دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
قیمت نفت ایران چقدر است ؟
0
سه شنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ ۲۳:۳۸
با وجود کاهش نسبی، قیمت نفت ایران در ۲۴ ساعت گذشته با نوسانات کمتری از بسیاری از همتایانش مواجه شده است.

قیمت نفت ایران چند ؟

در طول ۲۴ ساعت گذشته بازار طلای سیاه با تحولات بی‌سابقه ای مواجه و رسیدن قیمت نفت پایه وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه می به محدوده منفی در بورس وال استریت سر و صدای زیادی به پا کرد.

تکمیل ظرفیت بسیاری از پالایشگاه ها و مخازن نفتی در کنار کاهش شدید تقاضا به دلیل تعطیلی کسب و کارها پس از شیوع کرونا از جمله مهم ترین دلایل این ریزش عنوان می‌شود.

بهای نفت ایران

با این حال ریزش قیمت نفت تنها مربوط به نفت آمریکا نبوده و تقریبا بهای نفت تولیدی همه کشورها با ریزش مواجه شده و نفت تولید ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

طبق اعلام سایت مرجع اویل پرایس، تا لحظه تنظیم این گزارش ( ۲۰:۴۵ سه شنبه) بهای هر بشکه نفت سنگین ایران به طور متوسط به ۱۶.۶۸ دلار رسیده که در مقایسه با روز گذشته ۶.۱۹ درصد کاهش داشته است.

در بین سایر محموله های نفتی صادراتی ایران، قیمت نفت سنگین ایران به مقصد شمال غربی اروپا ۲۲.۳۹ دلار و نفت سبک ۲۴.۲۹ دلار تعیین شده است. نرخ هر بشکه ارسالی به مدیترانه نیز برای نفت سبک ۲۳.۶۴ دلار و برای نفت سنگین ۲۱.۴۹ دلار اعلام شده است.

بهای نفت سایر کشورها

روند نزولی قیمت نفت در بین سایر کشورها نیز مشاهده می شود؛ تا جایی که متوسط هر بشکه نفت اوپک ۱۴.۱۹ دلار اعلام شده که این رقم نسبت به روز قبل ۲۱.۸۶ درصد کاهش داشته است.

نفت عربستان نیز با ریزش ۱۲.۵۹ درصدی به ۱۹.۱۷ دلار و نفت سبک بصره عراق با افت ۴.۵۷ درصدی به ۲۵.۴۸ دلار در هر بشکه رسیده است. این ارقام برای هر بشکه نفت امارات و کویت به ترتیب ۲۱.۵۷ دلار و ۱۶.۹۹ دلار است.

به دنبال کاهش شدید قیمت نفت و پر شدن ظرفیت های ذخیره ای، تمایل به ذخیره سازی نفت به صورت شناور افزایش یافته است؛ تا جایی که بنابر اعلام اسپوتنیک، تخمین زده می شود اکنون حدود ۱۶۰ میلیون بشکه نفت به صورت شناور ذخیره شده باشد که این رقم ۶۰ میلیون بشکه بیشتر از رکورد ثبت شده قبلی در زمان رکود بزرگ مالی سال ۲۰۰۸ است.

قیمت نفت ایران از برنت تاثیر می‌گیرد یا WTI ؟

یک کارشناس اقتصادی درباره قیمت نفت برنت و WTI عنوان کرد: هر چند ایران نفت خودش را دارد، ولی قیمت نفت اوپک و ایران همبستگی خیلی قوی با برنت دارد.

حامد قدوسی در یادداشتی تلگرامی درباره دلایل کاهش قیمت نفت نوشت: چرا قیمت WTI(برای تحویل فوری) منفی شده، ولی برنت هنوز حدود ۲۰ دلار است؟

خب این به فرق دو تا نفت برمی‌گردد که حتما سال‌ها در اخبار شنیده‌اید. برنت همان نفت سبک دریای شمال است که معیار جهانی است. وست تگزاس اینترمیدیت یا همان WTI نفت آمریکا است. خب حالا چرا این قدر فرق قیمت بین تحویل فوری این دو؟

وی افزود: هر قدر تولیدکننده نفت در خشکی محصورتر باشد، مشکل پرشدن ذخایر جدی‌تر است. به طور تاریخی WTI این مشکل را خیلی بیشتر داشته و برای سال‌های زیادی نزدیک ۱۰ دلار ارزان‌تر از برنت فروخته می‌شده، چون تنها مشتری‌اش پالایشگاه‌های وسط آمریکا بودند.

الان هم برنت هنوز به ذخایر جهانی و کشتی‌ها دسترسی دارد ولی ذخایر WTI که - بیشتر در کوشین اوکلاهوما ذخیره می‌شود - پر شده است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: به زبان اقتصادی، بازار دو نفت هر چه به هم مربوط است، ولی یکپارچه کامل نیست. کدام یک برای ایران ملاک است؟ برنت. هر چند ایران نفت خودش را دارد، ولی قیمت نفت اوپک و ایران همبستگی خیلی قوی با برنت دارد.


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits