مسعود عربشاهی درگذشت

۲,۰۵۷
۰
۰
پنج شنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۰۵
مسعود عربشاهی، نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی درگذشت . در ادامه علت فوت و جزئیاتی از زندگی مرحوم مسعود عربشاهی هنرمند پیشکوست کشورمان را مشاهده خواهید کرد...
مسعود عربشاهی درگذشت

فوت مسعود عربشاهی مجسمه ساز

دلگرم: مسعود عربشاهی، نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی در سن ۸۴ سالگی بر اثر عارضه قلبی - ریوی دار فانی را وداع گفت

مسعود عربشاهی، نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی در سن ۸۴ سالگی بر اثر عارضه قلبی - ریوی دار فانی را وداع گفت. مسعود عربشاهی یکی از نقاشان پیشرو و از شاخص‌ترین هنرمندان مفهومی ایران بود.

این نقاش پرکار معاصر ایران در ۱۹ شهریور سال ۱۳۱۴ در تهران متولد شد، او که تحصیلاتش را در هنرستان تجسمی پسران تهران به اتمام رسانده بود بعد از گرفتن دیپلم، دو سال در ادارهٔ فرهنگ و هنر به عنوان طراح گرافیک، مشغول به کار شد.

عربشاهی اولین نمایشگاه خود را در سال ۱۳۴۱ برگزار کرد

عربشاهی با داشتن دهه‌ها تجربه کار در زمینهٔ نقش برجسته و کارهای اجرایی بر نمای ساختمان‌ها، همراه با تکنیک منحصر به‌فرد خود در اجرای سالن‌های کنفرانس که شهرت جهانی دارد، در ایران و سایر کشورها کارهای اجرایی بزرگی را انجام داده‌ است.

نقش برجسته سردر اتاق صنایع و معادن در خیابان طالقانی، سالن کنفرانس هلال احمر در میدان ارگ، نقش برجسته‌های دیوارهای پارک طالقانی در بزرگراه حقانی و مجموعه «نور و گیاه» بر دیوار مجلس از جمله آثار او هستند.

تاکنون ده‌ها نمایشگاه انفرادی در ایران، آمریکا و فرانسه از آثار عربشاهی برپا شده است و همچنین در بیش از ۴۰ نمایشگاه گروهی در ایران، آمریکا، فرانسه، سوییس، تونس، ایتالیا، مغرب و انگلستان شرکت داشته است.

مسعود عربشاهی جایزهٔ نخست چهارمین بی‌ینال تهران (جایزهٔ اول هنرهای زیبای کشور) را در فروردین ۱۳۴۳، جایزهٔ اول در نمایشگاه بین‌المللی موناکو ـ فرانسه را در سال ۱۳۵۲، جایزهٔ اول در نمایشگاه روز مادر ۱۳۵۲ و همچنین جایزهٔ اول در مسابقهٔ مجسمه‌سازی تهران را در سال ۱۳۵۳ به دست آورده‌است


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم