قلیان اکسیژن : همه آنچه که باید در مورد قلیان اکسیژن بدانید

۳,۹۴۶
۲
۰
یکشنبه, ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ۰۹:۲۶
قلیان اکسیژن نوعی قلیان که قرار است جایگزین قلیان های توتونی شود . ما در این مطلب هر آنچه که در مورد قلیان اکسیژن باید بدانید را گردآوری کردیم تا در نهایت برای استفاده از قلیان اکسیژن تصمیم بگیرید
قلیان اکسیژن : همه آنچه که باید در مورد قلیان اکسیژن بدانید

قلیان اکسیژن چیست ؟

دلگرم : قلیان حاوی اکسیژن توسط مبتکری به نام نادر مظفری طراحی و ساخته شده است. نادر مظفری مبتکر قلیان اکسیژن تصویر مجوز اختراعش از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه شهید بهشتی را ضمیمه کاتالوگ معرفی این قلیان کرده است. در این قلیان اکسیژنی، به جای مواد دخانی، منبع اکسیژن بر روی قلیان نصب شده و دود بالنی جهت سرگرمی در آن استفاده می‌شود.

با استفاده از این قلیان‌ها به جای خروج و پخش دی‌اکسید کربن و مواد دخانی در فضا، اکسیژن مازاد در فضا منتشر شده و باعث ایجاد هوای پاک و مناسب برای تنفس در این مکان‌ها برای افراد خواهد شد.

این قلیان از یک بالن حاوی اکسیژن، منبع آب، شیلنگ دمی اکسیژن و لوله‌های حمل اکسیژن تشکیل شده و علاوه بر این، به آب قلیان اسانس‌های مختلف می‌افزایند تا محتوای اکسیژن بوهای مختلفی داشته باشد.

قلیان اکسیژن ، خواص درمانی قلیان اکسیژن ، آیا قلیان اکسیژن خطرناک است ؟

آیا قلیان اکسیژن خطرناک است ؟

به گفته متخصصان ریه، مقدار اکسیژن خالص 20 تا 28 درصد وارد شده به بدن خطرناک نیست، اما اگر این مقدار به 40 تا 50درصد برسد، خطرناک بوده، آرواره‌ها را تخریب می‌کند و همچنین عوارض مخربی روی ریه دارد.

دکتر حسن آذری‌پور، عضو کمیته کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت در مورد خطرناک بودن قلیان اکسیژن گفت : با توجه به این که اکسیژن خالص در حد مشخصی به لحاظ پزشکی عوارضی را برای فرد به همراه دارد باید تحت نظر کارشناسان قرار گیرد و مقدار اکسیژن آن مشخص شود، چون به هر حال اکسیژن خالص منجر به مسمومیت شده و در فرد استعمال کننده سردرد ایجاد می‌کند. همچنین منجر به اتساع عروق مغزی شده و برای فرد مشکلات چشمی به همراه می‌آورد. این کارشناس هم معتقد است که این قلیان‌ها، قباحت کشیدن قلیان را به هیچ وجه نمی‌پوشانند.

علاوه بر نامه‌ای که از طرف دانشگاه علوم پزشکی تهران صادر شده دانشگاه شهید بهشتی هم درباره این قلیان نظر مساعد داشته است. در تصویر نامه این دانشگاه که در کاتالوگ معرفی قلیان اکسیژن به چشم می‌خورد نکته‌ای هم دال بر مخالفت دانشگاه شهید بهشتی با این قلیان دیده نشده است. در نامه شماره 32573/29/25/پ به تاریخ 28/9/86 که با امضای دکتر محمدرضا مسجدی قائم‌مقام مرکز آموزش درمانی سل و بیماری‌های ریوی ثبت شده خطاب به دکتر همایون زجاجی معاون گروه داخلی دانشگاه شهید بهشتی آمده این اختراع قابل تقدیر می‌باشد و استفاده از اکسیژن در موارد یاد شده می‌تواند از روش‌های درمانی موثر باشد. در بخش دیگری از نامه دکتر محمدرضا مسجدی استفاده از این قلیان به‌جای کیوسک یا اتاق اکسیژن موثر و در دسترس‌تر دانسته شده و رعایت نکات بهداشتی نظیر استفاده از رابط دهانی یکبار مصرف توصیه شده است.

قلیان اکسیژن ، خواص درمانی قلیان اکسیژن ، آیا قلیان اکسیژن خطرناک است ؟

خواص درمانی استفاده از قلیان اکسیژن

فارس در خواص درمانی استفاده از قلیان اکسیژن نوشت : سعید صدری دبیر کمیته گردشگری سلامت صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به فواید اکسیژن برای بدن انسان خاطرنشان کرد: اگر اکسیژن کافی به بدن انسان نرسد قدرت تصمیم‌گیری کاهش می‌یابد و فرد دچار بیماری می‌شود.

وی ادامه داد: قلیان جز میراث فرهنگی ما ایرانیان است که متاسفانه مضراتی به همراه دارد و بسیاری از ایرانیان از این وسیله استفاده می‌کنند و حتی اگر از مصرف آن جلوگیری شود، مردم به طور پنهانی از آن استفاده خواهند کرد. صدری با بیان این مطلب که می‌توان قلیان را تا حدی تحریف کرد و از مضررات آن جلوگیری کرد، افزود: قلیان‌های اکسیژن که توسط نادر مظفری مخترع ایرانی ساخته شده، نه تنها ضرر ندارد، بلکه برای بدن نیز مفید است و برای سلامت بدن توصیه می‌شود.

نادر مظفری طراح قلیان اکسیژن گفت: در قسمت آتشدان بالای قلیان، بالنی که به کپسول اکسیژن وصل است، نصب شده که موجوب تنظیم میزان استفاده از اکسیژن می‌شود. لوله حمل اکسیژن از بالن تا داخل منبع آب قلیان از نوع نایلون یا استیل و یا برنز بوده که در اثر تماس با اکسیژن اکسیده نشود. وی ادامه داد: در قسمت منبع آب قلیان نیز آب وجود دارد که بر رطوبت آن می‌افزاید و می‌توان با افزودن اسانس یا عرقیات نعناع، ریحان، کاکوتی و اکالیپتوس برای ضد عفونی مجاری تنفسی استفاده کرد

یکی از مراکز ارائه دهنده قلیان اکسیژن مزیت های زیر را در مورد این اختراع برشمرده است :

  1. لذتی چندید برابر قلیان های معمولی
  2. کاهش دهنده وزن ، انرژی زا و شادی آور
  3. برطرف کننده اضطراب و افسردگی
  4. تقویت کننده عضلات شش ، قلب و ریه
  5. ترمیم و شاداب کننده پوست
  6. مفید برای درمان بیماری های تنفسی
  7. تصفیه و ضد عفونی کننده مجاری تنفسی
  8. مفید برای سردردهای میگرنی و خوشه ای
  9. مفید برای درمان دیابت ، غلظت خون ، فشار خون و ...
قلیان اکسیژن ، خواص درمانی قلیان اکسیژن ، آیا قلیان اکسیژن خطرناک است ؟

آیا قلیان اکسیژن تاییدیه وزارت بهداشت را داراست ؟

در حالی‌که گفته می‌شود قلیان اکسیژن مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفته و حتی در گزارش صدا و سیما هم بر این نکته تاکید شد، ولی ظاهرا نظر کارشناسان وزارت بهداشت چیز دیگری است.

خدیجه محصلی، کارشناس کمیته کنترل دخانیات وزارت بهداشت ضمن اعلام مخالفت و عدم تایید قلیان‌های حاوی اکسیژن از سوی این وزارتخانه به همشهری می‌گوید: ما به عنوان کارشناسان کمیته کشوری کنترل دخانیات با شکل قلیان به هر صورت مخالفیم.

«در کل هر چیزی که باعث تبلیغ مواد دخانی شود از نظر ما مغایر با قانون است.» این کارشناس با اشاره به این عبارات ادامه می‌دهد: در ضمن خود بحث اکسیژن درمانی با این قلیان‌ها برای ما جای سؤال است، چون وارد شدن اکسیژن زیادی به بدن آن هم به طور متوالی و در مدت زمان طولانی برای شخص مسلما مضر است.

وی با اشاره به مکاتبات صورت گرفته با وزارت بهداشت برای اجرای طرح قلیان‌های حاوی اکسیژن ادامه می‌دهد: در این مکاتبات وزارت بهداشت نظر خود را اعلام کرده و معتقدیم این طرح ضمن آن که برای قهوه‌خانه‌ها هزینه‌بر است، در سطح جامعه هم تبلیغی برای محصولات دخانی خواهد بود.

وی با تاکید بر تغییر حرفه در صنف هایی که استعمال دخانیات مهم ترین منبع درآمدی آن‌ها محسوب می‌شود، می‌گوید: در غیر این صورت قهوه‌خانه‌ها می‌توانند با جایگزین کردن غذاها و خدمات تفریحی دیگر که درآمدزایی معادل مواد دخانی دارند، به امرار معاش بپردازند.

به عقیده این کارشناس، البته وزارت بهداشت وظیفه معرفی این خدمات جایگزین را ندارد، چون همانطور که این صنف‌ها توانستند با نام رسوم سنتی، قلیان را به ویژه در طول سال‌های اخیر بین جوانان ترویج کنند، باید خدمات جاذبه‌دار دیگر را نیز پیش‌بینی کرده و به مردم ارائه کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter