ماجرای قطع انگشت دست یک نوزاد در بیمارستان چه بود ؟ فیلم

۱,۸۳۰
۱
۰
دوشنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۸ ۱۴:۵۶
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن تشریح ماجرای قطع انگشت کوچک دست نوزادی در یکی از بیمارستان‌های خصوصی شهریار، آن را قصور پزشکی خواند و درباره روند رسیدگی به موضوع توضیح داد.
ماجرای قطع انگشت دست یک نوزاد در بیمارستان چه بود ؟ فیلم

ماجرای قطع انگشت دست یک نوزاد در بیمارستان شهریار

دکتر نادر توکلی در مصاحبه ای، در خصوص قصور صورت گرفته در بیماستان نور شهرستان شهریار که از بیمارستان‌های تحت پوشش این دانشگاه است، گفت: از آنجایی که دست نوزادان کوچک است، زمانی که عمل رگ‌گیری برای نوزاد انجام می‌شود، آتل زیر دست نوزاد نصب می‌کنند و پس از طی شدن فرآیند خون‌گیری از نوزاد این آتل از دست او جدا می‌شود.

وی با اشاره به این که آتل مذکور با چسب به دست نوزاد وصل می‌شود،‌ گفت: پس از اتمام عمل رگ‌گیری این آتل توسط قیچی از دست نوزاد جدا می‌شود که متاسفانه به دلیل سهل‌انگاری پرستار بخش، به انتهای آخرین بند انگشت کوچک دست نوزاد آسیب وارد می‌شود.

نوک انگشت فاصله چند میلی‌متری انتهای انگشت است که فاقد استخوان بوده و دارای بافت نرم است و نمی‌توان آن را به استخوان وصل کرد.

توکلی در خصوص انجام عمل ترمیمی برای انگشت دست نوزاد، گفت: مدتی بعد از وقوع این اتفاق، پس از کنترل خون‌ریزی، عمل ترمیمی بر روی دست نوزاد صورت گرفت.

با توجه به این که آسیب وارد شده به استخوان دست نبوده است، این نوزاد در بزرگسالی دچار مشکلات حرکتی نخواهد شد، اما، امکان تفاوت انگشت کوچک از نظر ظاهری با سایر قسمت‌های دست وجود خواهد داشت.

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی ایران ضمن تاکید بر این که حادثه قصور پزشکی بوده است، ادامه داد: این دست تخلفات که به صورت ناخواسته اتفاق می‌افتد باید به دانشگاه گزارش شود. اتفاقات این چنینی به دو صورت وقایع ناخواسته و تخلف یا قصور پزشکی رسیدگی می‌شود که اگر باعث ایجاد عارضه شده باشد به عنوان قصور پزشکی شناخته می‌شود.

روز گذشته علاوه‌ بر قصور پرستار، در ارائه گزارش به موقع واقعه از سوی بیمارستان به ما نیز سهل‌انگاری صورت گرفته بود و بیمارستان اقدام به ارائه گزارش به نظام‌پزشکی شهرستان شهریار کرده بود که به این موضوع نیز رسیدگی شد.

وی با اشاره به این که خطای صورت گرفته از سوی پرستار عمدی نبوده، افزود: این تخلفات به جز از منظر دانشگاه، از سوی نظام‌پزشکی و پزشکی قانونی قابل بررسی و رسیدگی است. همچنین بخشی از رسیدگی به پرونده کار نیروی انتظامی است.

بیشتر بخوانید:

قطع انگشت نوزاد به دلیل سهل انگاری پرستار

از پزشک متخلف چگونه می توانیم شکایت کنیم ؟

همه آنچه که باید در مورد بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان بدانید


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم