جابجایی کوه یخ از قطب جنوب به امارات+فیلم

۲,۸۵۰
۱۴
۰
یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۴۴

انتقال کوه یخ به امارات

هر کوه یخ به صورت میانگین بیش از ۲۰ میلیارد گالن آب را در خود جای می دهد که آب مورد نیاز بیش از ۱ میلیون نفر را برای ۵ سال تامین می کند؛

با مجله دلگرم همراه باشید

این اعداد و ارقام را شیخ عبدالله محمد سلیمان (Abdullah Mohammad Sulaiman Al Shehi) مدیر عامل شرکت (NABL) منتشر کرده است، این شرکت حمل و نقل کوه های یخ را بر عهده دارد و قرار است این نقل و انتقال را در سال آینده یعنی ۲۰۱۸ میلادی انجام دهد. باید توجه داشته باشید که اغلب کوه های یخ تنها یک چهارمشان روی سطح آب هستند (حدود ۲۰ درصد جرم کلی آن ها) و بقیه زیر آب و مخفی می باشند. کوه یخ توده‌ای بزرگ با اندازه و اشکال گوناگون و ناآشکار است که فقط قله را می‌بینیم و زیر آب می‌تواند هر شکلی داشته باشد. واژگون یا به سمت دیگر شناور شود، با سازه‌های ثابت برخورد کند و از روی آن رد شود، همیشه نمی‌توان همه پیش بینی‌ها را درست انجام داد، زیرا باد، نبود دید و موج‌ها مشکلات را دو چندان می‌کند.

حجم بسیاری از کوه‌های یخی بیش از ۱۰۰ هزار تن است، اما نتایج خوبی گرفتیم و ثابت شد انسان قادر به جابجایی کوه یخ است. انجام این آزمایش‌ها امکانات جدیدی برای کسانی است که در دریاهای قطب شمال کار می‌کنند و از سوی دیگر، می‌توان با اطمینان گفت، اگر چنین وظیفه‌ای مثلاً در شرایط جنگی به ما محول شود، می‌توان انجام داد.

كوه‌هاي يخي در منطقه امارات منجر به ايجاد خرد اقليم شده و براي اين منطقه خشك باران ايجاد خواهد كرد. به گفته وي اين پروژه كه قرار است از سال 2018 آغاز شود از نظر مالي و فني به دقت مورد بررسي قرار گرفته و هدف اصلي از اجراي پروژه تامين آب است اما پروژه مي‌تواند در زمينه توريسم و آب و هوايي نيز تاثيرگذار باشد.

پس از رسيدن كوه‌هاي يخي به ساحل فوجيره، يعني پس از پيمودن مسافتي درحدود 12600 كيلومتر، عمليات ذوب كردن كوه آغاز مي‌شود. اين آب‌ها درون مخازني خاص ذخيره شده و پس از تصفيه وارد سيستم آبرساني خواهند شد.

کوه یخ
کوه یخ

وضع خشکسالی در امارات چگونه است؟

باتوجه به نرخ رشد و توسعه امارات، پیش‌بینی می‌شود که منابع زیرزمینی آب این کشور در 15 سال آینده رو به خشکی بروند. هرشهروند اماراتی در طول روز به‌طور میانگین 500 لیتر آب مصرف می‌کند که این مقدار 80 درصد بیشتر از میانگین مصرفی جهانی محصوب می‌شود. ده‌ها تصفیه کننده آب در این کشور وظیفه تهیه آب آشامیدنی برای مردم این کشور را برعهده دارند اما این تصفیه کنندگان به منظور جداسازی نمک از آب شیرین، به هزینه هنگفت‌ و حجم بالایی از الکتریسیته نیاز دارند. سازمان ملل اعلام کرده تا 2 دهه آینده بیش از 600 میلیون کودک در سراسر دنیا در معرض خطر کم‌آبی قرار خواهند گرفت.

آیا جابجایی کوه‌های یخی امکان‌پذیر است؟

شرکت‌های فعال در صنعت نفت و گاز کانادایی معمولا هنگامی که احتمال برخورد و خسارت وجود دارد، کوه‌های یخی را از مناطق مورد نظر دور می‌کنند. اما این کوه‌های یخی جثه‌ی نسبتا کوچک‌تری دارند و تنها چند صد کیلومتر از اطراف سکوهای نفتی یا گازی دور می‌شوند. این کوه‌های یخی عموما بین 60 تا 80 متر طول و وزنی حدود 100 هزار تن دارند. گفته می‌شود حتی کوه‌های یخی بزرگتر با وزن تقریبی 1 میلیون تن نیز در گذشته توسط این شرکت‌ها جابجا شده‌اند.

انتقال کوه یخ تا امارات ممکن است؟

طبق گفته‌های پروفسور "گرانت بیگ"، استاد دانشگاه شفیلد در زمینه سیستم‌های زمینی، برای انجام این کار بایستی ابتدا یک سری موانع و مشکلات فنی رفع شوند. به‌کارگیری طناب‌های ساخته شده از فیبر الیاف مصنوعی که از استقامت بیشتری نسبت به طناب‌های استیل برخوردارند و به دور کوه یخی بسته می‌شوند، از الزامات انجام این کار محسوب می‌شود. در ضمن عمل کشش بایستی بسیار آرام انجام بگیرد چون در صورت اعمال فشار ناگهانی ممکن است کوه یخی از هم جدا شود. او می‌گوید شرکتی که وظیفه این‌ انتقال را برعهده دارد بایستی از تورهای از پیش تعبیه شده برای پوشاندن قسمت‌های بی‌ثبات کوه یخی که احتمال ریزش دارند، استفاده کند. او معتقد است که یکی از مشکلات بزرگ این کار، آب شدن حجم عظیمی از سطح بالایی کوه یخی هنگام ورود آن به مناطق گرم نزدیک کشور امارات است.یکی دیگر از مشکلات مطرح شده، هزینه انجام این کار است. به‌کارگیری یک یدک کش مخصوص انتقال کوه یخی روزانه 75 هزار دلار هزینه خواهد داشت و برای انجام این پروژه به چندین کشتی و ماه‌ها زمان نیاز خواهد بود که یقینا هزینه‌ی بسیار هنگفتی برای این شرکت و کشور امارات به همراه خواهد داشت. باید دید آیا انجام این پروژه عملی خواهد شد یا کارشناسان راه‌های جایگزین ساده و ارزان‌تری را پیدا می‌کنند.

جابجایی کوه یخ
نمونه ای از انتقال کوه یخ

جرقه این طرح از کجا شکل گرفت؟

باید بدانیم که کشور امارات متحده عربی جزو 10 کشور دنیا از لحاظ کم آبی و خشکسالی است به صورتی که سالانه 100 میلی لیتر بارندگی در امارت داریم و با توجه سرانه مصرف بیش از حد بالای این کشور که رقمی حدود روزانه 500 لیتر برای هر نفر است چیزی تقریبا ۸۰ برابر بیشتر از مصرف متوسط آب در کشورهای جهان، به عقیده کارشناسان امارات چیزی حدود 15 الی 25 سال تا خشکسالی فاصله دارد. در کنار بحث آب شرب و مصرفی، این کشور با وقوع خشکسالی در زمینه کشاورزی هم به شدت ضربه خواهد خورد و زمین های زراعی آن خشک و شور خواهند شد

از این رو یک شرکت اماراتی به نام دفتر مشاور ملی امارات (NABL) در نظر دارد تا با یک طرح بزرگ و بسیار جاه طلبانه اقدام به جابه جایی دو کوه یخ عظیم از قطب جنوب به این کشور کند. طی برآورد های که این شرکت انجام داده است و به گفته عبدالله محمد سلیمان شیخ مدیرعامل دفتر مشاور ملی امارات (NABL) : هر کوه یخ به صورت میانگین بیش از ۲۰ میلیارد گالن آب را در خود جای می دهد که آب مورد نیاز بیش از ۱ میلیون نفر را برای ۵ سال تامین می کند. این اعداد و ارقام کاملا وسوسه کننده است و باعث می شود که کم و بیش هر کسی رو برای این انتقال بزرگ راغب کند و هزینه های پیش رو پرداخت کند.

انتقال به چه صورت خواهد بود؟

قرار بر این شده که از ابتدای سال 2018 میلادی شرکت اماراتی با همکاری یک شرکت فرانسوی این جابه جایی عظیم رو انجام دهند. طی پیش بینی های انجام شده فاصله ای که قرار است این جابه جایی انجام شود چیزی در حدود ۸۸۰۰ کیلومتر می باشد( البته فاصله به روی نقشه گوگل ۱۲۶۰۰). بزرگترین چالشی که پیش روی این پروژه است حفظ این کوه های در برابر خرد شدگی و ذوب شدن است اما کاهش حجم قابل توجهی از کوه های یخ در مسیر و مخصوصا زمان نزدیک شدن آن ها به کشورهای گرم نزدیک به امارت اجتناب ناپذیر است.

یکی دیگر از چالش های پیش رو استفاده از کابل های با الیاف فیبر مصنوعی می باشد که بتواند فشار حاصله از این فرایند را تحمل کند و آسیب به کابل و یخ ها وارد نشود. پس از انتقال کوه های یخ آن ها به بلوک های کوچک تری تبدیل خواهند کرد و پس از فرآیند تصفیه سازی آن ها درون مخزن های بزرگ نگه داری می کنند و به مرور به شبکه آب تزریق خواهند کرد.

از این قبیل جابه جایی ها اما در مقایس کوچک تر را شرکت های نفت و گاز کانادا همه ساله در زمان نزدیک شدن توده های یخ به سکوهای نفت و گاز و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سکو ها انجام می دهند اما فاصله انتقال آن ها چیزی در حدود چند ده کیلومتر می باشد و نه چند ده هزار کیلومتر و نکته بعدی اگر هم در طول مسیر یخ ها آسیب ببیند مشکلی پیش نخواهد آمد.

تا به حال که هزینه دقیقی از این پروژه مشخص نشده است اما رقمی که به آن اشاره داشتن روزانه چیزی در حدود ۷۵۰۰۰ دلار است. و طی پیش بینی های انجام شده این پرژوه چیزی در حدود یک سال به طول خواهد انجامید.

زمانی که کوه های یخ به ساحل فجیره رسیدند دو اتفاق می افتد اول از همه اینکه یک منظره توریستی به امارت اضافه خواهد، چیزی که به عقیده بسیاری یکی از اصلی ترین اهداف این پروژه است و مساله بعدی اتفاق زیست محیطی خواهد بود که اتفاق خواهد افتاد، با توجه به اینکه اختلاف دمای بین کوه های یخ و آب های منتطقه بسیار زیاد است جریان های پرفشاری رخ خواهند داد و پس از آن ابرهای در منطقه پدیدار می شوند که بارندگی در پی دارند و احتمال این می رود که به کلی آب و هوای آن منتطقه دگرگون شود. هوای سردی هم که همراه این یخ ها به منطقه خواهند آمد موجب وزیدن و بارش باران می شوند و این تغیرات تا شبه جزیره عربستان هم کشیده خواهد شد

انتقال کوه یخ
نمایی از انتقال کوه یخ

آیا این طرح اتفاق خواهد افتاد؟

تا این لحظه بزرگ ترین چالش پیش رو حمل و نقل به این بزرگی است، چرا که این اولین باری نیست که همچین فکری به ذهن دانشمندان و مخترعان رسیده است، چنانچه در سال 1863 هم یک شرکت آمریکای جهت فروش آب به کشور هندوستان همچین طرحی رو انجام داد و با شکست مواجه شد. در اوایل قرن 19 هم دانشمندان قصد انتقال کوه‌های یخی به اقیانوس‌های جنوبی به ‌منظور تعدیل دمای کره زمین را داشتند که باز هم موفق نبود. البته تکنولوژی و پیشرفت امروز نسبت به سال های گذشته خیلی بیشتر شده است. از چالش حمل و نقل هم که بگذریم به یکی دیگر از موانع این پروژه خواهیم رسید و آن هم چیزی نیست جز "هزینه" همانطور که قبلا هم اشاره شد هزینه این انتقال ها که یک سال به طول می انجامد روزانه حدود 27000 دلار خواهد بود و البته اگر در مسیرو انتقال مشکلاتی جدید به و جود نیاد و هزینه های اضافی در بر نداشته باشد.

نظر شما چیست؟ به نظر شما این کار با موفقیت انجام خواهد گرفت و همانطور که اعراب می گویند امارات سرزمین تحقق آرزوهاست؟

نظرات خود را با مجله دلگرم در میان بگذارید

مزایای پروژه انتقال کوه یخ:

هزینه ی آن به نسبت تصفیه آب شور بسیار کمتر می باشد.

مشکل کم آبی امارات را تا چند سال از بین می برد.

بارش باران را افزایش می دهد.

به دلیل کارنامه ی درخشان امارات در زمینه ی تحقق بخشیدن به رویاهای بزرگ، این سرزمین از بهترین گزینه ها برای اجرای چنین پروژه ای است.

به صنعت گردشگری کمک می کند.

معایب پروژه انتقال کوه یخ:

بر هم زدن اکوسیستم کره ی زمین.

کمک به سرعت بخشیدن به گرم شدن کره زمین.

از بین رفتن حیات وحش قطب.

بالا آمدن سطح آب های کره ی زمین.

divider

فیلمی دیدنی از جایجایی کوه یخ به امارات


آیا تابه‌حال از قطب جنوب یخ انتقال داده شده؟

با اینکه انتقال کوه یخ از قطب جنوب به دیگر مناطق برای تامین آب مصرفی برای اولین بار انجام می‌گیرد، اما این ایده به سالهای بسیار دور بازمی‌گردد. انتقال کوه‌های یخی به اقیانوس‌های جنوبی و به‌منظور تعدیل دمای کره زمین از اولین نظریات ارائه شده در این زمینه در قرن نوزدهم محسوب می‌شد. در سال 1863 نیز مدیرعامل یک شرکت آمریکایی پیشنهاد داد که از طریق انتقال کوه‌های یخ به هند و فروش آنها به مردم، کسب درآمد ایجاد کند.

چه کسی این کار را انجام می‌دهد؟

یک شرکت واقع در ابوظبی وظیفه یدک‌کشی و انتقال این کوه یخی را برعهده گرفته است. این کوه یخی بایستی مسافتی به‌طول 10 هزار کیلومتر از آب‌های آزاد را بپیماید تا به مقصد خود یعنی سواحل امارات متحده برسد که گفته می‌شود این پروسه انتقال حدود یک سال به‌طول خواهد انجامید.

در این رابطه بیشتر بدانید:

جدیدترین اخبار ستارگان جهان

اخبار ستارگان،با خواهران جذاب چهره های مشهور آشنا شوید+عکس

اخبار ستارگان،با افراد مشهوری که روزی فقیر بودند آشنا شوید!

divider

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

مرضیه ملایری


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(14 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter