طرح طاهر چیست ؟ توقیف ۱۳۷۵ خودرو در طرح طاهر

اجرای طرح طاهر و توقیف خودروهای متخلف در این طرح
۱,۹۳۶
۱
۰
یکشنبه, ۲۳ دی ۱۳۹۷ ۱۴:۴۸

اجرای طرح طاهر

طرح طاهر برخورد با خودروهای آلاینده، دودزا، حادثه‌ساز، مخل امنیت اخلاقی و دارای پلاک مخدوش توسط پلیس راهنمایی می‌باشد.

رئیس پلیس راهور پایتخت از اجرای طرح «طاهر» خبر داد.

رئیس پلیس راهور پایتخت تصریح کرد: با توجه به نزدیک شدن به فصل زمستان این طرح از امروز اجرا شده و با خودروهای آلاینده و دودزا برخورد می‌شود.

وی گفت: برخورد با خودروهایی که مرتکب تخلفات حادثه‌ساز همچون سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز و حرکات مارپیچ شوند نیز در دستور کار است.

این مقام ارشد راهور پایتخت اعلام کرد: خودروهایی که امنیت اخلاقی را خدشه‌دار کنند مطابق قانون با آنها برخورد لازم صورت می‌گیرد.

سردار مهماندار خاطرنشان کرد: برخورد با خودروهایی که فاقد پلاک یا دارای پلاک مخدوش باشند نیز مطابق قانون از جمله دیگر مواردی است که در این طرح به آنها پرداخته خواهد شد.

طرح «طاهر» کلید خورد

جزئیات اجرای طرح طاهر

سردار حسین رحیمی در حاشیه اجرای نخستین مرحله از طرح ارتقای انضباط ترافیکی تحت عنوان "طاهر" در جمع خبرنگاران درباره جزئیات این طرح اظهار کرد:

در این طرح، با بهره‌گیری از توان تمام همکاران در یگانهای مختلف تلاش می‌کنیم ایمنی و انضباط ترافیکی را در سطح شهر تهران ارتقاء دهیم.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه اکنون وضعیت انضباط ترافیکی و ایمنی در سطح شهر تهران قابل قبول نیست، خاطرنشان کرد:

طرح طاهر با 15 آیتم از جمله خودروهای دود‌زا، فاقد پلاک، خودروهایی که با پلاک مخدوش وارد طرح ترافیک می‌شوند و خودروهای هنجارشکن و... به اجرا درمی‌آید.

برخورد با خودروهای سنگین که معمولا شبانه وضعیت ترافیکی و آلودگی هوا را دچار مشکل می‌کنند، در این طرح به اجرا درمی‌آید.

در نخستین مرحله از این طرح طاهر بالغ بر 1357 خودروهای متخلف توقیف و بالغ بر 52 هزار دستگاه خودرو نیز اعمال قانون شدند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به شعار پلیس راهنمایی و رانندگی در تهران بزرگ با عنوان "شهر ایمن همراه با قانون"، یادآور شد:

آموزش رانندگان متخلف در تمام مناطق راهنمایی و رانندگی و ستادهای ترخیص جزو اولویت‌های پلیس پایتخت است، تمام رانندگان و راکبان متخلف باید در این طرح آموزشی شرکت کنند و آموزشهای لازم را ببینند.

رحیمی با بیان اینکه به دنبال ایجاد آرامش در حوزه انضباط اجتماعی و ترافیکی در تهران هستیم، گفت: آمارها نشان می‌دهد بالغ بر 70 درصد کشته شدگان حوادث رانندگی در تهران راکبان خودرو و عابران هستند، این دو قشر نقش بزرگی را ایفا می‌کنند.

جمعیت هدف ما راکبان، رانندگان و سرنشینان خودروها هستند که به دنبال کاهش سوانح و ایجاد انضباط ترافیکی هستیم.

بالغ بر 4 درصد شاهد کاهش حوادث و کشته‌های تصادف را داریم، اما از این عدد راضی نیستم و به دنبال این هستیم که این آمار نیز بهبود یابد.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ درباره حمایت از افسران راهنمایی و رانندگی حین اعمال قانون گفت:

با تمام توان از ماموران زحمتکش حمایت می‌کنیم و در جایی که لازم باشد یگانهای انتظامی، پلیس راهنمایی و رانندگی را یاری می‌کنند.

در اول مهر نیز بخش اعظمی از نیروهای انتظامی در یگانهای امداد و کلانتری‌ها در کنار ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی قرار گرفتند که دچار مشکل نشدیم.

رحیمی ادامه داد: خودروهای توقیف شده از 3 روز تا یک ماه براساس قانون و متناسب با تخلف انجام گرفته، اعمال قانون و توقیف می‌شوند، با خودروهایی که دارای جریمه بیش از یک میلیون تومان هستند برخورد می‌شود، البته به رانندگان آنها مهلتی حدود یک ماهه برای پرداخت جریمه داده می‌شود و اگر جریمه پرداخت نشود خودرو توقیف می‌شود.

در بین خودروهای اعمال قانون شده در طرح طاهر خودرویی با بیش از 13 میلیون تومان جریمه وجود دارد.

وی افزود: بهترین کمک مردم به پلیس رعایت قوانین است، چه از راکبان موتورسیکلت چه از عابران و رانندگان انتظار می‌رود قانون را رعایت کنند.

در شهری زندگی می‌کنیم که جمعیت آن بیش از 13 میلیون نفر است و حدود 7 میلیون خودرو و موتورسیلکت در آن تردد دارند و بنابراین در این شهر لازم است همگی قانون را رعایت کنیم.

در بین 3 عامل انسان، خودرو و جاده اگر عامل انسانی همراهی و دقت قوانین و مقررات را بکند، بخشی از سوانح و حوادث کاهش پیدا می‌کند.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه در بین این خودروها، خودروهای سابقه توقیف نیز وجود دارد، گفت: به تمام نمایشگاه‌داران و کسبه که بعضا خیابان و پیاده‌رو را اشغال می‌کنند، اعلام می‌کنم مقابل مغازه، محل عبور عابر پیاده و متعلق به همه است، بخش زیادی از متخلفان توقف ساکن که در این طرح توقیف شدند، از پیاده‌رو اعمال قانون شده و به تمام نمایشگاه‌داران تذکر دادیم که این موضوع را رعایت کنند.

رحیمی ادامه داد: پل ارتباطی مردم درباره تمام بی‌انضباطی اجتماعی پلیس 110 ‌است که مردم می‌توانند گزارش‌های خود را به پلیس اعلام کنند.

وی در پاسخ به این سوال که برخورد با خودروهای دودزا شامل خودروهای نظامی می‌شود ؟

گفت: خودروهای ادارات دولتی، سازمانها و نیروهای مسلح شامل این موضوع می‌شوند و با آنها برخورد صورت گرفته، طرح برخورد با خودروهای دودزا و LEZ توسط پلیس با جدیت و حساسیت بیشتری دنبال می‌شود، اما انصافا بسیاری از خودروهای دستگاه‌های دولتی اصلاح شده و مشکل آنها برطرف شده است.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه تاکنون جلسه‌ای در رابطه با حذف طرح زوج و فرد با پلیس برقرار نشده، گفت: اجرای طرح‌های جدید مستلزم کاری کارشناسانه است و باید معایب و محاسن آن سنجیده شود، اگر به نفع جامعه و کاهش آلودگی هوا بود، آن را اجرا می‌کنیم اما تا این لحظه هیچ بحثی در این رابطه نداشتیم.

وی با بیان اینکه بیشترین تخلف در این طرح مربوط به تخلفات ساکن و خودروهایی که مقابل نمایشگاه‌ها پارک می‌کنند، درباره بحث مطرح شده برای تردد خودروهای نمایندگان مجلس در خط ویژه، یادآور شد: خطوط ویژه برای خودروهای امدادی، پلیس و دستگاه‌هایی است که کار فوریتی به مردم ارائه می‌کنند.

در رابطه با موضوع مطرح شده، درخواستی به پلیس ارائه نشده است و از آن اطلاعی نداریم، ارائه مجوز برای تردد در خطوط ویژه دستورالعمل دارد که در صورت احراز شرایط خاص، می‌توان از تردد در خطوط ویژه استفاده کرد.

رحیمی از احیای مجدد گشت پلیس نامحسوس و بزرگراه خبر داد و گفت: از امروز پلیس نامحسوس مجددا احیا شد به این دلیل که شاهد تخلفاتی همچون سرعت و سبقت‌غیرمجاز و حرکات مارپیچ در بزرگراه‌ها زیاد شده، با استفاده از خودروهای جدید پلیس نامحسوس مجددا احیا می‌‌شود.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ افزود: راندن با موتورسیکلت سنگین به هر بهانه‌ای در سطح شهر تهران ممنوع است، هیچ موتورسیکلت سوار سنگینی نمی‌تواند در سطح پایتخت عبور کند مگر اینکه دارای پلاک باشد، پلاک برای خودرو و موتورسیکلت شناسنامه است.

حتی اگر موتورسیکلت گرانترین وسیله نقلیه و متعلق به هر ارگان و سازمانی باشد، تمامی ارگانها و سازمانها باید پلاک اخذ کرده باشند و در جلسه مصوب شد که با این موتورسیکلت‌ها نیز برخورد شود، در روزهای پنجشنبه و جمعه طرح ویژه داریم و افرادی که قصد دارند در پیست موتورسیکلت‌سواری کنند باید پلاک‌های لازم را اخذ کنند.

بیشتر بخوانید

کودک آزاری/ مجبور کردن ۲ کودک‌ کار به خوردن گل‌‌‌

سایپا قیمت‌ها را ۳۰ الی ۸۷ درصد افزایش داد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • طرح طاهر
  • اجرای طرح طاهر
  • طرح طاهر چیست
  • توقیف ۱۳۷۵ خودرو در طرح طاهر

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter