همه چیز در مورد "کمپین من و سانسورچی"

۲,۲۴۸
۰
۰
سه شنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۳:۰۶

"کمپین من و سانسورچی" از سوی امیر مهدی ژوله، فیلمنامه نویس به راه افتاده است. او چند روز پیش در صفحه اینستاگرام خود از همکارانش در عرصه تهیه سریال های تلویزیونی خواست تجربه های خود را از سانسور روایت کنند.

مجله دلگرم- او در بخشی از متنی که در اینستاگرام منتشر کرده است یکی از معضلات نمایش زنان در تلویزیون ایران را علاوه بر «رعایت حجاب» و «عدم آرایش»، مشخص نبودن «حجم» اندام بدن آنها عنوان کرده است. وی چند مثال نیز از موارد مواجهه خود و همکارانش با ممیزی ذکر کرده است. به گفته او یکی از ایرادهایی که به سریال «برره» گرفته شده بود مشخص بودن حجم گوش شقایق دهقان، بازیگر این سریال در یکی از صحنه ها بود.

امیر مهدی ژوله همچنین به اشکالی اشاره کرده است که به یکی از صحنه های سریال «باغ مظفر» به دلیل مشخص بودن غبغب سحر جعفری، هنرپیشه این سریال گرفته شده بود. به گفته وی به صحنه ای از یکی سریالهای اخیر تلویزیون ایران به دلیل «خیار خوردن» زنان ایراد گرفته شده بود.

بسیاری از هنرمندان در واکنش به مطلبی که امیر مهدی ژوله منتشر کرده است با استفاده از هشتگ «من و سانسورچی» به روایت تجربیات خود از رویارویی با ممیزی پرداخته اند. میترا حجار، بازیگر تلویزیون و سینما در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی پخش شده است نشان می دهد که به گوش های بازیگران زن هنگام فیلمبرداری چسب زده می شود تا گوش های آنها دیده نشود.

کمپین من و سانسورچی، میترا حجار، امیرمهدی ژوله، سانسور
کمپین من و سانسورچی

پرستو صالحی، بازیگر تلویزیون و سینما نیز در صفحه اینستاگرام خود به ممنوعیت نمایش بالا رفتن زنان از پله و تکیه دادن آنها به دیوار اشاره کرده است.

مهراب قاسم‌خانی نویسنده مطرح سریال‌های طنز تلویزیون در پاسخ به دعوت امیرمهدی ژوله به چالش «من و سانسورچی» در صفحه اینستاگرامش نوشت:«دعوت ژوله به بازى من و سانسورچى را لبیک می‌گویم و از بین خاطرات متعدد و شیرینم با سانسورچی‌های عزیز، یک خاطره از سریال «دزد و پلیس» تعریف می‌کنم.

توى طرح اولیه‌ای که نوشتم، تمام محله‌ای که خانواده شقایق و هومن زندگى می‌کردند، دزد بودند و فقط با دزدها وصلت می‌کردند. زن‌ها و مردهاى خانواده بهنام هم به‌صورت موروثى پلیس بودن و آن‌ها هم فقط با پلیس‌ها ازدواج می‌کردند. قصه هم از یکجایی «رومئو و ژولیت» می‌شد. عشق یک پلیس و یک دزد. همان اول گفتند یک خانواده پلیس، اصلاً نمی‌شود و اجازه ندارى با پلیس شوخى کنى. ما هم گفتیم چشم و فقط بهنام پلیس شد. بازنویسى شد.

امیر مهدی ژوله، کمدین و بازیگر سینما و تلویزیون در تازه‌ترین پست اینستاگرام خود، به برخی ممیزی‌هایی که صدا و سیما در پخش و ساخت برنامه هایش اعمال کرده اعتراض نموده و از دیگر هنرمندان خواسته است با هشتگ سانسور و سانسورچی به او بپیوندند و خاطرات خود از سانسور‌های تلویزیون را بیان کنند. اقدام ژوله و اشاره به مساله سانسور در تلویزیون با واکنش هنرمندان و گرفتن نخ تسبیح از سوی بازیگران و عوامل ساخت مجموعه‌های تلویزیونی به خصوص کسانی که الان همکاری خاصی با صداوسیما ندارند همراه شد و بعد از انتشار متن ژوله، برخی هنرمندان از جمله بهرام رادان، سحر دولتشاهی، میترا حجار و مهراب قاسم خانی هم واکنش‌های طنزگونه‌ای به این موضوع داشتند.

میترا حجار هم با انتشار ویدئویی در اینستاگرامش به این کمپین پیوست.

کمپین من و سانسورچی، میترا حجار، امیرمهدی ژوله، سانسور
میترا حجار به کمپین من و سانسورچی پیوست


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter