alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
مواد مخدر شیشه در افغانستان

کشف 6 تن ماده مخدر جدید شیشه افغانی

مواد مخدر شیشه در افغانستان
0
چهارشنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ۱۰:۲۷
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از کشف ماده مخدر جدید به نام شیشه افغانی خبر داد و خصوصیات و خطرات استفاده از این ماده مخدر را تشریح کرد...

شیشه افغانی ماده مخدر جدید

شیشه افغانی چیست ؟

دلگرم: رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، از کشف ۶ تن «شیشه افغانی» در مرزهای شرقی و حاشیه شرق کشور از ابتدای سال تا کنون خبر داد.

سردار مسعود زاهدیان در گفتگو با خبرنگار مهر در توضیح راه های شناخت و معرفی ماده مخدر جدید به اسم «شیشه افغانی» اظهار کرد: شیشه افغانی همان ماده مخدر شیشه است ولی با ناخالصی های بیشتر، این ماده مخدر نسبت به ماده مخدر شیشه از مواد و پیشتازهایی که ناخالصی های بیشتری دارد درست می شود.

وی افزود: «شیشه افغانی» بسیار آسیب‌زا است و تاثیرات سوبهداشتی بسیاری را هم نسبت به مواد مخدر دیگری در مصرف کنندگان ایجاد می‌کند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به بیماری‌هایی که «شیشه افغانی» برای مصرف کننده ایجاد می کند، گفت: جدا از تمام بیماری هایی که هر ماده مخدری برای مصرف کننده به همراه دارد این ماده تاثیر مستقیم در ریه، سیستم تنفسی و گوارشی مصرف کننده هم دارد.

به تازگی خبرهایی مبنی بر ورود ماده مخدر جدیدی موسوم به «شیشه افغانی» از طریق مرزهای شرقی کشور به استان‌خراسان‌رضوی، رسانه‌ای شد.

مخدری ارزانتر از شیشه

مخدری که به مراتب ارزان‌تر از شیشه‌های معمولِ موجود در بازار است اما طبق اظهارات کارشناسان، تاثیرات مخرب آن می‌تواند چندین برابر شیشه‌های معمول باشد. مت‌آمفتامین که در بازار با نام شیشه یا کریستال شناخته می‌شود، یک محرک قویِ سیستم عصبی مرکزی با قدرت اعتیادآوری است که مصرفش می‌تواند عوارض خطرناکی مانند تشنج، خونریزی مغزی و روان‌پریشی ایجاد کند و عواقب منفی جسمی، روانی و اجتماعی غیرقابل جبرانی برای مصرف‌کننده در پی داشته باشد. منتها به تازگی گونه جدیدی از مت‌آمفتامین وارد بازار شده که قدرت تخریبش، چندین برابرِ شیشه معمولی است و از آن جــا که به‌واسطه ناخالصی بسیار، با قیمتِ بسیار پایین عرضه می‌شود، می‌تواند معتادان زیادی را به مصرف، وسوسه کنـد.

تعدادی از مخاطبان با توجه به شایعه‌هایی که جسته گریخــته به گوش‌شان رسیده بود، خواستار ارائه توضیحات تکمیلی از سوی مسئولان مربوط درباره مشخصات این مخدر، ترکیبات، تاثیرات و طرح‌های اداره مبارزه با موادمخـدر کشور برای مدیریت ماجرا شدند.

یکی از مخاطبان می‌گویــد: «من پدر یک دختر و پسر نوجوانم و این روزها، در جمع‌های فامیلی و دوستانه، از این ماده مخدر جدید، حرف زیاد است. مهم است مسئولان و رسانه‌های مسلط بر جزئیات موضوع، با ارائه اطلاعات شفاف در این باره، آگاهی بخشی کنند تا ما والدین بدانیم با چه تهدیدی روبه‌روییم و برای حفظ فرزندان خودمان و جوانان جامعه، تلاش کنیـم.»

مخاطب دیگری اظهار می‌کند: «لطفا درباره این ماده مخدر جدید و خطرات آن به مردم اطلاع رسانی کنید. شنیده‌ام این ماده مخدر به شدت خطرناک است و ارزانی‌اش، باعث شده تعداد زیادی از افراددرگیر اعتیاد، به سمت آن کشیده شوند و از تبعات مخربش در امان نباشند

. این یعنی درگیر شدن تعداد زیادی از افراد جامعه. لطفا در این‌باره روشن‌گری کنیــد، شاید با آگاه سازی از طریق رسانه، تعداد کمتری به سمت مصرف این مخدر بروند.» همه‌ این‌ها و ضرورت بررسی موضوع، انگیزه‌ای شد تا از «محمدحسین صالحی» دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌رضوی، درباره جزئیات این پدیده پرسش‌گری کنیم.

تولید شیشه افغانی

این ماده، مخدر به نسبت جدیدی است که از سال 2014 در کشور افغانستان در حال تولید است و به تدریج از مرز افغانستان و پاکستان به ایران وارد شده. طی دوسال اخیر ورود این مخدر به کشور ما افزایش داشته است.

از ابتدای سال تا امروز، بیش از 500 کیلوگرم شیشه در مرزهای شرقی توسط پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا و مرزبانی کشف شده که بخشی از آن، این روان‌گردان جدید است.

مخدر شبیه شیشه اما سرشار از ناخالصی

این مخدر از نظر ظاهری شبیه شیشه معمولی است و هیچ تفاوتی از نظر رنگ، بـو و ظاهر با دیگر شیشه‌ها ندارد؛ در اصل این مخدر، همان شیشه معمولی ولی با ناخالصی‌های بیشتر است که تاثیرات سوء بهداشتی بسیاری، نسبت به دیگر مخدرها بر مصرف کنندگان می‌گذارد.

خطرناک ترین ماده مخدر

جدا از تمام بیماری‌هایی که هر ماده مخدری برای مصرف کننده به همراه دارد، مصرف این نوع مخدر، تاثیر مستقیم بر ریـه، سیستم تنفسی و سیستم گوارشی مصرف کننده دارد و به دلیل نوع ترکیباتی که در آن وجود دارد، آثاری به مراتب مخرب‌تر از دیگر مخدرها بر بدن فرد مصرف کننده به جا می‌گذارد.

مخدری که شیشه را ارزان کرد

قیمت این روان‌گردان به‌نسبت شیشه‌های معمولِ موجود در بازار، به شدت پایین‌تر است و همین موضوع سبب شده تا قیمت شیشه در کشورمان، کاهش یابد و این احتمال وجود دارد که قیمت پایین این روان‌گردان، باعث گرایش معتادان زیادی از اعتیاد به مواد سنتی به سمت اعتیاد به مواد صنعتی شود.

هشــدار!
غیر از این ماده مخدر مهلک، هم اکنون خوشبختانه مخدر جدیدی وارد استان نشده است. ولی هر از گاهی شاهد ورود و توزیع مخدر یا روان‌گردان‌هایی با ترکیب و شکل و نام جدید هستیم. «گل» که همان حشیش و گراس است یا «پان‌پراگ» که همان ناس است،
دو نمونه از این موارد هستند که مقابله با آن‌ها، هوشیاریِ شهروندان را می‌طلبد تا گرفتار نشوند و در کنار این، نیروی انتظامی، مرزبانی و ستاد مبارزه با موادمخدر، نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از ورود و شیوع انواع مخدرها در کشور و جامعه، به‌کار خواهند بست.

خطرات شیشه افغانی

سردار زاهدیان ادامه داد: همان طور که گفتم علاوه بر خطراتی که هر نوع ماده مخدر برای یک فرد ایجاد می کند، «شیشه افغانی» خطرات بیشتری را برای فرد مصرف کننده ایجاد می کند.

شکل ظاهری مخدر شیشه افغانی

وی بیان کرد: «شیشه افغانی» از نظر ظاهری شبیه به شیشه معمولی است و هیچ تفاوتی از نظر ظاهر، رنگ و بو با ماده مخدر شیشه معمولی ندارد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا افزود: قیمت «شیشه افغانی» نسبت به شیشه معمولی بسیار پایین است و همین موضوع سبب شده تا قیمت شیشه در کشور کاهش داشته باشد.

سردار زاهدیان خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تا الان ۶ تن از این مواد را در مرزهای شرقی و حاشیه شرق کشور کشف کردیم.

separator line

بیشتر بخوانید

قلیان اکسیژن : همه آنچه که باید در مورد قلیان اکسیژن بدانیداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • mehrnews.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits