دلگرم
امروز: جمعه, ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۹ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
نام شیر نرِ آسیایی منتقل شده از انگلیس از کامران به هرمان تغییر یافت
1
دوشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۱۷
انتقال شیر نر آسیایی به باغ وحش ارم تهران

هیرمان، شیر نر ایرانی که از باغ‌وحش بریستول انگلیس به باغ‌وحش ارم در تهران منتقل شد. نام نخست هیرمان در بریتانیا «کامران» انتخاب شده بود. بنابر اعلام باغ‌وحش ارم، این نام با رای مردم به «هیرمان» تغییر یافت.

انتقال شیر نر آسیایی به باغ وحش ارم تهران

کامران، یک شیر نر آسیایی در "پوشش طرح احیای نسل شیر ایرانی" از باغ وحش بریستول بریتانیا به تهران منتقل شد. این شیر روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ( دوم ماه مه) در باغ وحش ارم در غرب تهران به نمایش گذاشته شد.

شیر نر آسیایی

"کامران، شیر نر آسیایی" ساعت ۱۰ شب چهارشنبه به تهران رسید وارد فرودگاه امام خمینی تهران شده و "پس از حدود پنج ساعت تشریفات گمرکی" به باغ وحش ارم در غرب تهران منتقل شده است.

هیرمان در حال خوردن جیره‌غذایی روزانه

خبرگزاری‌های ایران نوشته اند که برای "اولین بار پس از ۸۰ سال که از انقراض شیرهای ایران می‌گذرد،‌ این شیر نر آسیایی برای تکثیر به ایران منتقل شده است و قرار است جفت ماده آن هم از باغ وحش دوبلین ایرلند به ایران منتقل شود."

هیرمان در حال خوردن جیره‌غذایی روزانه

محمد رضا پرهیزکار، مدیر عامل باغ وحش ارم گفته است که با توجه به عضویت باغ وحش ارم تهران در اتحادیه باغ وحش‌های اروپا (EAZA) توافق شده که این شیرها "تحت نظر برنامه تکثیر و نگهداری از گونه‌های در خطر انقراض و بدون پرداخت وجه، مجوز بازگشت به کشور را دریافت کنند."

حدود یک هفته پیش باغ وحش بریستول،‌ در جنوب غربی انگلستان، در شبکه های اجتماعی عکسی از این شیر که کامران نام دارد، منتشر کرد و خبر انتقال آن را به تهران داده و از این حیوان خداحافظی کرده بود.

کامران شیر نر بریتانیایی

در تصاویر منتشر شده از هیرمان بعد از ورود به ایران، یک زخم بر روی صورت او دیده می‌شود. مسئولان باغ‌وحش ارم می‌گویند این زخم‌ها در طول سفر این شیرایرانی به زادگاه اجدادیش ایجاد شده است.

درباره 'کامران' بیشتر بدانید

کامران و برادر دوقلویش کیتان در نهم نوامبر سال ۲۰۱۲ در باغ وحش بریستول متولد شدند. این دو توله شیر آسیایی یک صفحه ویژه در وبسایت باغ وحش بریستول دارند.نام مادر آنها شیوا بود. دوازده روز پس از تولد این دو توله شیر آسیایی، مسئولان باغ وحش مجبور شدند پدر آنها را که یک شیر نر ۱۸ ساله به نام کمال بود به علت بیماری بکشند.

شیر نر آسیایی به تهران منتقل شد

هیرمان در حال خوردن جیره‌غذایی روزانه.

پس از مرگ پدر، در یک اتفاق نادر مسئولان نگهداری باغ وحش و دامپزشکان مجبور به دخالت در کارهای مادر بچه شیرها شدند و حتی مجبور شدند به آنها با بطری شیر دهند.به نوشته سایت باغ وحش بریستول،‌ کامران و کیتان در هفته پنج کیلوگرم گوشت می‌خورند و این مقدار در وعده های زمانی متفاوت به آنها داده می‌شود تا شبیه به زندگی طبیعی آنها باشد.

هیرمان در باغ وحش ارم

در این سایت آمده: "کامران و کیتان عاشق غلت زدن در علف‌های خوشبو هستند،‌ چه ساقه های گل اسطوخودوس باشد و چه عطرهای زنانه."

چطور کامران، هیرمان شد؟

وقتی امروز در پارک ارم تهران درباره این شیر نر با خبرنگاران صحبت شد،‌ از او به نام هیرمان نام برده شد. اکانت اینستاگرام باغ وحش ارم چند روز پیش در پستی نوشته بود که بنا به پیشنهاد و رای مخاطبان نام هیرمان برای این شیر انتخاب شده است.

هیرمان در حال خوردن جیره‌غذایی روزانه

شیر آسیایی یکی از انواع گربه سانان است که در سراسر جهان در خطر انقراض قرار دارد. در حال حاضر در هند که تصور می‌شود که زادگاه اصلی شیر آسیایی باشد،‌ فقط ۳۵۰ قلاده شیر در جنگل آزادانه زندگی می‌کنند.

هیرمان در حال خوردن جیره‌غذایی روزانه

بی بی سیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
    دیدگاه ها

    شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید
    hits