دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
کشف جسد بانوی 35 ساله از دوره اشکانیان در بهشهر + عکس
1
سه شنبه, ۲۲ تیر ۱۴۰۰ ۰۹:۲۸
توضیحات یک باستان شناس در مورد کشف جدید جسدی از دوره اشکانیان در بهشهر را ببینید.

کشف جنازه باستانی در بهشهر

کاوش نجات‌بخشی محوطه وِلِم در محدوده سد گِلوَرد نکا در شهرستان بهشهر به کشف مجموعه‌ای از بقایای مربوط به حدود ۲۵ تدفین و هدایای فاخرتدفینی دوره اشکانی، از جمله بقایای تدفین و هدایای بانویی ۲۵ تا ۳۰ساله منجر شد.

بررسی‌های اولیه نشان داده است که این محوطه مربوط به دوره آهن متأخر (۸۰۰ تا ۵۵۰ ق. م) و دوره اشکانیان (۲۵۰ ق. م تا ۲۲۵ م) است.


سرپرست کاوش نجات‌بخشی گورستان وِلِم بهشهر به یکی از گوردخمه‌های جالب توجه این محوطه، را بقایای تدفین و هدایای بانویی ۲۵ تا ۳۰ساله عنوان کرد که ۴۵ هدیه در کنار او نهاده شده است.

کشف جنازه باستانی در بهشهر

او با ذکر این مطلب که در حال حاضر مجموعه‌ای از بقایای مربوط به حدود ۲۵ تدفین را در دست داریم که دست‌کم ۱۰ مورد از آن‌ها، ظرفیت تمام مطالعات ذکرشده را دارا هستند افزود: بقایای مکشوفه شامل تدفین‌های زنان، مردان و کودکانی است که بازه سنی از کم‌تر از یک سال تا در مواردی بیش از ۵۵ سال را در بر می‌گیرند.

دانشیار گروه باستان‌شناسی دانشگاه مازندران در پایان تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که ادامه کاوش در گورستان وِلِم بهشهر در این فصل و همچنین در فصل‌های آینده، با مجموعه‌ای بسیار غنی‌تر همراه باشد و این گورستان باستانی و کشفیات آن را در جامعه علمی جهانی پرآوازه کند.

گفتنی است، روستای وِلِم از توابع بخش مرکزی شهرستان بهشهر در بخش هزارجریب در شرق استان مازندران و در ارتفاع ۸۴۰ متری از سطح آب‌های آزاد قرار گرفته است.

انتهای پیام./

منبع: ایلنا


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید