دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
کاربرد و مزایا استفاده از پودر مرنگ
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شاید خیلی از افراد این موضوع را نمی‌دانند که پودر مرنگ در واقع همان پودر سفیده تخم مرغ است که به دلیل استفاده از سفیده تخم مرغ در تهیه شیرینی مرنگ به این اسم نامگذاری شده است.

پودر مرنگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پودر مرنگ یکی از جایگزین های مناسب برای سفیده تخم مرغ است. در روش های سنتی از سفیده تخم مرغ برای پخت شیرینی مرنگ استفاده می‌کنند اما امروزه برای پخت آسان این شیرینی از پودر مرنگ که ترکیب پودر سفیده تخم مرغ و پودر قند است را به کار می‌برند. این شیرینی سبک و خوشمزه در رنگ های مختلف تهیه می‌شود و می‌توانید برای مناسبت های مختلف آن را تهیه کنید و به عنوان هدیه برای دوستان و عزیزان خود به همراه ببرید.

ریشه مرنگ به قرن هجدهم و شهر مرینگن (meiringen) در سوئیس باز می‌گردد و نام مرنگ نیز از این شهر گرفته شده است. درست زمانی که قناد ایتالیایی به نام گاسپارینی آن را برای به دست آوردن قلب پرنسس ماریا نامزد پادشاه لوئیس پانزدهم آماده کرد. اما فرضیه های زیادی درباره تاریخچه این شیرینی اسرارآمیز وجود دارد. مرنگ در مدت زمان کمی در سراسر اروپا معروف شد تا جایی که در آن زمان ها قلب ملکه و پادشاهان را تسخیر کرد.

موارد مصرف پودر مرنگ

از پودر سفیده تخم مرغ علاوه بر تهیه شیرینی مرنگ در تزئین کیک و خصوصا شیرینی کوکی استفاده فراوان می‌شود. در تهیه کرم رویال که به آن رویال آیسینگ هم گفته میشود و برای تزئین کوکی می‌باشد کاربرد زیادی دارد. استفاده از پودر مرنگ برای کرم رویال به دلیل اینکه خام مصرف می‌شود مزیت مهمی می‌باشد زیرا پودر سفیده تخم مرغ یا پودر مرنگ را در مراحل تولید آن پاستوریزه می‌کنند.

موارد مصرف پودر مرنگ

همچنین پودر مرنگ را می‌توان برای تهیه گاناش شکلاتی نیز استفاده نمود. در تهیه انواع دسر و کیک هایی نظیر چیز کیک و کیک بستنی، بستنی زمستانی، در تهیه شیرینی نارگیلی، گردویی و شیرینی هایی که با مغز آجیل کار شده است نیز کاربرد دارد که وجود آن در کنار سایر لوازم قنادی خالی از لطف نمی‌باشد.

طرز استفاده از پودر مرنگ

برای استفاده از پودر مرنگ کافیست تا مقداری از آن را با حجم کمی آب مخلوط نموده و با دور تند هم زن به هم بزنید. برای کاربرد مختلف آن غلظت های مختلف از پودر مرنگ و آب تهیه می‌شود که در این صورت با میزان آبی که با پودر سفیده تخم مرغ مخلوط می‌شود غلظت مورد نظر برای آن تعیین میگردد. مثلا کرم رویال آیسینگ باید نسبت به کرمی که برای شیرینی مرنگ تهیه میشود روان تر بوده و با درصد بیشتری از آب مخلوط شود. همچنین استفاده از انواع رنگ ها و سر ماسوره های مختلف در پودر مرنگ نیز کاملا سلیقه ای و خلاقانه می‌باشد.

مزایای استفاده از پودر مرنگ یا پودر سفیده تخم مرغ

پودر سفیده تخم مرغ در مراحل مختلف تولید با روش های اولترافیلتراسیون تغلیظ شده و سپس تحت فرآیند تخمیر قرار می‌گیرد که این امر بر ماندگاری آن بعد از تهیه اثر گذاشته و تاریخ انقضا آن را افزایش می‌دهد و همچنین در ادامه تولید تحت فرآیند پاستوریزاسیون نیز قرار می‌گیرد که بار میکروبی آن را کاهش داده و موجب حداکثر ماندگاری آن میشود و میتوان آن را بدون نگرانی در مواردی که حرارت نمی‌بیند استفاده نمود.

مزایای استفاده از پودر مرنگ یا پودر سفیده تخم مرغاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits