دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۹ اوت ۲۰۲۰ میلادی
اسب درشکه نقش‌جهان از شدت گرما از حال رفت

بیهوش شدن اسب درشکه نقش جهان از شدت گرما + عکس

اسب درشکه نقش‌جهان از شدت گرما از حال رفت
16
1.1K
جمعه, ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ۱۷:۲۰
گرمای این روز‌های کشورمان باعث از حال رفتن اسب درشکه میدان نقش جهان اصفهان شد. آیا سواری گرفتن در این ساعات از اسب بی نوا مصداق حیوان آزاری و شکنجه نیست ؟!

اسب درشکه نقش‌جهان از گرما از حال رفت

صبح روز گذشته پنجشنبه یک راس اسب که حامل یک کالسکه مسافربر بود، در میدان نقش جهان اصفهان از شدت گرما بیهوش شد. دمای هوا در زیر نور آفتاب روز گذشته میدان نقش جهان چیزی نزدیک به ۴۳ درجه سانتی‌گراد بود.

یک فعال محیط زیست گفت: « بسیاری از توریست‌ها از دیدن شرایط بد اسب‌ها در میدان نقش‌جهان ناراحت می‌شوند، مسئله حمایت از حقوق حیوانات، یک مطالبه جهانی است و وجهه جهانی این میدان، با ادامه آزار اسب‌ها تخریب خواهد شد.»

پیش‌تر شماری از فعالان محیط زیست استان، در انتقاد از شرایط نگهداری این اسب‌ها بیانیه‌های متعددی صادر کرده بودند و به هم‌اندیشی با مدیران و مشاوران شهری پرداخته بودند، اتفاق روز گذشته نمود ظاهری همین شرایط بد نگهداری اسب‌ها در این میدان به شمار می‌رود.

عکس بیهوش شدن اسب درشکه از شدت گرما

اسب درشکه نقش‌جهان از گرما از حال رفت/بیهوش شدن اسب درشکه از شدت گرما/بیهوش شدن اسب درشکه از شدت گرما/

شرایط بد نگهداری اسب‌ها در میدان نقش جهان

سپهر سلیمی- یکی از فعالان محیط زیست اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، گفت:« این اولین بار نیست که در این شهر و در میدان نقش‌جهان، اسب تلف می‌شود یا آسیبی می‌بیند، اما این بار دوربین یک فعال محیط زیست موفق به ثبت این لحظه شد.»

وی افزود:« واضح است که در دمای حسی ۴۴درجه سانتیگراد در هوای آفتابی تابستان اسب دچار مشکل می‌شود. البته اسب ها شب هنگام و بعد از ساعات گرم روز هم در حالت خوبی به‌ سر نمی‌برند و نیاز است تا به شرایط آنها جدا رسیدگی شود.»

سلیمی ادامه داد: « حضور اسب در این میدان هیچ توجیه تاریخی ندارد و جاذبه‌های میدان نقش جهان ابنیه آن است، ضمن این‌که حیثیت اصفهان و میدان نقش جهان که از بازدید عمومی و توریستی خوبی هم برخوردار است در گرو این نگهداری نادرست است.»

این فعال محیط زیست و مدافع حقوق حیوانات اظهار کرد:« سال گذشته کمپینی برای نجات اسب‌های این میدان تشکیل شد، اما افراد سنتی‌تر در اصفهان، مانع سامان گرفتن وضعیت این حیوانات بی‌گناه با عنوان بهانه حفظ بافت و کاربرد تاریخی میدان شدند.»

وی گفت: « بسیاری از توریست‌ها هم از دیدن این صحنه و ناراحت می‌شوند، مسئله حمایت از حقوق حیوانات، یک مطالبه جهانی است و وجهه جهانی این میدان، با ادامه آزار اسب‌ها تخریب خواهد شد.»

سلیمی افزود:« در بعضی از کشورهای خارجی رژه و استفاده‌های خیابانی از اسب‌ها می‌شود، اما آن اسب‌ها علاوه بر دارا بودن قدرت بدنی کافی، شرایط نگهداری بهتری دارند، اما اینجا در اصفهان، اسب‌ها شرایط بد و ناراحت‌کننده‌ای را از ۹صبح تا ۱۲شب سپری می‌کنند.»

به گفته این فعال محیط زیستی، استفاده تفریحی از اسب در بسیاری از کشورهای جهان، ممنوع شده و ماشین‌های شارژی و پدالی جایگزین آنها شده‌اند که جنبه ورزش و سلامت انسانی هم دارند.

وی ضمن اشاره به امکانات موجود در میدان نقش جهان، گفت:« ورود خودرو به دلیل خطرساز بودن به میدان ممنوع شده، اما حضور اسب به جای خودروها خود خطر بزرگی است، اسب رم کرده، قابل کنترل نیست و هر اتفاقی با وجود کالسکه‌های متصل به آنها خطرناک است و از مسیر عبور آن‌ها می توان برای حرکت ماشین‌های برقی و پدالی استفاده کرد.»این مطلب برای شما مفید بود؟

  • منبع
  • tabnak.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter