دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
از معدود شاهزادگان خوشنام در زمان پادشاهی قاجار / عباس میرزا
2
عبّاس میرزا نامدار به عبّاس میرزا نایِبُ‌السَّلطَنه از شاهزادگان قاجار و فرزند فتحعلی‌شاه و آسیه‌خانم دولو بود که در فاصلهٔ سال‌های ۱۷۹۹ تا ۱۸۳۳ م ولایت‌عهد ایران و نیابت سلطنت پدرش در آذربایجان را بر عهده داشت.

عباس میرزا نایب السلطنه ولیعهد خوشنام و محبوب قاجار شهریور سال ۱۱۶۸ در روستای نوای مازندران به دنیا آمد. او فرزند فتحعلی شاه و نایب السلطنه پدر در آذربایجان بود‌.

عباس میرزا / شاهزادگان خوشنام

با انقلاب صنعتی و رشد فنی و علمی کشورهای اروپایی شکاف میان آنها و کشورای شرقی مثل ایران بیشتر شد. عباس میرزا در دیدارش با نماینده فرانسه از او پرسید نمی‌دانم این قدرتی که شما را برما مسلط کرده چیست؟ همین شد که به فکر اصلاحات سیاسی نظامی و اقتصادی افتاد. عباس میرزا با کمک مشاورش قائم مقام فراهانی نظام ارتشی جدیدی ساخت. او محصلان ایرانی را برای یادگیری علوم غربی به اروپا فرستاد و مقدمات جذب صنعت گران اروپایی به ایران را فراهم کرد.

عباس میرزا / شاهزادگان خوشنام

تاسیس اولین چاپ خانه ترجمه آثار علمی و اصلاح نظام مالیاتی برای جلوگیری از فساد از اقدامات مهم عباس میرزا بود. در داخل و خارج از مرزهای ایران از نگاه مردم عباس میرزا مردی قد بلند ساده پوش آزادی خواه و لایق بود کا با حکومت رسیدنش می‌توانست شکوه سابق را به ایران برگرداند اما قبل از به قدرت رسیدنش در سن ۴۶ سالگی بر اثر بیماری کبد فوت کرد. و در حرم امام رضا علیه السلام دفن شد.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.0 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است