alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
 اعتبار ۶۷۰۰ میلیارد تومانی دولت برای ۲ شرکت دولتی وزارت راه

تخصیص بودجه های نجومی به شرکتهای دولتی زیانده

اعتبار ۶۷۰۰ میلیارد تومانی دولت برای ۲ شرکت دولتی وزارت راه
0
دوشنبه, ۱۷ دی ۱۳۹۷ ۱۹:۰۱
در لایحه بودجه 98 ، اعتبارات کلانی به شرکتهای دولتی داده شده که باعث تعجب بسیاری از کارشناسان اقتصادی شده است . تخصیص اعتبار کلان برای شرکتهای دولتی که برخی از آنها زیانده بوده اند

مجله دلگرم : در لایحه بودجه 98 ، اعتبارات کلانی به شرکتهای دولتی داده شده که باعث تعجب بسیاری از کارشناسان اقتصادی شده است

دولت در لایحه بودجه ۹۸ اعتبارات کلانی را برای شرکت‌های دولتی وزارت راه و شهرسازی از جمله شرکت فرودگاه‌ها در نظر گرفته است. در این راستا ۳ هزار و ۲۸۶ میلیارد تومان اعتبار برای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) را داده است.

دولت دوازدهم در لایحه پیشنهادی بودجه کل کشور برای سال آینده و در بخش شرکت‌های دولتی، اعتبارات کلانی را هم برای شرکت‌های سودده و هم زیانده در نظر گرفته است.

بودجه 6700 میلیارد تومانی دولت برای ۲ شرکت دولتی وزارت راه

در بین شرکت های سودده و سر به سر شرکت‌های متعددی از زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی از جمله :

  • شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران،
  • شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران،
  • شرکت مادر تخصصی آزمایشگاه‌ فنی و مکانیک خاک،‌
  • شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور،
  • سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای .
  • دولت پیشنهاد اعتبار 3 هزار و 286 میلیارد تومانی را برای هواپیمایی ایران‌ایر داده است.

تخصیص اعتبار برای شرکت هواپیمایی زیانده هما

نکته جالب توجه در این جدول درج نام هما در بین شرکت‌های «سودده و سر به سر» است، شرکتی که سال‌های متمادی است مدیرانش همواره زیانده بودن آن تاکید کرده اند. این مسئله چنان در برهه‌ای از زمان بغرنج شد که دیماه سال گذشته مدیرعامل ایران ایر از استقراض 20 میلیارد تومان برای پرداخت حقوق کارکنان و بازنشستگان این شرکت خبر داد.

همچنین دولت برای شرکت فرودگاه‌ها اعتبار 3 هزار و 456 میلیارد تومانی، برای شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور حدود 130 میلیارد تومان، برای سازمان راهداری260 میلیارد تومان و برای شرکت مادر تخصصی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک 302 میلیارد تومان پیشنهاد داده است.

به گزارش تسنیم، در حالی زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی هر ساله اعتبارات کلانی را دریافت می‌کنند که هیچکدام از آنها برخلاف شعارهای تکراری شفاف‌سازی، هیچ اقدامی در رابطه با نحوه هزینه‌کرد این اعتبارات انجام نداده و به هیچ مرجعی نیز پاسخگو نیستند.
عدم افشای ریز درآمد و هزینه شرکت‌های دولتی اشکال اساسی بودجه است بودجه‎هایی که مردم نشنیدند ، آیا می دانید یک پالایشگاه دولت به اندازه یارانه یک سال 75 میلیون ایرانی بودجه می‌گیرد؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits