alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۰ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
پرسش و پاسخ آزادسازی سهام عدالت
0
دوشنبه, ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۴۵
پرسش و پاسخ در مورد سهام عدالت /خرید و فروش یکجای سهام عدالت و ثبت نام جدید سهام عدالت را در دلگرم بخوانید

پرسش و پاسخ در مورد سهام عدالت

خرید و فروش یکجای سهام عدالت

با آزادسازی سهام عدالت، پرسش‌های متعددی برای دارندگان برگه‌های عدالت ایجاد شده است. سازمان خصوصی‌سازی با صدور اطلاعیه‌های جدید به بخشی از این پرسش‌ها جواب داده است؛ ازجمله اینکه امکان خریدوفروش یک‌جای سهام عدالت وجود ندارد و فعلا نمی‌شود سهام متوفیان را به وراث منتقل کرد.

علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: «در شیوه سهامداری مستقیم، فروش یک‌جای سهام عدالت امکان‌پذیر نیست، بلکه محدودیتی در معاملات وجود دارد.»

او در گفت‌وگویی که با صداوسیما داشته است، توضیح داد: «علت این موضوع، امکان بروز مشکلات با ورود یک‌باره همه افراد برای فروش سهام است، به همین دلیل پس از اینکه اوراق سهام عدالت به نام افراد شد، مطابق سازوکاری که شورای‌عالی بورس تعیین می‌کند، عمل خواهد شد و سازوکار این مهم از سوی شورای‌عالی بورس تعیین می‌شود.»

سهامداری سهام عدالت یعنی چه

درحال حاضر افراد می‌توانند به صورت مستقیم سهامداری کنند. به این ترتیب که با آزادسازی سهام خود در بورس حاضر شده و معاملات انجام دهند. در این روش سود و زیان حاصل از معاملات به عهده فرد سهامدار است. لازم است که بدانید اگر سهام عدالت‌تان را آزاد کردید و پشیمان شدید، سود سهام عدالت‌تان مشمول مالیات می‌شود.

روش غیرمستقیم سهامداری عدالت چیست ؟

در روش غیرمستقیم شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مسئول سهام عدالت افراد هستند و مطابق سودی که دولت برای این نوع سهام پرداخت می‌کرد، به مالکان سود پرداخت می‌کنند. البته در این روش سهامدار حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت.

ثبت نام جدید سهام عدالت انجام می شود ؟

درباره افرادی که مشمول سهام عدالت نیستند، سازمان خصوصی‌سازی توضیح داده است که این افراد فعلا امکان درخواست سهام عدالت ندارند.

سهام عدالت فرد فوت شده چه خواهد شد ؟

علاوه بر این، درحال حاضر روند انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث متوقف شده است. انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث آنها که تاکنون از طریق دفاتر پیشخوان خدمات الکترونیکی دولت انجام می‌شد، درحالی متوقف شده است که پیشتر سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده بود وراث این دسته از مشمولان سهام عدالت، با در دست‌داشتن مدارک لازم می‌توانند به این دفاتر در سراسر کشور مراجعه کرده و به تقسیم اصل و سود سهام عدالت متوفیان خود میان وراث اقدام کنند.

منبع : روزنامه شهرونداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits