دلگرم
امروز: شنبه, ۰۹ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
سرگذشت خواندنی و جالب پارمیس دختر بردیا پسر کوروش بزرگ !
15
در این مقاله میخواهیم به بررسی زندگینامه پارمیس دختر بردیا بپردازیم با ما همراه باشید.

کمبوجیه فرزند کوروش کبیر برای تسخیر سرزمین مصر به این کشور با ارتش خود به راه می افتد لیکن بعد از تسخیر مصر در مسیر برگشت به قتل می رسد.

سرگذشت / پارمیس دختر بردیا

در این بین معنی به اسم گئومات از نبودن کمبوجیه استفاده نا به جا شد. و بردیا یکی دیگر از پسرهای کوروش را به قتل می رساند و به دروغ ادعا می‌کند که بردیاست و تخت سلطنت را غصب می‌کند اما پارمیس که دختر بردیای واقعی بوده از این دسیسه پرده برمی‌دارد. و شخصیت اصلی گئومات و نقشه او را افشا میکند. بزرگان هخامنشی بردیای دروغین را از سلطنت برکنار کردند، داریوش بزرگ را جانشین او می‌کنند و پارمیس نوه کورش با داریوش کبیر ازدواج می‌کند خدا به انها پسری به نام آریامرد اعطاع میکند.

سرگذشت / پارمیس دختر بردیا

معنای اسم پارمیس: بهشت کوچک، بانوی پرمهر و دانش و دختری از بهشت ٬پر دانش و دانا، پر مهر و پر عهد و پیمان، دختر باران (عروس باران).این اسم را میتوان عوض کرده لغت اوستایی پرومیثه یا پرومیزد باشد، با معنی خانوم دانا یا پر مهر.این اسم از اسامی کاملاً پارسی در ایران باستان بوده که اشراف ایرانی برای عزیزترین دختر خود استفاده می‌کردند. با وجود گذشت چندین هزار سال هنوز هم اسم پارمیس در ایران رواج دارد.

سرگذشت / پارمیس دختر بردیااین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (15 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است