نرخ مالیات بر عایدی مسکن تعیین شد

مالیات بر عایدی مسکن چیست
۱,۲۷۵
۰
۰
یکشنبه, ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ۲۲:۲۳
در پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم میزان مالیات بر عایدی مسکن مشخص شد ....
مالیات بر عایدی مسکن چیست

مالیات بر عایدی مسکن چقدر است؟

دلگرم: وزارت اقتصاد در پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، نرخ مالیات بر عایدی مسکن را تعیین کرد.

به گزارش فارس، طبق جزئیات پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم وضعیت مالیات در عایدی املاک تعیین شد. در این لایحه آمده است متن ذیل به عنوان ماده 4 درج می‌گردد:

متن ذیل به عنوان ماده 5 درج می‌گردد:

میزان مالیات بر عایدی مسکن

میزان مالیات بر عایدی بر اساس مدت تملک به شرح زیر است:

  • یک سال و کمتر 25 درصد
  • بیش از یک سال تا 6 سال به ازای هر سال معادل 2.5 واحد درصد نرخ مذکور کاهش می‌یابد.
  • 7 سال و بیشتر 10 درصد.

همچنین هر نوع نقل و انتقال قطعی املاک و حق واگذاری محل واقع در ایران در تاریخ انتقال از طرف مالکان عین یا صاحبان حق به استثنای موارد ذیل مشمول مالیات بر عایدی املاک و حق واگذاری محل است:

مالیات بر عایدی مسکن چیست ؟

عایدی عبارتست از مابه‌التفاوت (مازاد) ارزش روز زمان واگذاری املاک و حق واگذاری محل نسبت به ارزش زمان تملک یا قیمت تمام شده آن.

هدف از اجرای طرح مالیات بر عایدی مسکن چیست؟

ابتدا هدف از اعمال طرح مالیات بر عایدی مسکن را بررسی و پیامدهای دریافت مالیات بر عایدی سرمایه را واکاوی می‌کنیم: باید توجه داشت اجرای قانون مالیات بر عایدی مسکن اجاره نشینان و قشرضعیف جامعه را تحت فشار قرار می‌دهد.

زیرا در نهایت مالک اجاره بها را افزایش می‌دهد تا درصدهای مالیاتی خود را پوشش دهد و مالیات بر عایدی سرمایه را به این نحو بپردازد.

بدیهی است اعمال مالیات در یک صنعت برای آن حوزه مفید است و کشورهای توسعه‌یافته از این ابزار تامین مالی برای رشد و توسعه بازار کشور خود استفاده می‌کنند. منتها نکته مورد توجه این است که شرایط اقتصادی و بازار مسکن ایران متفاوت است و ساختارهای اقتصادی ما هرگونه کاهش یا افزایش مالیات را نمی‌پذیرد و شاید اعمال این سیاست ها نتیجه معکوس دهد.

از طرفی در بازار آزاد و شفاف اعمال چنین قوانینی مانند مالیات بر عایدی سرمایه ثمربخش است. منتها در بازاری همچون بازار مسکن ایران ، نمی‌توان به فعالیت شفاف بنگاه‌های اقتصادی یا حتی مالکانی که واحدهای خود را به صورت اجاره واگذار می‌کنند دلخوش بود و رانت‌ها و فسادهایی در پشت پرده سیستم اجاره‌داری رخ خواهد داد.

با وجود چنین روزنه‌هایی شاهد قراردادهای سوری و قولنامه‌های دستی و غیررسمی خواهیم بود که جای خود را به ثبت معاملات در دفترخانه‌ها و دفاتر مشاورین املاک می‌دهند و در نتیجه بازار خاکستری در بازار مسکن ایران ایجاد می‌­شود که درآن برای پرداخت نکردن مالیات بر عایدی سرمایه هیچ معامله‌ای به صورت واقعی ثبت نمی‌شود.

زیرا نخستین فکری که برای فرار از پرداخت این ردیف‌های مالیاتی مانند مالیات بر عایدی سرمایه به ذهن سوداگران بازار مسکن ایران می رسد، انجام معاملات سوری و توافقی است. در نتیجه قبل از اعمال چنین سیاستی باید از وقوع این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کرد.

مطرح‌کنندگان این طرح یکی از نکات مثبت اعمال این ردیف مالیاتی را خروج سفته‌بازان از بازار عنوان کردند و آن را به عنوان محرکی برای افزایش تولید و دلگرمی تولید کنندگان می‌­دانند. منتها نکته ای وجود دارد و آنهم افزایش پرداخت مالیات، طی انجام معاملات مکرر است.

بدین معنا که تعرفه مالیاتی نخستین ساخت و فروش با دفعات دیگر تفاوت دارد. به گفته مدیران وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان مجلس ازاین طریق فرق سوداگران و فعالان واقعی و حرفه‌ای مشخص می‌شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم