تحلیل اثر نرخ جدید دلار بر کسب وكار مردم مرداد ۹۷

۱,۵۷۳
۱
۰
Arad Arad |
دوشنبه, ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۵۶

صرف نظر از دلایل اقتصادی و سیاسی نوسان کنونی قیمت ارز در بازار آزاد، این افزایش قیمت پیامدهای مهم اقتصادی در تولید و تجارت ایران خواهد داشت. در ایران همیشه حساسیت فوق‌العاده‌ای نسبت به نوسان قیمت ارز وجود داشته و تلاطم نرخ ارز همیشه اثرات روانی مستقیم در اقتصاد دارد.اما مهمترین اثر افزایش قیمت ارز در زندگی مردم عادی افزایش تورم است. بالارفتن نرخ ارز، قیمت کالاهای وارداتی را بالا می‌برد؛ از گندم و برنج گرفته تا گوشی موبایل و خودرو. ایران سال گذشته بالغ بر ۴۳.۶ میلیارد دلار کالا و خدمات وارد کرد.

نرخ جدید دلار بر زندگی مردم
نرخ جدید دلار بر زندگی مردم

بالا رفتن قیمت دلار بر زندگی مردم

در اینجا به صورت تیتر وار هم می توانید اثر منفی بالا رفتن دلار بر کسب و کار مردم را بخوانید :

 • نرخ جدید دلار ، حضور افاغنه در ایران ، غیر اقتصادی شده ، افاغنه ایران را ترک می کنند ، ۴ میلیون فرصت شغلی برای ایرانی ایجاد میشود .
 • با نرخ جدید دلار ، خرید طلای زینتی فاقد توجیه اقتصادی است ، ٨٠ درصد صنف طلا فروشان باید بازار را ترک کنند ، سرقفلی مغازه که در بازار زرگر های تهران به شدت بالا رفته بود سقوط می کند.
 • با نرخ جدید دلار ، حقوق بگیری به عنوان عامل تامین مخارج زندگی فلسفه خود را از دست داد ، انگیزه حقوق بگیران برای کار کردن به شدت تضعیف شد.
 • سرمایه گزاران ایرانی از بانکهای خارج وام گرفته و در بانکهای ایران سپرده گذاری کرده بودند ، با نرخ جدید دلار ، این گروه به شدت زیان کردند.
 • حداقل ۴ میلیون ایرانی خارج از کشور در داخل در بخش مسکن یا امور دیگر سرمایه گذاری کرده بودند که با نرخ جدید دلار ، به شدت احساس غبن می کنند.
 • با نرخ جدید دلار و قطع ارز مسافرتی خروج سالانه ٨ میلیون ایرانی به خارج به شدت کاهش می یابد بیزینس متکی به مسافرت به خارج باید به شدت کوچک شود .
 • با نرخ جدید دلار ، حقوق کارمندی ، اقتصاد خانواده را تامین نمی کند .
 • معادن ذغال سنگ فاقد توجیه اقتصادی شده بود با نرخ جدید دلار ، صادرات ذغال سنگ به شدت اقتصادی شده است .
 • با نرخ جدید ارز ، ٧٠ درصد از مغازه داران از بازار حذف شدند چون فروش ٣٠ درصد سابق است .
 • کاهش فروش به ٣٠ درصد سابق ، اجاره باید به یک چهارم سال ٩۶ کاهش یابد اما مالکان به افزایش نرخ ارز توجه دارند و خواستار افزایش اجاره هستند ، این قبیل مالکان ، در ٩٠ درصد موارد قادر به وصول اجازه نخواهند بود اجاره املاک تجاری یا حداقل نصف میشود یا امکان وصول نخواهد داشت .
 • صنایع ضایعاتی به شدت در گذشته سود آور بودند مثل صنعت تبدیل ضایعات پلاستیک به محصول ، با نرخ جدید دلار ، صادرات ضایعات به ترکیه اقتصادی شده و صنایع ضایعاتی قادر به تهیه خوراک نیستند و تعدادی از آنها در آستانه تعطیل شدن قرار دارند .
 • نرخ جدید دلار ، ثروت سپرده گذاران به دلار یک سوم شد .
 • اگر کسی در اسفند ٨٩ ، سیصد و سی میلیون تومان داشت و در تهران آپارتمان خریده بود ، آپارتمان او در اسفند ٩١ ، به یک میلیارد تومان افزایش یافته بود ، قیمت این آپارتمان تا آبان ٩۶ ثابت بود و اکنون ، یک میلیارد و پانصد هزار تومان است اما اگر به دلار محاسبه شود این فرد در اسفند ٨٩ ، بالغ بر ٣٣٠ هزار دلار داشت و اکنون ١۵٠ هزار دلار دارد ، ثروت کسی که از اسفند ٨٩ تا کنون در بخش مسکن تهران بوده است از ٣٣٠ هزار دلار به ١۵٠ هزار دلار کاهش یافته است. قیمت مسکن درشهرستان هادر سال گذشته تا حال افزایش نداشته است ، ثروت کسی که در شهرستان زندگی می کند و در سال ٨٩ مسکن خریده است از ٣٣٠ هزار دلار به ١٠٠ هزار دلار کاهش یافته است ( اگر مسکن خریداری به دلار محاسبه شود )

البته دولت هنوز برای واردات بعضی کالاهای اساسی ارز مبادله‌ای اختصاص می‌دهد و هم‌زمان قیمت بعضی کالاها مثل نان را دستوری تنظیم می کند. ولی با افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، بانک مرکزی هم مجبور است قیمت ارز مبادله‌ای را بالا ببرد.همچنین تجربه نشان داده با وجود آن که کالاهای اساسی از یارانه دولتی منتفع می‌شوند، در میان‌مدت و با افزایش نرخ تورم، دولت هم قیمت کالاهای اساسی را بالا می‌برد، هرچند این اتفاق کمی دیرتر از موج اولیه اثرات تورمی ارز می‌افتد.

به غیر از اثر مستقیم در هزینه واردات، افزایش نرخ ارز قیمت کالاهای واسطه‌ای را هم زیاد می‌کند. کالاهای واسطه‌ای مواد و کالاهایی هستند که کارخانجات برای تولید از آن استفاده می‌کنند. بنابر این هزینه تولید بالا می‌رود و بعضی تولیدات داخلی قدرت رقابتشان را از دست می‌دهند. به این ترتیب، افزایش تورم حاصل از بالارفتن قیمت ارز، می تواند به رکود منجر شود.البته افزایش نرخ ارز، صادرات را تشویق می‌کند چون قیمت تمام‌شده کالا و خدمات تولیدی در ایران به نسبت بازار هدف کمتر شده و قدرت رقابت کالای صادراتی افزایش می‌یابد. بعضی کشورهای صادرکننده مثل چین در بعضی مقاطع حتی ارزش پول خود را در برابر ارزهای خارجی به طور مصنوعی پایین می‌آورند تا صادرات را تشویق کنند.این مسئله البته درباره ایران نمی‌تواند صادق باشد چون رقم صادرات غیر نفتی ایران معمولا یا در حد واردات است یا کمتر از رقم واردات، یعنی ایران یک قدرت صادراتی محسوب نمی‌شود.

اثرات بالا رفتن دلار بر کسب و کار مردم

نرخ جدید دلار بر زندگی مردم
نرخ جدید دلار بر زندگی مردم


اما یک اثر منفی نوسان‌های بزرگ قیمت ارز، مثل آنچه در دو ماه اخیر رخ داده، این است که سرمایه‌گذاران خارجی را دلسرد می‌کند چون پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد را زیر سوال می‌برد. عمده سرمایه خارجی وقتی در ایران به کار گرفته می‌شود باید به ریال تبدیل شود و موقع خروج هم این ریال‌ها باید دوباره به ارز تبدیل شوند. کاهش شدید نرخ ارز، سود سرمایه خارجی را می‌خورد و سرمایه‌گذاران ممکن است در طول یک سال ضرر هم بکند.

قیمت دلار و اثر آن بر زندگی مردم

به عنوان مثال، سرمایه‌گذاری را فرض کنید که یک سال پیش یک میلیون دلار وارد ایران کرده، آن را به ریال تبدیل کرده (معادل ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان) بعد در طول یک سال ۲۵ درصد روی فعالیت اقتصادی‌اش سود کرده و سرمایه ریالی را به ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان رسانده است. فرض کنید سرمایه‌گذار خارجی حالا می‌خواهد این رقم را به دلار تبدیل کند و سود و اصل سرمایه را از ایران ببرد. اگر قیمت دلار ۴۷۰۰ تومان شده باشد، کل رقمی که دست سرمایه‌گذار را می گیرد همان یک میلیون دلاری است که یک سال پیش آورده بود. یعنی در عمل هیچ سودی نکرده است.

البته در بعضی سرمایه‌گذاری‌های خارجی دولت نرخ ارز را تثبیت و تضمین می‌کند ولی معمولا آن نرخ، چیزی در حد رقم رسمی یعنی دلار مبادله‌ای است که خود فعلا ۲۵ درصد کمتر از ارزش بازار نرخ ارز است.مشکل، بالا یا پایین رفتن نرخ ارز نیست بلکه پیش‌بینی‌پذیر بودن آن و محدود بودن طیف تغییرات است. با وجود ثبات نرخ برابری ارز در دولت اول آقای حسن روحانی، دور دوم ریاست جمهوری‌اش دست کم تا اینجا با یک بحران ارزی همراه بوده است.


تحلیل اثر نرخ جدید دلار بر کسب وكار مردم مرداد ۹۷
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
1
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter