اولین تاکسی هوایی در ایران

۱,۷۷۴
۱
۰
یکشنبه, ۲۴ دی ۱۳۹۶ ۰۶:۰۱

تاکسی هوایی یا هواپیمای شهری؟!

ایده ای که شاید در حال حاضر چندان عملی بنظر نرسد اما دیوانه وار هم نیست.
شرکت روسی Dahir Insaat با طراحی وسایل نقلیه شهری تحت عنوان خودروهای ژیروسکوپی قدمی نوین را در عرصه ی حمل و نقل شهری برداشته است.

این طرح که امکان تجربه کردن سفری هوایی و در عین حال درون شهری را به مسافران میدهد، بمنظور کاهش ترافیک شهری پایه ریزی شده است.ایده ی این طرح بر مبنای حرکت روی خطوطی مابین جاده های درون شهری است که خودروهای نام برده با هدف جایگزینی اتوبوس های زمینی با میله هایی به این خطوط وصل شده و در ارتفاعی معین و قابل تغییر از زمین حرکت میکنند.با دلگرم همراه باشید.

 نخستین مجوز تاکسی هوایی در کشور

ايرتاكسي يا تاكسي هوايي اما به چه درد مي‌خورد و چرا كشورمان به اين مسئله نياز دارد؟

مدیر فرودگاه بجنورد اعلام کرد که برای نخستین بار در کشور مجوز فعالیت ایرتاکسی صادر شده و برای فعالیت ایرتاکسی در فرودگاه بجنورد، ۲ فروند هواپیما خریداری شده است.قرار است تا 2‌ماه ديگر 2فروند تاكسي هوايي كه از آلمان خريداري شده‌اند در فرودگاه بجنورد كار خود را آغاز كنند.

ايرتاكسي كه حالا نخستين مجوزش در كشور صادر شده مدت‌هاست در كشورهاي ديگر رايج است. تاكسي هوايي در واقع هواپيماي سبك و كوچكي است كه مي‌تواند با ظرفيتي مانند يك تاكسي يا اتوبوس معمولي در مسيرهاي كوتاه بين شهري جا‌به‌جا شود. براساس تعاريف سازمان بين‌المللي هوانوردي (ايكائو)، تاكسي هوايي به استفاده از هواپيماهاي ۹ تا ۱۹ نفره در مسيرهاي بدون برنامه اطلاق مي‌شود كه صرفه‌جويي در زمان و هزينه را به‌دنبال دارد.

در واقع اين نوع هواپيماهاي كوچك مي‌توانند در شهرهايي كه فرودگاه‌هاي بزرگ ندارند رفت‌وآمد كرده و امكان حمل‌ونقل هوايي را براي اين شهرها فراهم كنند. به‌دليل تعداد اندك مسافر و انعطاف‌پذيري در برنامه‌ريزي پرواز، ايرتاكسي مي‌تواند درست مانند يك تاكسي در مسيرهاي متفاوت و متعدد جا‌به‌جا شود و به‌عنوان مثال، بعد از آنكه مسافرانش را در اصفهان پياده كرد، مسافران جديدي را به كرمانشاه ببرد.

 نخستین مجوز تاکسی هوایی در کشور

با توجه به گستردگي ايران و وجود فرودگاه‌هاي زياد در نقاط مختلف و در مواردي نزديكي برخي از آنها به يكديگر، برقراري پروازهاي تاكسي هوايي مي‌تواند تأثير فراواني در توسعه جابه‌جايي مسافر داشته باشد و با حضور هواپيماهاي سبك و كم‌ظرفيت باعث صرفه‌جويي اقتصادي مي‌شود.

دراختيار نداشتن تاكسي هوايي براي برخي شركت‌ها باعث شده تا پيش از اين در برخي از مسيرهاي كوتاه از هواپيماهاي با ظرفيت بالا و مسافر كم استفاده شود كه ضرر اقتصادي را به‌دنبال دارد. با تاكسي هوايي اما زيان‌هاي اينچنيني تبديل به درآمد خواهد شد. يكي ديگر از مزيت‌هاي راه‌اندازي ايرتاكسي در كشور، سوق دادن صنعت هوانوردي به سمت مناطق محروم است. وضعيت باند پرواز در بسياري از فرودگاه‌هاي اين مناطق مناسب نيست اما ايرتاكسي‌ها مي‌توانند برخلاف هواپيماهاي بزرگ به رفت‌وآمد در اين شهرها بپردازند.

 نخستین مجوز تاکسی هوایی در کشور

منبع:همشهری؛ایرآپ

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی
اولین تاکسی هوایی در ایران
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
1
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter