دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
صف خرید پسته ۲۰۰ هزار تومانی در تهران !!
0
صف خرید پسته 200 هزار تومانی در تهران !! مردم در حالی پشت در مغازه ای قدیمی در قسمت خشکبار فروشی های بازار تهران صف کشیده اند که قیمت پسته این مغازه 200 هزار تومان است. آنان کیفیت بالا و قیمت مناسب را علت انتظار خود عنوان می کنند.

مجله دلگرم : مردم در حالی پشت در مغازه ای قدیمی در قسمت خشکبار فروشی های بازار تهران صف کشیده اند که قیمت پسته این مغازه 200 هزار تومان است. آنان کیفیت بالا و قیمت مناسب را علت انتظار خود عنوان می کنند.

یکی از آقایانی که در صف خرید پسته ایستاده است درباره علت ایستادنش در این صف می گوید: قرار است برای تازه عروسم «شب چله ای» ببریم و اگر این هفته آجیل نخرم، حتما تا هفته دیگر گران تر می شود.او ادامه می دهد: بالاخره باید آداب و رسوم را به جا آوریم. جوان های امروزی متوقع هستند. اینجا آمدم که با قیمت مناسب تر خرید کنم.

بر چسب قیمت پسته را می خوانم قیمت ها مختلف است، هر کیلو پسته از 160تا 270 هزار تومان عرضه می شود.

آقای دیگری که در انتهای صف قرار دارد چند بار به خبرنگار تذکر می دهد که نوبت را رعایت کند. نگران است که مبادا نظم صف به هم بخورد.

شخص دیگری می گوید: سالهاست که از این مغازه خرید می کنم. اجناسش با کیفیت است. در این اوضاع و احوال که پسته در مغازه های بیرون تا 300 هزار تومان هم فروخته می شود، اینجا قیمت مناسبی دارد.

خانم دیگری می گوید: «خانه از پای بست ویران است» باید از مبدا جلوی گرانی گرفته شود، نباید جلوی شادی و دلخوشی مردم را گرفت اگر همین شب یلدا را هم برگزار نکنیم که نمی شود.

یکی از باربران بازار جلوی مغازه آجیل فروشی توقف می کند مردم را می نگرد. نگاهی به اجناس می اندازد و زیر لب می گوید: «حیف که پول ندارم».

در مغازه دیگر، قیمت پسته کله قوچی اعلاء 270 هزار تومان است. قیمت آجیل مخلوط شب یلدا هم از 90 تا 110 هزار تومان عرضه می شود.

برای بررسی بیشتر به سبزه میدان در چهارراه گلوبندک می رویم. خشکبار فروشی ها، شلوغ و مردم در حال خرید هستند. قیمت پسته، برای همه جذابیت دارد و درباره آن صحبت می کنند. پسته در این واحدهای صنفی، 160 تا 250 هزار تومان برچسب قیمت دارد.

پس از آن خبرنگار به یکی از خشکبار فروشی های برند معروف در مرکز شهر می رود. در آنجا قیمت گرانترین پسته 262 هزار تومان و ارزان ترین آن 183 هزار تومان است.

از نرخ های بالا که بگذریم، مهم رفتار اجتماعی شهروندان است که با وجود قیمت های بالا همچنان مشغول خرید هستند. شاید درباره اقلام اساسی این ضرورت وجود داشته باشد اما پسته کالایی ضروری نیست. اینکه چرا مردم اکنون این ضرورت را احساس می کنند و مجبور به خرید چند برابر قیمت واقعی می شوند، جای تأمل دارد.

پیش از این «اسدالله عسگر اولادی»، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین، قیمت واقعی پسته در داخل کشور را بین 120 تا 130 هزار تومان عنوان کرد و گفته بود: قیمت پسته در بازارهای صادراتی بین 130 تا 140 هزار تومان است، در حالی که این محصول در بازار داخلی با مبالغی بیش از 200 هزار تومان عرضه می شود که گرانفروشی و اجحاف به مصرف کنندگان به شمار می رود.

محمدعلی اسفنانی، مدیرکل تعزیرات استان تهران پسته 300 هزار تومانی را بازار گرمی و التهاب شب یلدا عنوان می کند و در پاسخ به خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا تعزیرات مانند سال های قبل طرح نظارت ویژه برای شب یلدا دارد یا خیر می گوید: بله امسال هم گشت ویژه برای یلدا خواهیم داشت.
اسفنانی می گوید: اگر به بازار تهران مراجعه داشتید، گزارش وضعیت قیمت ها را به تعزیرات ارائه دهید.
وی خاطرنشان می کند: مرجع نرخ گذاری آجیل و خشکبار سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و اتحادیه خشکبار است و تعزیرات مرجع رسیدگی به شکایات و تخلفات است.

سید یاسر رایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی نیز می گوید: تعزیرات نمی تواند به موضوع گرانی پسته و خشکبار ورود کند زیرا گزارش تخلف از اتحادیه و صنف دریافت نکرده است و اگر شهروندی از گرانی خشکبار به تعزیرات شکایت کند، پرونده تخلف تشکیل می دهد و برای رسیدگی باید به اتحادیه و صنف مراجعه کند.
رایگانی می گوید: این روند در قانون نظام صنفی مصوب سال 1392 مشخص شده است و در این خصوص دست تعزیرات بسته است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

كارمند | ۴ سال پیش
هنوز يلدا نشده پسته تا 300هزار تومان به مردم ميدن شما مسئول تعزيرات فقط شب يلدا يك دوري بزن 4تا خبرنگار را هم با خودت همراه كن كه ببينيم شما نظارت ميكني!!!اين ظلم است به مردم وظلم هم پايدار نخواهد بود آيه شريفه قرآن كريم وعده خدا نزديك است و...
0
0

hits