دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
قانون افزایش اجاره بها در سال ۹۹

سقف افزایش اجاره بها در سال 99 اعلام شد

قانون افزایش اجاره بها در سال ۹۹
0
دوشنبه, ۰۹ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۴۸
سقف افزایش نرخ اجاره بهای مسکن در کشور توسط وزیر راه و شهرسازی اعلام شد و واکنش هایی در بر داشت ...

سقف اجاره بهای مسکن

محمد اسلامی امروز در حاشیه جلسه ستاد مقابله با کرونا سقف افزایش نرخ اجاره بها در تهران و کلانشهرها را اعلام کرد.

قانون افزایش اجاره بها در سال ۹۹

محمد اسلامی در مورد قانون افزایش اجاره بها در سال ۹۹ گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا حداکثر افزایش اجاره بهای واحدهای مسکونی برای شهر تهران تا ۲۵ درصد و برای کلانشهرهای دیگر حداکثر ۲۰ درصد و در سایر شهرها ۱۵ درصد تعیین شد.

سقف اجاره بها در شهرستان ها

جدول سقف اجاره‌بها در ۳۱ استان

وزیر راه و شهرسازی گفت: بر اساس این مصوبه همه قراردادها در دوره کرونا و تا سه ماه بعد از آن تمدید می‌شود.

اسلامی افزود: اگر در این مدت مالک، واحد مسکونی خود را به فروش رسانده باشد مستأجر مکلف است در مدت دو ماه منزل را تخلیه کند.

وی بیان داشت: در این مصوبه تاکید شد افراد ملزم به ثبت و درج معاملات در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و گرفتن کد رهگیری هستند و وزارت صمت مکلف شد این سامانه را فعال و آن را به وزارت راه و شهرسازی متصل کند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به برنامه‌های مربوط به شتاب دادن به جریان تولید و عرضه مسکن مباحث کارشناسی مطرح و قرار شد در جلسات بعدی در خصوص بسته حمایتی برای عرضه و همچنین اجاره بها نهایی شود.

واکنش ها به اعلام سقف اجاره بها مسکن

روزنامه جام جم در نقد مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا برای بازار اجاره مسکن نوشت: اصل کاری که دولت قصد دارد انجام دهد مناسب است اما اجرای آن نیازمند شروطی است که یکی از آنها تمدید خودکار اجاره‌بها به مدت یک‌سال یا بیشتر است.

ضمن این‌که میزان رشد اجاره‌ها نیز نباید بیش از رقم اعلام‌شده باشد. وی با بیان این‌که متن مصوبه‌ای که نهایتا تهیه و تدوین می‌شود بسیار مهم است تصریح کرد: به نظر می‌رسد هدف اصلی دولت و ستاد ملی کرونا از این مصوبه بیشتر به‌منظور ثبات سکونت افراد است و نگاه‌شان مربوط به کنترل اجاره‌بها نیست.

روزنامه خراسان هم در واکنش به تعیین سف برای اجاره‌بها نوشت: دیروز و در شرایطی که اجاره بها و قیمت مسکن هم اینک رشد قابل توجهی پیدا کرده، این ستاد مصوبات جدیدی را در حمایت از اجاره نشینان تصویب کرد. در شرایط فعلی که قیمتهای اجاره به شدت مستاجران را در تنگنا قرار داده مردم از دولت انتظار دارند گامی عملی برای حل این معضل بردارد.

متاسفانه دولت تاکنون اقدام خاصی برای کنترل بازار مسکن و اجاره انجام نداده است. اصل حرف دولت برای کنترل اجاره‌بها درست است اما به نظر می‌رسد روشی که از سوی دولت مصوب‌شده ضمانت اجرایی نداشته‌ باشد.

روزنامه شهروند هم درباره مصوبه دولت در حوزه مسکن نوشت: راهکار اخیر دولت برای کاهش فشار بر مستأجرها می‌تواند از جولان دلالی بکاهد و التهاب بازار مسکن را تا حدودی کمتر کند، اما ‏نمی‌توان از آن با عنوان راهکاری بلندمدت و ریشه‌ای یاد کرد. این راهکار در ‏کوتاه‌مدت باعث بروز تعادل در بازار اجاره‌بها می‌شود و به بخشی از مستأجرها کمک می‌کند، اما در مرحله بعد حجم عرضه ‏کاهش و میزان تقاضا به شکل کاذب افزایش خواهد یافت.

کارشناسان می‌گویند: این مصوبه قابلیت اجرا ندارد. چطور ممکن است وقتی یک خانه با امکانات ثابت و یکسان در یک محله و موقعیت با دو قیمت مختلف به فروش می‌رسد، دولت برای اجاره‌بها نرخ و سقف مشخصی تعیین کند. اینها یعنی قیمت‌گذاری در حوزه مسکن هنوز قابلیت اجرا نداشته و ممکن نیست. آنان تاکید دارند اقتصاد را نمی‌توان با دستور اداره کرد. تعیین سقف برای رشد اجاره‌بها هم نوعی دستور است که به نظر می‌رسد شکست بخورد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • bartarinha.ir
  • donya-e-eqtesad.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits