alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
80 میلیون وام بگیرید، 160 میلیون پس دهید!
2
1.8K
دوشنبه, ۳۰ -۳۴۴۳ ۰۳:۲۵
80 میلیون وام بگیرید، 160 میلیون پس دهید! -80 میلیون وام -وام- وام مسکن-مبلغ وام- سود وام- باز پرداخت وام

سرانجام پس از ماه‌ها کش و قوس، پرداخت 80 میلیون وام مسکن (البته به خانه‌ اولی‌ها) مورد موافقت و تصویب شورای پول و اعتبار قرار گرفت. تسهیلاتی که شاید به خودی خود زیاد به نظر برسد اما در مقایسه با قیمت انواع خانه در بازار تهران، زیاد نیست.

جدای از مشکلاتی که بر سر راه اعطای این وام به زوج‌ها از لحاظ اعتباری برای بانک‌ها به وجود خواهد آمد، اما نکته قابل ملاحظه چگونگی پرداخت اقساط آن و نیز مقدار بازپرداخت این وام است.

80 میلیون وام بگیرید

بر اساس تصویب شورای پول و اعتبار، سقف فردی تسهیلات خرید مسکن به خانه اولی‌ها از محل سپرده‌گذاری واجدین شرایط با حداقل دوره انتظار یکسال در شهرتهران، شهرهای بزرگ بالای 200 هزار نفر جمعیت و سایر مناطق شهری به ترتیب به میزان 800، 600 و 400 میلیون ریال تعیین می‌شود به طوری که بر اساس سپرده گذاری که متقاضی در حساب صندوق انجام داده و دوره انتظار حداقل یک ساله را طی می کند پرداخت خواهد شد. سپرده گذاری نیز به گونه ای خواهد بود که متقاضی نصف مبلغ وام درخواستی را به مدت حداقل یکسال در حساب صندوق سپرده می کند.

با توجه به تعیین نرخ سود 14 درصد و دوره 12 ساله برای بازگشت تسهیلات دریافتی برایندها نشان می دهد که با دریافت هر یک از این ارقام تعیین شده باید حدود دو برابر به بانک پرداخت کننده(بانک مسکن) برگردانده شود.این در حالی است که برای دریافت وام 80 میلیون تومانی در قالب صندوق پس انداز مسکن با سود 14 درصد و دوره بازگشت 12 سال، اصل و سود مبلغ قابل برگشت حدود 161 میلیون تومان خواهد بود. به عبارتی دیگر گیرنده تسهیلات 80 میلیون تومانی باید حدود 80 میلیون تومان سود به بانک برگرداند.

80 میلیون وام بگیرید، 160 میلیون پس دهید!

همچنین اقساط وام 80 میلیون تومانی که به متقاضیان تهرانی اختصاص دارد رقمی بیش از یک میلیون تومان و در حدود یک میلیون و 150 هزار تومان خواهد بود. اما سقف دیگر وام صندوق پس انداز مسکن 60 میلیون تومان و متعلق به شهرهای بزرگ بالای 200 هزار نفر جمعیت است که برای دریافت این قسط با سود و دوره بازپرداخت تعیین شده ماهانه حدود 860 هزار تومان است.

بر این اساس، برای دریافت وام 60 میلیونی از طریق حساب پس انداز باید حدود 63 میلیون تومان به عنوان سود برگردانده شود که در مجموع اصل و سود به حدود 123 میلیون تومان می رسد.سقف دیگر وام در قالب صندوق پس انداز مسکن 40 میلیون تومان و مختص سایر مناطق شهری است؛ تسهیلاتی که برای بازپرداخت آن متقاضی باید ماهانه حدود 600 هزار تومان قسط پرداخت کرده و در طول 12 سال در مجموع حدود 42 میلیون تومان سود به بانک مربوطه برگرداند. این در حالی است که با دریافت وام 40 میلیون تومانی مجموع اصل و سود تسهیلات به حدود 82 میلیون تومان می رسد.

اما در حالی شورای پول و اعتبار پیشنهاد افزایش وام 60 میلیونی بانک مسکن را در سه رنج 40، 50 و 60 میلیون تومان مصوب کرده که نرخ سود و دوره بازپرداخت اقساط و همچنین نوع سپرده گذاری از طریق اوراق و یا بدون سپرده آن مشخص نیست.در حالی اکنون برای پرداخت وام 35 میلیونی خرید مسکن از طریق بانک مسکن نرخ سود تسهیلات دریافتی بر اساس اوراق 16 درصد و با سپرده 14 درصد است که با مصوبه اخیر انحصار پرداخت وام از دست بانک مسکن خارج شده و باید سازوکار آن از سوی کلیه بانکها مشخص شود.

با این حال مشخص است که دریافت وام خرید و ساخت تا سقف 60 میلیون تومان بدون سپرده گذاری بوده و بعید نیست که به روال قبل بر اساس خرید اوراق انجام شود.بر این اساس اگر وام 60 میلیونی نیز با نرخ سود حدود 16درصد فرض شود مبلغ اقساط ماهیانه به بیش از 900 هزار تومان خواهد رسید. در عین حال که مشتری باید طی 12 سال بالغ بر 70میلیون تومان به عنوان سود به بانک پرداخت کننده بپردازد.

بازار مسکن با وام 80 میلیونی از رکود خارج می‌شود

این در حالی است که معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تصویب افزایش وام خرید مسکن به سازندگان این پیام را می‌دهد که با افزایش قدرت خرید مردم در سال آینده بازار مسکن از رکود خارج خواهد شد.حامد مظاهریان - معاون وزیر راه و شهرسازی - در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی تصویب افزایش وام خرید مسکن اظهار کرد: مهم‌ترین مساله این مصوبه توجهی است که به خروج از رکود بازار مسکن داشته است.وی افزود: در حقیقت سیگنالی به سازندگان مسکن داده شده تا براساس آن برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که با افزایش مبلغ وام تا سقف 80 میلیون تومان قدرت خرید خریداران افزایش می‌یابد، تصریح کرد: بدین ترتیب در سال آینده بازار از رکود خارج خواهد شد.مظاهریان با تاکید بر این‌که جذب سرمایه به همراه اعتبارات بانکی به علاوه اندوخته مردم می‌تواند به صنعت ساختمان در کشور کمک کند، افزود: بدین ترتیب خریداران با دریافت 50 درصد از ارزش یک واحد مسکونی می‌توانند وارد بازار خرید شوند.افزایش مبلغ وام شوک قیمتی در بازار مسکن نخواهد داشت.

از سوی دیگر، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران معتقد است: با توجه به مبالغ در نظر گرفته شده وام خرید مسکن، تنها به قدرت خرید مردم کمک می‌کند و شوک قیمتی در این بازار ایجاد نخواهد کرد.حسام عقبایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی افزایش میزان وام خرید مسکن و تاثیر آن در بازار مسکن اظهار کرد: این میزان افزایش با کمک به قدرت خرید مردم خیزش خروج از رکود بازار مسکن را در پی خواهد داشت.

وی با بیان این‌که مبلغ 80 میلیون در نظر گرفته شده در شهرهای بزرگ می‌تواند موثرتر عمل کند، گفت: امیدواریم فاز دوم افزایش میزان مبلغ وام خرید مسکن هم به زودی اجرایی شود تا شاهد بهبود روند بازار باشیم.رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با تاکید بر این‌که مبلغ افزایش وام تنها به قدرت خرید مردم کمک می‌کند، تصریح کرد: مردم نگران شوک قیمتی در بازار نباشند.

عقبایی خاطر نشان کرد: این میزان افزایش مبلغ وام می‌تواند عامل تحرک در بازار مسکن باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits