دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۲ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۰۲ اوت ۲۰۲۱ میلادی
ماجرای جنجالی حمله تند فراستی به شبی که ماه کامل شد و قوم بلوچ
0
دوشنبه, ۱۷ تیر ۱۳۹۸ ۲۲:۵۹
پس از انتقاد تند مسعود فراستی از فیلم شبی که ماه کامل شد بسیاری نسبت به آنچه که توهین به قوم بزرگ بلوچ میدانند واکنش نشان دادند...

توهین فراستی به قوم ریگی

دلگرم : چند روز گذشته مسعود فراستی منتقد سینمایی با نقد تندی علیه فیلم شبی که ماه کامل شد داد همه از جمله الناز شاکردوست را در آورد.

در میز نقد برنامه هفت مسعود فراستی به تندی از «شبی که ماه کامل شد» و سازندگانش انتقاد کرد و گفت: تمام فیلم های نرگس آبیار بده این فیلم بدترین فیلمش هست.

این بدی از ناتوانی می آید که گاهی تنه اش به تنه آی کیو دار بودن هم می خورد. فیلم ظاهرا علیه یک جنایتکار جدی که برای ملت ما آشناست ساخته شده کسانی که فیلمنامه را خوانده‌اند چه نیروهای امنیتی چه فرهنگی فکر می کردند فیلم علیه ریگی هست اما این فیلم در دفاع از ریگی هست. اینکه آبیار چقدر از این مسیر آگاه هست نمی دانم اما میزانسن می فهمم و از روی فیلم می شود اینها رافهمید.

فیلمساز علاقه شدیدی به خشونت دارد هرچه خشونت در فیلم می بینیم دوربین باهاشه. این خشونت تمایل درونی و ناخودآگاه فیلمساز است که دوربین آن را عیان می کند. اینکه چقدر از کارش آگاه هست نمی دانم اما سینما این را لو می دهد .

ما ریگی اصلی را سمپاتیک می بینیم و قیافه ای که برایش انتخاب شده سمپاتیک هست. جمله ای که درباره اسلام می گوید جمله ریگی هست اما توی فیلمساز نگاهت چی هست؟ کسی در فیلم در مقابل این نگاه نمی ایستد.

من پلان به پلان در صحنه قتل فایزه می توانم توضیح بدهم که دوربین با قاتله.

یک نما نداریم که دوربین از زاویه دختر باشد و اما یک اینسرت درشت از اسلحه در حال شلیک داریم که تقدیس خشونت می شود در انتها قاتل می آید بیرون و ماه کامل می شود آیا ماه برای یک قاتل کامل شد؟

به اعتقاد فراستی این فیلم در مورد عشق نیست ، عشق این دو آدم ، پسرک و دخترک فیلم کاملا فیلم فارسی است . سیستان و بلوچستانی نیست ، عشق دو بچه تهرانی شمال شهری است ...

فیلم انتقاد فراستی از شبی که ماه کامل شد


اما پس از این حمله تند مسعود فراستی به فیلم شبی که ماه کامل شد اولین واکنش از تهیه کننده این فیلم بروز داده شد

محمدحسین قاسمی تهیه کننده شبی که ماه کامل شد به این انتقادها واکنش نشان داد

. قاسمی در برنامه گفت: در یک برنامه
من از صبح پیام هایی داشتنم که دیشب در برنامه نقد شبکه سه که من نه میبینم و نه دنبال میکنم توهینی به خاندان محترمی به نام خاندان ریگی که بزرگترین طایفه بلوچ هستند. مردم شریف و مظلوم بلوچ که بسیار مدیون آنها هستیم . اینها دارن با تمام وجود از مرزهای ما دفاع میکنن . همیشه هم مظلوم واقع شدند . از گذشته شاید در مقابل استعمار ایستادند و شهید پرور هستند .
توهینی شده که من از اینجا از همه مردم این طایفه معذرت خواهی میکنم امیدوارم که این توهین سهوی بوده ...

ماجرای جنجالی حمله تند فراستی به شبی که ماه کامل شد و قوم بلوچ

واکنش نماینده مردم زاهدان به توهین فراستی به قوم بلوچ

علیم یارمحمدی؛ نماینده مردم زاهدان در مجلس، با انتقاد از صحبت‌های مسعود فراستی درباره خاندان ریگی و استفاده از لفظ «خاندان لعنتی ریگی» در برنامه هفت گفت:

مردم ما بیش از همه از صداوسیما گله‌مند هستند و آگاهی مردم از ناآگاهی فراستی دلیلی برای واکنش نشان ندادن از سمت آن‌ها است. مسعود فراستی هر نقدی به فیلم دارد، بگوید، اما چرا دویست هزار نفر را به‌حساب یک نفر می‌رنجاند؟!

چرا صداوسیما در این دوران حساس مملکت، تریبون را به دست افرادی بی‌ملاحظه می‌دهد که بارها بی‌توجه به مخاطب، صحبت‌های نادرستی کرده و مردم و هنرمندان را رنجانده است؟!

چرا نگران نیستند که چنین صحبت‌هایی امکان ایجاد چه مشکلات داخلی را دارد؟!

خوشبختانه همشهری‌های من به‌خوبی می‌دانند که ریشه این بحث‌ها شخصی است، اما از صداوسیما و برنامه «هفت» خواستار پاسخ هرچه سریع‌تر در این رابطه هستیم.

واکنش نرگس آبیار به انتقاد فراستی از شبی که ماه کامل شد

نرگس آبیار کارگردان فیلم شبی که ماه کامل شد نسبت به حمله و انتقاد تند فراستی واکنش نشان داد و با انتشار تصویری نوشت :
من مردمانی به صبوری قوم بلوچ ندیده ام و همیشه به بلوچ بودنم افتخار میکنم

کاربری بلوچ کامنتی در این رابطه برای خانم آبیار گذاشت و نوشت :
خانم ابیار این نه تنها به گفته شما نظر یک دوست بلوچ بلکه خیلی فراتر ازآن فریاد عدالت خواهی ملت بلوچ است من خودم بلوچ هستم وسالها در زادگاهم زاهدان شاهد تبعیضها بودم واین درد را با تمام وجود حس کردم

کاربر دیگری نوشت:
خانم آبیار چرا بهتون بر میخوره نقد و گفتمان آقای فراستی ، شما در عرصه هنر هستید باید ظرفیت داشته باشید اگر مخالف نظر ایشان هستید باید خودتون دست به قلم و در صورت داشتن جواب پاسخگو باشید نه از آرای دیگران که تخصصی و میلی هست بهره برده و فرافکنی کنید ، من به عنوان مخاطب فیلم شما رو به غیر از بازی ها چندان مناسب و دارای ارزش های هنری نمیدونم ولی به شما و مخاطب های موافقتون احترام میزارم چرا که این سلیقه و منظر شماست

separator line

واکنش الناز شاکردوست به توهین فراستی

الناز شاکردوست هم با انتشار پستی نسبت به آنچه که توهین فراستی به طایفه ریگی میدانند واکنش نشان داد

شاکردوست نوشت:
بلوچ اصیله بلوچ مهربونه! ندیدى چطور از دار دنیا یه گوسفند داشتند،براى ما گذاشتن رو آتییش؟!! ( بخشى از دیالوگ فائزه در فیلم ماه!)
بلوچ_لعنتى_نیست! صداوسیما و برنامه ى هفت باید جوابگوى این بى حرمتى به مردم سیستان و بلوچستان و طایفه ى محترم ریگى باشد

ماجرای جنجالی حمله تند فراستی به شبی که ماه کامل شد + جزئیات

separator line

اما امشب فراستی با انتشار ویدئویی در فضای مجازی عنوان کرد که اصلا به قوم ریگی توهینی نکرده است .

او گفت : علیه طایفه بزرگ ریگی که محترم و مظلومند و علیه قوم بلوچ که پاره تن ما هستند مطلقا جسارتی نکردم....

ویدئوی صحبتهای فراستی را در زیر مشاهده میکنید

این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • entekhab.ir
  • https://donya-e-eqtesad.com/بخش-سایت-خوان-62/3544775-حمله-تند-تهیه-کننده-شبی-که-ماه-کامل-شد-به-مسعود-فراستی-فیلم
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits