چرا قیمت مسکن ۱۲۰ برابر شد؟؟

۱,۷۱۲
۰
۰
دوشنبه, ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۷

قیمت مسکن در تهران در ربع قرن گذشته 120 برابر شده است. دلایل این امر چه بوده است؟

مجله دلگرم- قیمت مسکن در تهران در کمتر از 26 سال گذشته، یعنی در دوره زمانی سال های 72 تا سه ماهه نخست سال 97، 120 برابر شده است. این افزایش نجومی قیمت مسکن چگونه روی داد؟ کدام عوامل اقتصادی و اقتصادِ سیاسی در افزایش باورنکردنی قیمت مسکن در دهه های گذشته دخیل بوده اند؟ دقیق تر که بررسی کنیم می بینیم که ردپای بانک ها و موسسات مالی و اعتباری متعدد و بحران های ارزی در رشد نجومی قیمت مسکن به راحتی قابل مشاهده است.

آمارهای مرکز آمار ایران نشان می دهد که متوسط قیمت یک متر واحد مسکونی در شهر تهران از 52 هزار تومان در سال 1372 به 6 میلیون و 247 هزار تومان در سه ماهه نخست سال 97 رسیده است. این بدان معناست که قیمت مسکن در 26 سال گذشته در تهران 120 برابر شده است. تورم قیمت مسکن در تهران به سرعت به سایر نقاط کشور هم در دهه های گذشته منتقل شده و این امر باعث شده تا بازار مسکن در یک عدم تعادل بسیار عمیق به سر ببرد. اما دلیل رشد نجومی قیمت مسکن در دهه های گذشته چه بوده است؟ جهش قیمت مسکن در چه سال هایی روی داده و علت هر دوره جهش چه بوده است؟ بررسی دقیق موضوع نشان می دهد که به عنوان یک عامل اقتصادِ سیاسی، پای بانک ها و موسسات مالی و اعتباری و به عنوان یک عامل دیگر، پای بحران های ارزی در میان بوده است.

جهش اول در قیمت مسکن

در دوره 26 ساله گذشته، اولین افزایش قیمت مسکن در سال های 74 و 75 روی داد. تورم آن سال ها مشهورتر از آن است که نیاز به توضیح جزئیات داشته باشد. نرخ تورم در سال 74 به 49.4 درصد رسیده بود. قیمت مسکن در تهران، طبق اطلاعات منتشرشده توسط مرکز آمار ایران، در سال 74 نسبت به سال پیش از آن 60 درصد و در سال 75 نیز 69 درصد افزایش یافت! علت آن جهش، بحران ارزی اوایل دهه 70 شمسی بود. در اوایل دهه 70، کشور با بحران بدهی خارجی دست و پنجه نرم می کرد و تنها میزان بدهی بالفعل خارجی دولت به بیش از 30 میلیارد دلار می رسید. این در حالی بود که دارایی های ارزی کشور نیز به شدت محدود بود و به هیچ وجه کفاف بدهی های ارزی را نمی داد. بحران بدهی به سرعت به افزایش شدید نرخ ارز و تورم عمومی قیمت ها منجر شد. فعالیت های سوداگرانه هم در آن سال ها بر اقتصاد ایران حاکم شد و به این دلیل، نرخ مسکن به شدت افزایش یافت. پس علت جهش نخست در قیمت مسکن، بحران ارزی اوایل دهه 70 بود.

اقتصاد سیاسی و جهش دوم در قیمت مسکن

برخلاف دهه 70 که در آن سال های 74 و 75، سال های جهش عمده قیمت مسکن محسوب می شدند، در بسیاری از سال های دهه 80 با جهش شدید قیمت مسکن روبرو بوده ایم. در سال 80، میزان رشد سالانه قیمت مسکن 80 درصد بود. در سال 81، قیمت مسکن 52 درصد دیگر افزایش یافت. در سال 82 نیز قیمت مسکن 26 درصد رشد کرد. در سال 85 قیمت مسکن رشد 30 درصدی را تجربه کرد و بانک ها و موسسات مالی و اعتباری که به راحتی مجوز می گرفتند و سپرده های مردم را جذب می کردند در سال های دهه هشتاد با این سپرده ها به سراغ بخش مسکن رفتند و با میزان پول هنگفتی که در دست داشتند اقدام به خرید ملک در سطح گسترده کردند. در سال 86 رکورد افزایش سالانه قیمت مسکن در تاریخ پس از انقلاب شکسته شد! میزان رشد سالانه قیمت مسکن در سال 86، 77 درصد بود و در سال 87 نیز قیمت مسکن 24 درصد دیگر افزایش یافت!
رشد قیمت مسکن در سال های دهه 80 بسیار از تورم پیشی گرفت؛ در آن سال ها هیچ بحران ارزی ای نیز در میان نبود که به افزایش عمومی سطح قیمت ها منجر شود. پس علت اصلی در افزایش نجومی قیمت مسکن در دهه 80 چه بود؟ علت این امر افزایش قابل توجه تعداد بانک ها در ایران و سرمایه گذاری قابل توجه بانک ها در املاک و مستغلات بود. بانک ها و موسسات مالی و اعتباری که به راحتی مجوز می گرفتند و سپرده های مردم را جذب می کردند در سال های دهه هشتاد با این سپرده ها به سراغ بخش مسکن رفتند و با میزان پول هنگفتی که در دست داشتند اقدام به خرید ملک در سطح گسترده کردند.
از سال 80، فعالیت بانک های خصوصی در ایران آغاز شد. تعداد بانک های کشور که در سال 79، 11 عدد بود در سال 84 و همزمان با شروع به کار دولت احمدی نژاد به 17 عدد و در سال 91 به 30 عدد رسید. تعداد زیادی موسسه مالی و اعتباری نیز در گوشه و کنار کشور با سهولتی بسیار زیاد تأسیس شدند. در آن دوران، بنگاه ها به سمت تأسیس بانک و بانکداری حرکت کردند و بسیاری از بانک ها به صورت مستقیم یا از طریق شرکت های تابعه خود وارد بازار مسکن شدند. وقتی بازیگرانی با این حجم سرمایه، وارد بازار مسکن می شوند، می توان انتظار داشت با خرید انبوهی که آن ها انجام می دهند، قیمت ها به سرعت بالا برود. دقیقاً همین اتفاق روی داد و در دهه 80 بی آن که بحران ارزی ای در کار باشد، قیمت مسکن افزایش نجومی را تجربه کرد.

تحریم ها و جهش سوم قیمت مسکن

در اوایل دهه 90، تحریم ها به سرعت باعث ایجاد یک بحران ارزی در کشور شدند و قیمت مسکن نیز جهش جدیدی را تجربه کرد. در سال 91، قیمت مسکن در تهران 43 درصد و در سال 92، 27 درصد افزایش یافت. در واقع، هربار که بحران ارزی در کشور ایجاد شده است، این بحران قطعاً بخش مسکن را نیز زیر ضرب گرفته است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • برچسب ها:
  • قیمت مسکن
  • مسکن در تهران
  • افزایش قیمت

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter