ارزیابی موزیک ایران در دو دهه گذشته

۱,۶۰۷
۱
۰
Arad |
چهارشنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۷:۱۲
موسیقی ایران در دو دهه گذشته دچار تغییر و تحولات بسیاری شده است و کمتر کسی فکر میکرد در موسیقی سرمایه گذاری های میلیاردی شود که قرار است سیر تحولات را در این مقاله بخوانیم
ارزیابی موزیک ایران در دو دهه گذشته

پیش زمینه موسیقی ایران

موسیقی در ایران آنچان هم سن کمی نداشته و حتی قبل از انقلاب هم موسیقی ایران به شکلی بسیار محدود اما پا برجا بوده است چرا که قبلا موسیقی ایرانی و خوانندگان فقط و فقط در اختیار افراد کاخ نشین و افراد شاهنشاهی بوده اند و مردم عادی به هیچ یک از موزیک این افراد دسترسی نداشته و فقط هر از گاهی موزیک آنها با اما و اگر در رادیو ایران پخش میشد .

اما پس از انقلاب اسلامی این انحصار شکسته شد و خوانندگانی که قبلا در اختیار افراد شاهنشاهی و کاخ نشین ها بودند هرکدام به سرنوشت نا معلومی دچار شدند و به کشور های آمریکا و کانادا نقل مکان کردند و این چنین بود که موسیقی ایران باعث شد از فرسنگ ها کیلومتر به گوش مردم برسد.

پس از نقل مکان خوانندگان به کشور های آمریکا و اروپایی باعث شد آنها از کافه بار ها و خیابان ها در ایران به سوی سالن ها پیش بروند و کنسرت هایی را در آن اجرا کنند و در آن زمان بود که صعنت فیلم سازی و تصویری به اوج خود رسید و هر از گاهی موزیک ویدئویی از یکی از خوانندگان منتشر میشد.

اما سرعت انتشار این موزیک ها در ایران بسیار کند و با تاخیر بود چرا که از نظر ورازت فرهنگ و ارشاد ایران این خوانندگان اجازه عرضه موزیک در ایران و انتشار آن را ندارند و همین باعث شد این خوانندگان اثرات ماندگار و جاودانه خود را به صورت غیر مجاز و به صورت پنهان در ایران منتشر کنند.

دهه 80 بلوغ موسیقی ایرانی

با ورود به دهه 80 موزیک ایرانی وارد فاز دیگری از پیشرفت شد چرا که با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دستگاه های پخش روز به روز موسیقی ایران شاهد تغییر و تحولاتی به خود بود چرا که در دهه 80 دستگاه های سی دی پلیر و ویدئو پلیر در میان مردم به محبوبیت خاصی رسیده بود و از همین رو موسیقی بیشتر وارد بازار ایران میشد.

اما این موسیقی ها هیچکدام و شاید به تعداد انگشتان دست دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند و حتی خوانندگان پاپ را یک خواننده زیر زمینی صدا میکردند و خوانندگان از ترس دست گیری و بازداشت کمتر به سراغ موزیک جدید میرفتند اما نیمه دوم دهه هشتاد با ورود و فراگیر شدن تکنولوژی اینترنت در میان مردم خوانندگان آزادی عمل بیشتری برای انتشار موسیقی خود در دست داشتند از همین رو مردم کم کم از خریدن سی دی و کاست در اینترنت به دنبال دانلود آهنگ جدید بودند و همین باعث شد سایت های موسیقی فراوانی در آن دهه به وجود آید.

آن زمان افراد شاید برای دانلود یک موزیک باید چند دقیقه یا ساعت صبر میکرد و مشکل ایران کار به همین ختم نمیشد و اینترنت پرسرعتی وجود نداشت و مردم فقط میتوانستند با Dial up به اینترنت متصل شوند و اکثر افراد سعی در دانلود پایین ترین کیفیت موجود آهنگ را داشتند.

اما برای خوانندگان همین اینترنت امیدی بر پیشرفت بود چرا که زمان کاست و سی دی ها کم کم داشت از چشم مردم افتاده میشد و همین باعث شد خوانندگان بسیاری پای به این عرصه بگذارند که امروزه آنها یکی از بزرگان موسیقی ایران هستند بند و گروهای متعددی شکل گرفت.

اما نیمی از آنها از هم پاشیده شد چرا که مشکل مجوز آنها شاید برطرف میشد ولی شاید به تعداد دو یا سه شرکت پخش و تکسیر سی دی های موزیک در ایران وجود داشت و آنها هم فقط روی خوانندگانی که دارای بیشترین سود و محبوبیت را داشتند سرمایه گذاری میکردند.

ارزیابی موزیک ایران در دو دهه گذشته

دهه 90 اوج انتشار موزیک در ایران

مجبوبیت و انتشار موزیک در دهه 90 در ایران سرعت بیشتری به خود گرفت چرا به بیشتر شدن و همگانی شدن اینترنت مردم از شر ایرانت های Dial up خلاص و به صورت ADSL به اینترنت متصل میشدند و و آنها دیگر هیچ مشکلی برای دانلود موزیک های خود نداشتند.

شاید در دهه 80 روزانه به تعداد انگشتان دست و یا کمتر موسیقی درون سایت ها قرار میگیرفت اما در سال های 90 با چک کردن سایت های معتبر پخش موزیک میشد این را به راحتی متوجه شد که روزانه حداقل 19 الی 20 قطعه موسیقی منتشر میشد و خوانندگان خود به راحتی میتوانستند با مخاطبان خود در شبکه های اجتماعی صحبت و گفتگو کنند و نظرات شنودگان خود را جویا شوند.

در همین سال ها موسیقی رپ و سب هایی از آن در ایران منتشر شد که امروزه یکی از آن سبک ها که بیشتر مورد توجه افراد جوان و نوجوان قرار گرفته است و سبک دیس لاو است و هم امروزه سایت هایی صرفا مختص انتشار دانلود آهنگ جدید دیس لاو بر پا شده اند.

همه اینها باعث شده بود تا استدیوهای بیشتری در تولید شکل بگیرد و موسسه های متعددی به وجود آید.شاید قبلا یک خواننده برای انتشار و دریافت مجوز آهنگ یا آلبوم خود می بایستی خود تمام این مراحل را طی میکرد و با توجه به مشکلات پیش رو اکثر آنها از دریافت مجوز یا انتشار قطعات خود به صورت رسمی همیشه صرف نظر میکردند.

حالا امروزه موسسه ها فقط مسئول پخش موزیک ها در سراسر کشور نیست چرا که هدف خود در سرمایه گذاری روی افراد هم قرار داده اند و امروزه خوانندگان صرفا فقط تنها تلاس خود رای برای تهیه موزیک انجام می دهد.

فراگیر شدن موسیقی محلی

در ایران زبان و گویش های متعددی وجود دارد اما تا قبل از سال 90 در ایران همگی موسیقی خود را به شکل فارسی عرضه میکردند و از این رو مردم در این زمینه کم کم اشباع شدند و همین باعث شد افراد زیادی موسیقی های خود را به زبان محلی نشر دهند که با استقبال فراوانی از سوی مردم مواجه شد.امروزه اکثر مردم با هر گویش و لهجه ای موسیقی خاص خود را دارند و مردم برای دانلود آهنگ محلی با گویش های متفاوت به اینترنت مراجعه میکنند.

ارزیابی موزیک ایران در دو دهه گذشته

سرمایه گذاری در موسیقی ایران

کمتر خواننده و نوازنده ای در دهه 80 موسیقی ایران فکر میکرد که یک روز در موسیقی ایران به عنوان یک بیزینس و صعنت سرمایه گذاری شود و اکثر آنها در دهه های قبل این کار را صرفا برای دل خود انجام میدادند اما امروزه موسیقی ایران دارای افراد سرمایه گذار و استعداد یاب است چرا که افرادی هستند که روی یک خواننده چند صد میلیون سرمایه گذاری میکنند و سود حاصل از این سرمایه گذاری به میلیارد میرسد اما همین سود کلان باعث حرف و حدیث های متعددی شده است که در موزیک ایران مافیا وجود دارد.

در تیر ماه سال 1398 یک خبرنگار به اسم امین فردین اسناد و ویدئوهای متعددی از کلاهبرداری ها متعدد و رانت و پول شویی در صعنت موسیقی ایران منتشر کرد که تا به امروز هیچگونه عکس العملی به این موضو وجود نداشته است از سوی مسئولین!!!

اما تمامی این ویدئو ها و اسناد فاش شده توسط این خبرنگار مربوط به موسسه های معتبر موسیقی و سایت های انتشار موزیک بوده اند که تا به امروز سکوت کرده اند که این نوید را به ما می دهد که موسیقی ایرانی داری مافیای متعددی در وجود خود است.

این خبر یک رپورتاژ آگهی است و مجله دلگرم مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 4.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • موسیقی
  • آهنگ
  • موزیک

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter