سالانه جان ۱.۵ میلیون نوزاد با تغذیه شیر مادر نجات می یابد

۱,۳۲۷
۰
۰
سه شنبه, ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۵۵

تهران- ایرنا- معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه شیر مادر نوعی واکسن است که برای پیشگیری از بیماری ها باید به نوزاد داده شود، افزود: سالانه جان یک و نیم میلیون نوزاد در جهان از طریق تغذیه با شیر مادر نجات می یابد.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، علیرضا رئیسی روز سه شنبه در همایش روز جهانی تغذیه با شیر مادر افزود: شیر مادر تنها ماده غذایی است که برای سلامتی نوزادان سودمند است.
وی با بیان اینکه شیر مادر یک بافت زنده است، اظهار داشت: شیر مادر محصول بیولوژیک و ارگانیک است و از بروز بسیاری بیماری ها پیشگیری می کند.
رئیسی با اشاره به اینکه شیر ماده ای است که از سوءتغذیه جلوگیری می کند، تصریح کرد: در جوامع فقیر و با درآمد پایین سوءتغذیه با کوتاهی قد و کم وزنی همراه است و این در حالی است که در جوامع با درآمد بالا عدم تغذیه با شیر مادر، بیماری های غیرواگیر و افزایش وزن را ایجاد می کند.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: از مشکلات متعدد مادران نحوه شیردهی است که باید در این زمینه آموزش ببینند. برخی مراجعات مادران به مراکز بهداشتی به این علت است که تصور می کنند شیر آنها کافی نیست و به همین دلیل نوزاد خود را با شیر خشک تغذیه می کنند؛ در حالی که این تصور درست نیست و پزشکان باید مادران را به تغذیه نوزاد با شیر خود توصیه کنند.
وی با اشاره به اینکه در سراسر کشور خانه های بهداشت فعال هستند و به مادران باردار خدمات ارایه می دهند، اظهار داشت: بیشترین خدمات این مراکز را مادران باردار دریافت می کنند. در این مراکز باید پزشکان مادران را به زایمان طبیعی تشویق کنند زیرا سزارین میزان بستری در بخش مراقبت های ویژه و مرگ و میر نوزادان را افزایش می دهد.
معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: ایجاد بیمارستان های دوستدار کودک، مراقبت از کودکان سالم، پایش رشد، غربالگری کودک، واکسیناسیون، سلامت دهان و دندان، پایش بینایی و شنوایی، غربالگری و تغذیه تکمیلی و مشاوره با خانواده ها برای ترویج تغذیه با شیر مادر از دستاوردهای وزارت بهداشت در راستای ارتقای سلامت کودکان است.
رئیسی با بیان اینکه با این دستاوردها مرگ و میر نوزادان کاهش می یابد، افزود: یکی از اهداف وزارت بهداشت آن است که با گسترش زایمان ایمن و کاهش سزارین های بی مورد و ترویج تغذیه با شیر مادر، در راستای داشتن کودکان سالم گام بردارد.
وی اظهار داشت: تاکید بر این است که در بیمارستان ها شروع تغذیه با شیر مادر در ساعات اولیه تولد نوزاد باشد.

* سوءتغذیه عامل 50 درصد مرگ و میرهای کودکان زیر 5 سال
علیرضا مرندی فوق تخصص اطفال نیز در این همایش گفت: تغذیه با شیر مادر باعث پیشگیری از سوءتغذیه می شود؛ در حال حاضر سوءتغذیه عامل 50 درصد مرگ و میر کودکان زیر 5 سال است.
وی با بیان اینکه شیر مادر سهم عمده ای در سلامتی دارد، افزود: رشد تکامل، پیشگیری از پوکی استخوان و سرطان ها از فواید شیر مادر است.
مرندی تصریح کرد: کارخانه های شیرخشک سازی، محصولات خود را برای ما تبلیغ می کنند در حالی که تغذیه با شیر مادر نباید تا دوسالگی قطع شود.
به گفته وی، کودکانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، دچار آلرژی می شوند و سیستم ایمنی بدن آنها تضیعف می شود.
اجتمام **9022*1834سالانه جان 1.5 میلیون نوزاد با تغذیه شیر مادر نجات می یابد
امتیاز : 1 تعداد رای : 1
0
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter