تبلیغ جنجالی مهناز افشار از یک آمپول

۴,۶۳۵
۹
۱
چهارشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۶

مجله دلگرم : مهناز افشار بازیگر سرشناس کشور جدیدا در جهت تبلیغ از آمپول نالوکسان که به گفته وی برای جلوگیری از مرگ بر اثر سوء مصرف مواد مخدر استفاده میشود قدم برداشته و ویدئویی در این رابطه منشتر کرده است. این تبلیغ به سرعت در فضای مجازی منتشر شد و سر و صداهای زیادی را در صنعت داروسازی کشور به پا کرد


واکنش ها به تبلیغ نالوکسان توسط مهناز افشار

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران به موج ایجاد شده در فضای مجازی و معرفی آمپول نالوکسان توسط مهناز افشار جهت جلوگیری از مرگ ناشی از سوء مصرف مواد واکنش نشان داد.

دکتر سید علی فاطمی - داروساز و متخصص فارماکولوژی در این باره گفت: نوع تزریقی "نالوکسان"، یک داروی ضد مسمومیت با مواد مخدر است که از آن برای تشخیص اعتیاد هم می‌توان استفاده کرد. واقعیت این است که تجویز صحیح و به موقع این دارو می‌تواند جان یک فرد مسموم به مواد مخدر هم‌خانواده تریاک نظیر مورفین، متادون، هروئین و فنتانیل را که قادر به تنفس نیست و در آستانه مرگ قرار گرفته را نجات دهد.

وی افزود: اما باید توجه داشته باشیم که تزریق خودسرانه نالوکسان، می‌تواند بسیار خطرناک باشد و عوارض متعددی به دنبال داشته باشد. ضمن اینکه این دارو تاثیری در رفع مسمومیت با داروهای خواب آور مانند کلونازپام و مواد محرک مانند کوکائین، اکستازی، شیشه و ... ندارد و متاسفانه شاهد شیوع چنین حرف‌های بی‌پایه‌ای در میان مردم از سوی برخی چهره‌های غیرعلمی هستیم.

فاطمی گفت: آمپول نالوکسان معمولا در داروخانه‌های بیمارستانی و برای بخش مسمومین در دسترس است و توزیع عمومی در داروخانه‌ها ندارد.

نایب رییس انجمن داروسازان ایران گفت: نالوکسان جزء داروهای بدون نسخه یا OTC نیست که مردم بتوانند آن را راحت از داروخانه‌ها تهیه کنند، بلکه حتما به تجویز پزشک نیاز دارد و باید تزریق آن زیر نظر پزشک انجام شود؛ چون استفاده از این دارو می‌تواند باعث بروز علایم سندرم شدید قطع مصرف مواد مخدر و تشنج در فرد معتاد شود.

کرمعلی باصری متخصص بی‌هوشی در این‌باره به خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس گفت:‌ آمپول نالوکسان برای داروها و مواد ضد دردی مثل مخدرها استفاده می‌شود. مصرف این دارو خارج از اتاق عمل بسیار خطرناک است و ممکن است آریتمی و بهم زندن ضربان قلب را در پی داشته باشد. استفاده این دارو باید تحت نظر پزشک باشد و این از مواردی است که حتما باید تحت نظر متخصص مصرف شود و حتی در بخش بیمارستان هم مورد استفاده نیست و تنها در اتاق عمل استفاده می‌شود.

مهناز افشار ، آمپول نالوکسان ، تبلیغ آمپول ، ترک مواد مخدر ، داریوش اقبالی

واکنش مهناز افشار در توئیتر

مهناز افشار در پاسخ به واکنش سید علی فاطمی در حساب توئیتری خود نوشت : از طرف بنیاد آینه و آقای داریوش اقبالی و پزشکان مربوطه پیشنهاد کردند بنده در مورد پیشگیری از مرگ بر اثر سومصرف مواد مخدر، در مورد نالوکسان اطلاع‌رسانی کنم. من نه مصرف‌کننده هستم نه واردکننده. پزشکان و داروسازان اگر نظرکارشناسی دیگری دارید بفرمایید! دکتر هم دکترای قدیم.

نسل جوان پزشک و داروساز خیلی باید روی آستانه تحملش کار کنه! با این اعصاب و تولید سموم ناشی از عصبانیت قطعا به بیمارانی که بهتون مراجعه میکنند و خودتون آسیب میزنید.»


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(9 امتیاز , میانگین: 2.7 از 5)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
de
afrana | ۱ سال پیش
خوب طفلی نیتش که بد نبوده اگه هم که میگید تو داروخانه بدون نسخه قابل فروش نیست که دیگه اصلا جای نگرانی نیست
۰
۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم