دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
کهن ترین صندوق امانات جهان در ایران قرار دارد!
8
قلعه سریزد؛ کهن‌ترین صندوق امانات در روستای سریزد از توابع مهریز استان یزد واقع شده و قدمت آن مربوط به دوره‌ی ساسانیان است.

این قلعه چندان کاربری نظامی نداشته و بیشتر در حکم گاوصندوقی برای اموال مردم در برابر هجوم دشمنان و به عنوان ذخیره‌سازی غلات و مواد غذایی استفاده می‌شده است.

کهن ترین صندوق امانات جهان

همین ویژگی است که باعث شده لقب کهن‌ترین صندوق امانات جهان را به آن بدهند. داخل قلعه اتاق‌های فراوانی وجود داشت که هر کدام در و کلید مجزا داشتند و مردم از آنها برای نگهداری و ذخیره‌سازی اشیای گرانبها مانند طلا، پول، جواهرات و حتی غلات استفاده می‌کردند.

کهن ترین صندوق امانات جهان

دژ سریزد مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان مهریز، روستای سریزد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.قدمت قلعه سریزد به حکومت ساسانیان می‌رسد. این قلعه در قدیم کاربرد نظامی نداشته و از آن به عنوان ذخیره‌سازی غلات و مواد غذایی استفاده می‌شده‌است. علاوه بر غلات، روستاییان نیز در مواقع هجوم و غارت، پول، طلا و زیورآلات خود را در این قلعه نگهداری می‌کرده‌اند. گرداگرد این بنا، خندقی به عرض تقریبی ۶ متر و عمق تقریبی ۳ تا ۴ متر وجود دارد که اولین لایه دفاعی قلعه محسوب می‌شده‌است. علاوه بر آن، این قلعه دارای دو دیوار متحدالمرکز تودر تو با برج و باروهایی بلند است که توسط خندق محصور شده‌است.

کهن ترین صندوق امانات جهان

همچنین قلعه دارای دو درب بوده که یکی به عنوان درب اصلی و دیگری به عنوان درب پشتیبان محسوب می‌شده‌است. درب اصلی متجرک بوده و به وسیله طناب و قرقره‌هایی از سمت پایین به بالا باز و بسته می‌شده‌است. زمانی در اصلی توسط دشمن شکسته می‌شد و دشمن به درون قلعه راه می‌یافت، در دوم قلعه بسته می‌شد.

کهن ترین صندوق امانات جهان

در داخل قلعه اتاق‌های فراوانی وجود داشت که هر کدام دارای درب و کلید مجزا بود و مردم از آن برای نگهداری و ذخیره‌سازی اشیاء گران بهایشان مانند: طلا، پول، جواهرات و حتی غلات مورد استفاده قرار می‌گرفت.قلعه یک چاه در خیابان اصلی دارد. زمانی که قلعه سریزد توسط دشمن تسخیر می‌شد، از چاه به‌عنوان مخفیگاه زنان و کودکان استفاده می‌شد. همچنین از آب چاه برای شستشو استفاده می‌کردند.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.1 از 5 (8 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است