alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
بحران در کارخانه های تولید پوشک و نوار بهداشتی
0
3K
سه شنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۳:۰۶
بحران در کارخانه های تولید پوشک بچه و نوار بهداشتی: مواد اولیه در کانتینرها و در گمرک دپو شده است و به گفته رئیس اتحادیه خرازی‌ها بازار از این شرایط خارج خواهد شد

۱۰ کارخانه تولید پوشک و نوار بهداشتی به دلیل کمبود مواد اولیه رو به تعطیلی است.

، تعطیلی کارخانه پوشک و نوار بهداشتی، کمبود پوشک بچه، کمبود نوار بهداشتی

رئیس اتحادیه خرازی‌ها گفت: الان مواد اولیه در کانتینرها و در گمرک دپو شده و به محض ترخیص، بازار از این شرایط خارج خواهد شد این قیمتی که امروز از سوی هر واحدی اعلام می شود به سبب نبود کالا است ضمن آنکه در سری های بعدی نیز دیگر قرار نیست با ارز ۴۲۰۰ محاسبه شود بلکه ارز بازار ثانویه مبنا خواهد بود که آنهم نزدیک به ۹ هزار تومان است و تاثیر خود را بر قیمت نهایی خواهد گذاشت.

مجله دلگرم- به نقل از ایلنا، سید حسین دکمه‌چی در خصوص کمبود محصولات سلولزی و بهداشتی گفت: در حال حاضر بازار با کمبود پوشک در سایزهای مختلف و نوار بهداشتی مواجه شده است که مهمترین دلیل آن کمبود مواد اولیه و عدم ترخیص آن از سوی گمرک است.

رئیس اتحادیه خرازی‌ها ادامه داد: ما در کشور 10 کارخانه تولید پوشک و نوار بهداشتی داریم که به دلیل نبود مواد اولیه به حالت تعطیل و نیمه تعطیل در آمده‌اند که این به سبب عدم تخصیص ارز دولتی و خارج شدن آن از ردیف‌های 1 و 2 تعرفه‌ای بوده است یعنی تولیدکنندگان مواد اولیه خود را باید از بازار ثانویه تهیه کنند.

وی افزود: مهمترین موادی که این واحدها مصرف می‌کنند اصطلاحا خمیر کاغذی است که 55 درصد آن وارداتی و بقیه از داخل تامین می‌شود، اکنون یک سری از این مواد مورد نیاز در زمانی که ارز 4200 اعلام شد وارد کشور شده اما با بخشنامه دولت مبنی بر پرداخت مابه التفاوت ترخیص آن دچار مشکل شده و گمرک اعلام کرده هنوز دستور العملی مبنی بر محاسبه هزینه‌ها بر مبنای ارز دولتی یا ثانویه به ما نرسیده است.

دکمه چی تصریح کرد: الان مواد اولیه در کانتینرها و در گمرک دپو شده و به محض ترخیص، بازار از این شرایط خارج خواهد شد این قیمتی که امروز از سوی هر واحدی اعلام می‌شود به سبب نبود کالا است ضمن آنکه در سری‌های بعدی نیز دیگر قرار نیست با ارز 4200 محاسبه شود بلکه ارز بازار ثانویه مبنا خواهد بود که آن هم نزدیک به 9 هزار تومان است و تاثیر خود را بر قیمت نهایی خواهد گذاشت.

وی افزود: قیمت رسمی فروش پوشک بچه 55 هزار تومان و قیمت خرید آن 44 هزار تومان است که البته الان فکر نکنم با این قیمت‌ها جایی محاسبه شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • اقتصادنیوز
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits