمیمات مردمی عاری از بوروکراسی اداری است، گفت: اجازه دهیم بخش خصوصی و مردم تصمیم بگیرند.
وی افزود: به موجب قانون توسعه و سیاست های کلی نظام و برنامه توسعه چهارم قوه، مکلف هستیم داوری را هم تبلیغ و هم ترویج کنیم و برای تحقق این مساله باید نهاد داوری را به رسمیت بشناسیم.
معاون قوه قضاییه اضافه کرد: در سایر کشورها اراده مردم بر انتخاب داور حاکم است و طرفین با توافق به داوری مراجعه می کنند و باور دارند قضاوت داوران، فنی و تخصصی است و همچنین اطلاعات شخصی آنها در دادگاه مطرح نمی شود اما در کشور ما نهادهای حکومتی برای مراجعه به داوری مشوق مردم هستند.
وی گفت: برای حل مشکل قوه قضاییه و کاهش ورودی پرونده به دادگاه ها، مردم را برای حل دعاوی خود به استفاده از داوری ترغیب می کنیم و برای ترغیب مردم به منظور مراجعه به موسسات داوری باید تسهیلات لازم را برای آنان فراهم کنیم.
الفت، داوری را قضاوت خصوصی دانست و گفت: قرار نیست داور لزوما حقوقدان باشد و قانونگذار از داور انتظار ندارد تمام قوانین و مقررات آیین دادرسی مدنی را رعایت کند بلکه رای داور نباید خلاف قوانین موجد حق باشد.
وی تاکید کرد: کاری نکنیم نهاد داوری از جایگاه خود منحرف شود؛ این یک نهاد مردمی است و مدیریت و اداره آن باید توسط مردم انجام شود.
معاون قوه قضاییه گفت: برای جلوگیری از تخلفات احتمالی در نهادهای داوری به این نتیجه رسیدیم داورانی که از سوی دادگاه به درخواست طرفین دعوا انتخاب می شوند، مورد نظارت قرار گیرند و باید اجازه دهیم داورهای واقعی وارد صحنه شوند، زیرا آنان سبب رشد حقوق می شوند.
اجتمام*1003*1834این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم