هشدار در مورد استفاده از شبکه های اجتماعی از جمله (تلگرام)

۳,۰۱۶
۲
۰
چهارشنبه, ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ۱۱:۲۸

مزایا و معایب کانال تلگرام چیست؟

با رشد سریع ابزارهای گفتگو و ارتباط اینترنتی در فضای مجازی، دریچه جدیدی برای ارتباط میان افراد در سطح دنیا به وجود آمد. یکی از این ابزارهای گفتگوی اینترنتی و اشتراک گذاری، پیام رسان تلگرام بود که امکانات خوبی را برای برقراری ارتباط میان افراد در فضای مجازی فراهم کرده است.

در این بخش از دلگرم مطلب قصد نداریم از مزایای خوب این برنامه بگوییم بلکه درصددیم از مخاطرات آن صحبت کنیم که این روزها سروصدای زیادی به پا کرده است. اولین چیزی که باید در مورد این برنامه بدانیم لایه باز بودن آن است، به این معنی که می توان برای آن استیکرهای شخصی ساخت و به برنامه اضافه کرد یا حتی ربات های متعدد ساخت.

مزایا و معایب کانال تلگرام چیست؟+ معرفی کانال های معروف

باید گفت این دو ویژگی به طور پیش فرض خوب و مفید است اما مشکل از زمانی آغاز شد که برخی از کاربران پا را فراتر نهاده و استفاده های منفی و سوء از این برنامه را شروع کردند، مانند ساخت استیکرهای توهین آمیز و غیراخلاقی، ساخت ربات های غیراخلاقی و ... که همین دو نکته موجب آزار بسیاری از کاربران شد که حتی تلگرام را تا مرز فیلتر شدن در کشور پیش برد.

اینکه چرا برخی از کاربران از لایه باز بودن این برنامه سوءاستفاده کردند، بحثی جدا و مفصل است که ریشه در مسائل فرهنگی و اجتماعی دارد اما نکته اینجا است که ابزارهای هک تلگرام نیز شیوع پیدا کرد که موجب نگرانی کاربران شده است.

از صدا خفه‌كن استفاده كنید!

حالا شما مانده‌اید و گروه‌هایی كه دل‌تان نیامده از آنها دل بكنید. بهتر است این گروه‌ها را هم در ذهن‌تان اولویت‌بندی كنید. مثلا به خودتان بگویید دوست دارم در همان لحظه كه در گروه خواهر‌هایم پیامی به من می‌رسد، جواب پیام آمده را بدهم اما از دخترخاله‌ها اگر هفته‌ای یك‌بار هم با خبر شوم، ایرادی ندارد. پس می‌توانید بر اساس این دسته‌بندی ذهنی، صدا یا نوتیفیكیشن برخی گروه‌هایی را كه در آنها عضو شده‌اید، قطع كنید و به جای اینكه برای دیدن پیام‌شان هر لحظه سراغ تلفن هوشمندتان بروید، هر چند روز یكبار وقت خالی‌تان را با خواندن پیام‌های‌شان پر كنید.

اگر با وارد شدن به گروه، در قسمت بالای تلگرام‌تان روی «notification and sounds » كلیك كنید، می‌توانید این تنظیمات را انجام دهید. حتی اگر هر لحظه گوشی تلفن همراه‌تان را چك نكنید، صداهای بی‌وقفه پیام‌هایی كه به شما می‌رسند، ممكن است همسرتان را كلافه كنند. پس با بستن صدای گروه‌های فعال یا گروه‌هایی كه می‌توانید بعدها به پیام‌های‌شان رسیدگی كنید، تنش‌ها را كم كنید.

در استفاده از تلگرام قانون مدار باشید

حالا شما مانده‌اید و گروه‌هایی كه نه از آنها دل كنده‌اید و نه حاضر شده‌اید صدای رسیدن پیام‌های‌شان را قطع كنید. برای اینكه حضور در این گروه‌ها یا پیغام‌هایی كه لحظه لحظه از آدم‌های مختلف به شما می‌رسد، آرامش‌تان را از بین نبرد و میان شما و همسرتان فاصله نیندازد، بهتر است قانون‌هایی را برای استفاده از تلفن هوشمند‌تان وضع كنید.

یكی از این قانون‌ها می‌تواند مربوط به مكان‌ها و موقعیت‌هایی شود كه در آنها حق استفاده از تلفن هوشمند یا اینترنت تلفن همراه را ندارید

برای مثال وقتی سر میز غذا هستید، وقتی به ‌مهمانی رفته‌اید یا ‌مهمان دارید، وقتی با هم روی نیمكت پارك نشسته‌اید و خلاصه وقتی كه شما و همسرتان برای داشتن یك تجربه آرامش‌بخش و گذراندن وقت دونفره یا خانوادگی برنامه‌ریزی كرده‌اید، نباید حتی خیال بیرون آوردن تلفن همراه از كیف‌تان هم به سرتان بزند.

به جای اینكه هر پنج دقیقه یك‌بار سراغ گوشی‌تان بروید و به پیام‌هایی كه دریافت كرده‌اید، پاسخ دهید، زمان مشخصی را به تلگرام و اینستاگرام‌بازی‌تان اختصاص دهید

شما می‌توانید سه وعده كه هر كدام‌شان ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌كشند را موبایل بازی كنید و اجازه ندهید كه دیگران به‌خاطر مدام گوشی به دست بودن‌تان به شما اخطار دهند. گذشته از این اگر یك موبایل‌باز تمام وقت نباشید، دیگر به اضطراب تلفن همراه كه باعث می‌شود همیشه نگران پیام‌هایی كه به شما رسیده و ندیده‌اید و لایك‌هایی كه دریافت كرده‌اید و نمی‌دانید، دچار نشوید.

شاید تا به حال به این موضوع توجه نكرده باشید كه تلگرام‌بازی، اینستاگرام بازی یا سرگرم شدن با بازی‌هایی كه روی گوشی‌تان نصب كرده‌اید، چقدر زمان شما را برای پیشرفت كردن محدود كرده ‌است

ممكن است اینكه شما به جای انجام كارهای مفیدی كه قبلا انجام‌ می‌دادید، تنها پیام‌بازی می‌كنید، همسرتان را هم آزرده كرده باشد. شما در شبكه‌های مجازی مختلف اطلاعات دم‌دستی را پیدا می‌كنید و تصور می‌كنید این شبكه‌ها به شما چیز یاد می‌دهند اما یادتان می‌رود كه حساب كنید به جای تلگرام‌بازی هر روزه چند صفحه كتاب می‌توانید بخوانید یا چطور می‌توانید برای ادامه تحصیل برنامه‌ریزی كنید؛ پس بهتر است در ساعاتی كه برای مطالعه كردن، درس خواندن و. . . در نظر گرفته‌اید، صدای تلفن همراه‌تان یا اینترنتش را قطع كنید تا ناخواسته مورد حمله پیام‌ها قرار نگیرید. اصلا می‌توانید برای روز‌تان هدفی تعیین كنید و به خود بگویید تا به آن هدف نرسیده‌ام، دست به گوشی نمی‌شوم.

مزایا و معایب کانال تلگرام چیست

در گروه های تلگرامی با همسرتان همراه شوید

می‌توانید برای كم كردن حساسیت‌ها و سوءتفاهم‌ها همسرتان را هم در برخی گروه‌ها كه فكر می‌كنید محتوای‌شان برای او هم مفید است، عضو كنید. حضور مشترك شما در گروه‌هایی كه اعضایش به مرزها احترام می‌گذارند، می‌تواند شروع خوبی برای از بین بردن نگاه منفی همسرتان به تلگرام‌بازی‌های شما باشد. البته حتی حضور او هم نباید مجوزی باشد برای بیش از اندازه گوشی به دست بودن شما؛ پس حتی در این صورت هم به اصولی كه پیش از این گفتیم، احترام بگذارید.

به همسرتان ردیاب وصل نكنید

از همسرتان انتظار نداشته باشید كه مدام دست به گوشی نشسته باشد تا به پیام‌های شما پاسخ دهد.اگر از آن دسته افرادی هستید كه تمام روز مشغول پیام فرستادن به همسرشان هستند و جواب ندادن‌های او را پای بی‌مهری‌اش می‌گذارند، باید بدانیدكه این عادت‌تان به زیان رابطه شما تمام می‌شود. به همسرتان اجازه دهید برخی ساعات روز از شما فاصله بگیرد و به مدد تكنولوژی كه گوشی تلفن همراه‌تان به آن مجهز شده، مدام كنترلش نكنید و چشم انتظار محبت‌هایی كه قرار است برای شما تلگرام كند. نباشید.

سوءتفاهم نسازید

شاید ندانید اشتباهاتی كه ناخواسته انجام می‌دهید، می‌توانند به یك دردسر جدی برای‌تان تبدیل شوند. اگر به قانون‌های ناگفته زیر پایبند باشید، دیگر تلگرام‌بازی نمی‌تواند رابطه شما و همسرتان را شكرآب كند.

تصور نكنید ارتباط‌های بافاصله می‌توانند رسمیت كمتری داشته باشند

آقای رئیس شما حتی پشت پیام‌های تلگرام هم همان آقای رئیس است؛ پس اگر وقتی روبه‌رویش نشسته‌اید، او را «شما» خطاب می‌كنید و محدوده‌های خاصی را رعایت می‌كنید، پشت گوشی تلفن هم باید به همان مرزبندی‌ها وفادار باشید. شكستن این مرزها می‌تواند سوءتفاهم‌هایی را ایجاد كند و این سوء‌برداشت‌ها گاهی می‌تواند به زندگی مشترك‌تان هم حمله كند.ممكن است پیام‌هایی كه درست در زمان شام خوردن یا بعد از به تختخواب رفت‌تان می‌رسند، همسرتان را از كوره بدر ببرند.به همین دلیل سعی كنید خودتان در ساعات آرامش خانواده گوشی به دست نشوید و از اعضای گروه‌هایی كه در آنها عضو شده‌اید هم بخواهید زمانبندی مشخصی را برای پیام دادن در نظر بگیرند.

مراقب گالری عكس‌های‌تان باشید

شما همه اعضای گروه‌ها را نمی‌توانید مدیریت كنید و گاهی ناخواسته پیام‌ها و عكس‌هایی را دریافت می‌كنید كه می‌توانند سوءتفاهم‌ساز شوند. بهتر است در تنظیمات تلفن همراه‌تان پیش فرض وارد شدن همه عكس‌ها با گالری تلفن‌تان را حذف كنید تا وقتی در حال نشان دادن عكس به یكی از اعضای خانواده‌تان هستید، ندانسته با تصویری كه در گوشی‌تان بدون خواست شما ضبط شده، روبه‌رو نشوید.

از همسرتان بخواهید كه به حریم خصوصی شما احترام بگذارد

و پیام‌هایی كه دریافت می‌كنید را بدون خواست شما نخواند. البته پیش‌نیاز دیدن چنین احترامی، این است كه با رفتارهای خود سوءتفاهم ایجاد نكنید و با اشتباهات‌تان كنجكاوی او را بیش از اندازه تحریك نكنید.


خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب مزایا و معایب کانال تلگرام

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

--------------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter