داستان فروش هر متر از کشت و صنعت مغان به ۲.۸۰۰ تومان چیست ؟

۲,۶۲۳
۰
۰
Arad |
پنج شنبه, ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰
زمین شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان از قرار هر متر مربعی ۲۸۰۰ تومان یعنی کمتر از قیمت دو بسته پفک نمکی ۱۰۰ گرمی بفروش رفته است!
داستان فروش هر متر از کشت و صنعت مغان به ۲.۸۰۰ تومان چیست ؟

شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان به دستور محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۴۷ تاسیس و در سال ۱۳۵۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت .

هم اکنون شرکت کشت و صنعت مغان با ۶۳۰۰۰ هکتار وسعت، شامل باغات میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه قند، کارخانه لبنیات، کارخانه فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر، یکی از شرکت های منحصر بفرد کشور و از بزرگترین سرمایه ها و دلگرمی های اهالی شریف منطقه مغان محسوب و مردم این منطقه تعصب خاصی نسبت به آن دارند.

فروش هر متر زمین کشت و صنعت مغان به مبلغ 2.800 تومان !

به گزارش تابناک اردبیلف اکبر اعلمی فرماندار اسبق مغان و نماینده ادوار تبریز، آذرشهر، اسکو در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی نوشت:

در ادامه خصوص سازی هایی که برخلاف نص صریح اصل ۴۴ قانون اساسی در حال انجام است، این بار قرعه بنام این شرکت افتاده و مسئولان امر اعلام کرده اند که صددرصد سهام این شرکت در دوم مرداد ماه ۱۳۹۷ از طریق مزایده به قیمت پایه ۱۷ هزار و ۶۱۰ میلیارد و ۸۸۶ میلیون و ۹۳۸ هزار ریال به بخش خصوصی فعال در صنعت کشاورزی و غذایی واگذار شده است.

این معامله با ابهامات قابل توجهی روبرست که در پی به چند مورد از آنها اشاره شده است:

۱-اگر اموال، ابنیه و ادوات و ماشین آلات فراوان و باغات پرمحصولی که این شرکت دارد (تنها ۲۶۰۰ هکتار مجتمع باغبانی) را نادیده بگیریم و فرض کنیم که کل شرکت زمین بایر است.

طبق این معامله، زمین این شرکت از قرار هر متر مربعی ۲۸۰۰ تومان یعنی کمتر از قیمت دو بسته پفک نمکی ۱۰۰ گرمی بفروش رفته است!

۲- تسامح سازمان خصوصی سازی نسبت به خریدار به اینجا هم ختم نشده و مقرر گردیده که برنده مزایده، وجه معامله را به صورت اقساط ۹ ساله، فاصله ۶ ماهه اقساط و نرخ سود ۱۰ درصد (ظاهراً ۳ درصد کمتر از نرخ اعلام شده) با سازمان خصوصی سازی تسویه و از دو سال تنفس در پرداخت اولین قسط خود برخوردار شود!

۳- این در حالیست که قبل از تورم لجام گسیخته کنونی که باکاهش شدید ارزش پول ملی کشور و افزایش صددرصدی املاک و ادوات و ابنیه نسبت به سال گذشته همراه می باشد، همین شرکت در سال ۹۵ و ۹۶ ، بگفته استاندار وقت اردبیل، به ارزش دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده بود و خریدار می بایست ۲۰ درصد آن را در ابتدا به صورت نقدی پرداخت و سالانه نیز ۵۴۰ میلیارد تومان مابقی پول را به حساب دولت واریز می کرد!

۴- با اینکه مزایده در دوم مرداد برگزار شده، بدلیل مهلت ۲۰ روزه واریز مبلغ پیشنهادی، هویت خریدار تا این لحظه محرمانه باقی مانده و همین امر مانع از طرح ابهامات دیگر می شود و لذا تا اعلام هویت کامل خریدار به همین حد بسنده می گردد.

پرواضح است که نه تنها مردم منطقه، بلکه بنده به عنوان یک شهروند و کسی که زمانی در این منطقه مسئولیت اجرائی داشته و از اشراف لازم نسبت به کشت و صنعت مغان و علائق مردم منطقه برخوردار است، هشیارانه و با حساسیت ویژه ای، این معامله، ارزش آن و چرایی نازل بودن ارزش آن و تنزلش نسبت به قیمت سال گذشته، هویت دقیق شخص خریدار، سرمایه اولیه و توان مالی فعلی شرکتتش، روابط و مناسبات احتمالی اش با مسئولان اجرائی و سوابقش در امر کشاورزی و باغداری و دامداری، ماهیت حقوقی قرارداد منعقد شده، تعهدات و اختیارات و مجوزهای اعطا شده به او، سرنوشت کارکنان و شاغلین در شرکت کشت و صنعت مغان پس از انتقال شرکت و همچنین نحوه تسویه حساب خریدار با فروشنده را دقیقا رصد کرده و ضمن اطلاع رسانی در قبال هرگونه خطا و انحراف احتمالی واکنش نشان خواهیم داد.

لذا از آقای عبدالله پوری حسینی رئیس کل محترم سازمان خصوصی سازی و همکارم در مجلس ششم انتظار می رود در این خصوص عنایت ویژه ای داشته باشند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم