بهترین و ساده ترین روش یادگیری نت موسیقی

۱,۲۰۲
۰
۰
یکشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ ۱۶:۲۳

ساده ترین و راحت ترین روش یادگیری نت خوانی

موسیقی شکلی از هنر است که احساس، عاطفه، ادراک و شناخت انسان را بدون نیاز به تکلم و زبان منتقل می کند . موسیقی زبان آرزوها ، انتظار ها و عواطف بشری است و هر قوم و ملتی بر حسب ویژگی های فرهنگی خود ، موسیقی ویژه ای دارد . امروزه دانشمندان اثبات کرده اند که یادگیری موسیقی تاثیرات مفیدی روی عملکرد مغز انسان دارد . یادگیری موسیقی همانند یادگیری یک زبان دوم ( مثلا زبان انگلیسی ) انسان را با دنیای جدیدی آشنا می کند و باعث درگیر شدن قسمت های دیگر مغز می شود . یادگیری موسیقی از دو جنبه دنبال می شود : تئوری و عملی . قسمت تئوری مربوط می شود به نت موسیقی و قسمت عملی نیز بهتر است توسط یک استاد آموزش داده شود .

تئوری موسیقی

تئوری موسیقی همانند زبان شیرین فارسی می باشد . همانطور که با کنار هم قرار گرفتن حروف فارسی یک کلمه و یک جمله ساخته و منظورمان را به مخاطب منتقل می کنیم در تئوری موسیقی نیز با کنار هم قرار گرفتن نت ها یک ملودی ساخته می شود که یک احساس مانند غم یا شادی را به شنونده منتقل می کند . به عقیده بنده کار آهنگساز همانند یک شاعر است که اجزا را با نظم و ترتیب خاصی کنار هم می چیند و یک نظم جدیدی را بوجود می آورد و قدرت این نظم جدید بستگی به توان شاعر یا آهنگساز دارد . در این مطلب از مجله دلگرم می خواهیم تا حد امکان با تئوری موسیقی آشنا شویم و قدمی در جهت یادگیری این زبان بین المللی موسیقی برداریم .

روش ساده یادگیری نت خوانی

آشنایی با تئوری موسیقی

در ابتدا باید گفت که هر علمی مختصات مربوط به خود را دارد . علم موسیقی نیز علم نت خوانی می باشد و لازمه ضروری برای هنرجویانی که پا در راه یادگیری می گذارند می باشد. هر زبانی یک الفبا دارد و الفبای موسیقی نیز نت می باشد . نت ها علامتی هستند که بوسیله آن صداهای موسیقایی نوشته شده ، سپس خوانده و اجرا می شود . برای نمایش نت ها دو روش بین المللی وجود دارد . که یکی ریشه فرانسوی دارد نظام هجایی ( Do Re Mi Fa Sol La Si) و دیگری ریشه انگلیسی ( نظام الفبایی C D E F G A B سی لا سل فا می ر دو ) .

روش یادگیری نت موسیقی

در آموزش های عملی اغلب از نوتیشن فرانسوی و در کتابها و مقالات موسیقی بیشتر از نوتیشن انگلیسی استفاده می شود . خب پس تا اینجا متوجه شدیم که الفبای موسیقی از هفت عدد نت اصلی تشکیل شده است مانند صدای « ر » که به دو شکل مقابل می توان نمایش داد : Re یا D

ساده ترین روش یادگیری نت موسیقی

خب حالا باید با طرز نوشتن این صداها بر روی خطوط حامل آشنا شویم . خطوط حامل از پنج خط افقی موازی هم تشکیل شده است که شکل موسیقیایی نت ها را نمایش می دهند . این شکل ها مانند نت سیاه یا بر روی خطوط حامل قرار می گیرد یا بین دو خط . همیشه در ابتدای خطوط حامل یک کلید اصلی قرار می گیرد که طرز قرارگیری سایر نت ها را تعیین می کند . معروفترین آنها کلید سل می باشد که در شکل مشاهده می کنید . البته کلیدهای دیگری نیز وجود دارد اما اغلب از این کلید استفاده می شود .

بهترین روش یادگیری نت موسیقی

همانطور که گفتیم نت ها یا بین خطوط و یا بر روی خطوط حامل قرار می گیرند و جهت خواندن و نوشتن از چپ به راست است . فرض کنید در ابتدای خطوط حامل کلید سل قرار گرفته است . در این حالت اگر دقت کنید در زمان نوشتن کلید سل از خط دوم حامل شروع می کنیم لذا خط دوم نشان دهنده صدای سل خواهد بود . اون هفت صدای ) سی لا سل فا می ر دو ) را در نظر بگیرید . بعد از صدای سل ، صدای لا می باشد که بین خطوط دوم و سوم جای میگیرد و صدای بعدی سی بر روی خط سوم . این روند همینطور ادامه میابد . در صورت نیاز میتوان از خطوط حامل کمکی علاوه بر (پنج خط اصلی ) استفاده کرد .

مدت زمان یک نت چه نقشی در موسیقی دارد؟

زمان نقش اساسی در موسیقی دارد تا جائیکه برخی در تعریف موسیقی گفته اند موسیقی عبارتست از تلفیق صوت و زمان . ما باید دقیقا بدانیم که یک صدا ( مثلا صدای سل ) چقدر باید ادامه داشته و سپس قطع شود . در ابتدا باید یک ضربان منظم ( همانند شمارش ثانیه ) در نظر بگیریم . افراد مبتدی اغلب این ضربان را با ضربات آرام پنجه پا به زمین ایجاد می کنند انگار که دارند ثانیه های ساعت را می شمارند . این ضربات مبدا اندازه گیری زمان برای کشش یک صدا می باشد . به شکل زیر توجه کنید :

آموزش نت خوانی با ساده ترین روش

همانطور که می بینید یک نت گرد چهار ضرب طول می کشد ( یعنی تقریبا چهار ثانیه) برای مشخص شدن بیشتر موضوع ، یک مثال می زنم : فرض کنید نت گرد بر روی خط دوم قرار گرفته است برای اجرای این نت باید صدای سل به مدت چهار ضرب ادامه داشته باشد یعنی اگر ساز مورد نظر ویولن است باید به طول چهار ضرب آرشه را روی سیم مورد نظر بکشیم یا اگر مشغول نواختن پیانو هستیم دکمه های آنرا باید طوری فشار دهیم تا این مدت زمان رعایت شود . نت بعدی نت سفید هست که به میزان نصف نت گرد طول می کشد . همانطور که در شکل مشاهده می کنید نت سیاه نصف نت سفید مدت زمان کشش دارد و همینطور نت چنگ نصف نت سیاه و در ادامه نت دولاچنگ و … به همین ترتیب هر نت به اندازه نصف نت قبلی باید کشش داشته باشد .

آموزش نت خوانی با ساده ترین روش

به این شکلی که توضیح داده شد نت ها پشت سر هم اجرا می شوند حال اگر بخواهیم در بین نت ها در یک جای مشخص به اندازه مثلا دو ضرب هیچ صدایی نباشد باید از نت سکوت استفاده کنیم . همانند نت های صدا دار ، نت های سکوت نیز برای نوشتن نیاز است . در واقع با این صداها و سکوت ها یک آهنگ مشخص می شود .

آموزش نت خوانی با ساده ترین روش

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم در روند یادگیری نت خوانی موسیقی ؛ به هنردوستان عزیز کمکی هرچند ناچیز کرده باشیم .

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم