قیمت مرغ چقدر شد ؟ ۱۲ آبان ۹۷

۲,۴۱۲
۱
۰
شنبه, ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۰۶
قیمت مرغ در بازار به 11 هزار تومان رسید
قیمت مرغ چقدر شد ؟ ۱۲ آبان ۹۷

مجله دلگرم : قیمت مرغ با آزادشدن صادرات این محصول در بازار مصرف افزایش یافت و به مرز هر کیلوگرم ۱۱ هزار تومان رسید، درحالی که بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار حداکثر قیمت این محصول در بازار نباید از ۸هزار و ۱۷۵ تومان بیشتر باشد.

هرکیلوگرم مرغ گرم امروز شنبه 97/08/12 در کشتارگاه 9700 تومان، پخش 9900 تومان، خرده‌فروشی 10800 تومان، خرده‌فروشی مرغ شمال 10350 تومان و قیمت عمده مرغ کشتار شمال در میدان بهمن 9450 تومان است.

قیمت هر کیلوگرم سینه مرغ با کتف 19000 تومان، سینه بدون کتف 20000 تومان، فیله مرغ 21000 تومان، مرغ درشت تهران 9830 تومان، مرغ بدون آنتی‌بیوتیک 11950 تومان و جوجه تازه 11950 تومان است.

در اطلاعیه این اتحادیه خطاب به اعضا آمده است که قیمت‌های اعلامی فوق نرخ استعلامی بوده و اعضا می‌توانند با توجه به فاکتور خرید رسمی و با احتساب 10 درصد سود اقدام به فروش نمایند.

بنابراین گزارش، بر اساس اعلام کارگروه تنظیم بازار، حداکثر قیمت مرغ گرم در بازار نباید بیشتر از 8175 تومان در بازار به‌فروش برسد و در صورتی که نرخ آن بیشتر شود، شرکت پشتیبانی امور دام، ملزم به کنترل قیمت‌ها است اما مرغداران حداقل قیمت منطقی مرغ را با توجه به افزایش هزینه‌های تولید بیش از 9000 تومان می‌دانند.

قیمت امروز هرکیلوگرم مرغ در بازار 2650 تومان بالاتر از حداکثر نرخ مصوب تنظیم بازار است اما وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در آخرین بخشنامه خود به گمرک آورده بود به‌پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی، صادرات گوشت مرغ و احشاء آن اعم از سرد، گرم و منجمد بلامانع است که این بخشنامه همان‌طور که خبرگزاری تسنیم هشدار داده بود منجر به افزایش قیمت این محصول در بازار شد.

بنابراین گزارش با توجه به اینکه برای تولید مرغ در کشور یارانه و ارز رسمی 4200تومانی در بخش‌های خوراک، دارو و واکسن، سوخت، آب و برق و سوخت یارانه پرداخت می‌شود، صادرات آن رانتی و به‌شدت به‌صرفه خواهد بود.

قیمت جهانی هرکیلوگرم مرغ بیش از 2 دلار یا به‌عبارتی بیش از 30 هزار تومان است ادامه این روند و صادرات بی‌رویه، بلای گوجه‌فرنگی را بر سر مرغ می‌آورد.

بنابراین گزارش، صادرات گوجه‌فرنگی نیز پیش از این با توجه به افزایش نرخ ارز ، کاهش ارزش پول ملی و به‌صرفه بودن صادرات، این محصول را در حجم زیادی از کشور خارج کرد و باعث خالی شدن بازار از این محصول و گرانی شد.

بنابر اعلام وزیر جهاد کشاورزی حدود یک میلیون تن گوجه‌فرنگی ظرف مدت 2 ماه از کشور خارج شد در حالی که کل تولید گوجه‌فرنگی کشور 5 میلیون تن است؛ که این به‌معنی آن است که ظرف مدت محدود، یک‌پنجم کل تولید کشور صادر شد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم