مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۴ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ مارس ۲۰۲۳ میلادی
بازار کار MBA؛ بهترین مشاغل موجود برای فارغ‌التحصیلان MBA
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
بازار کار MBA؛ بهترین مشاغل موجود برای فارغ‌التحصیلان MBA

مسائل اقتصادی سال‌های اخیر باعث شده تغییرات بسیار مهمی در بازار کار mba و کمیت و کیفیت گزینه‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان این رشته ایجاد شود. بر اساس اظهارات کارشناسان نیروی کار، چشم‌انداز شغلی برای فارغ‌التحصیلان مدیریت ارشد کسب و کار در حال حاضر، بسیار بهتر از بهار 2020 است و به دلیل نرخ پایین بیکاری، دریافت‌کنندگان مدرک این رشته،‌ قدرت بالا و قابل توجهی برای مذاکره و چانه زدن در زمینه حقوق و دستمزد خود دارند.

ایوان سون، مدیر عامل یکی از شرکت‌های معروف در حوزه پلتفرم استخدام در این‌باره می‌گوید: امروزه ارزش همه فارغ‌التحصیلان رشته مزبور نسبت به دو سال پیش چندین برابر شده است، زیرا سازمان‌هایی وجود دارند که حاضر هستند بیشتر از آنچه که این افراد قبلا درآمد داشتند، به آنها پول بدهند. براساس نظرسنجی‌های انجام شده از میان استخدام‌کنندگان شرکتی در سال 2021، فارغ‌التحصیلان MBA که تحصیلات خود را در سال 2021 به پایان رساندند و پیشنهادهای شغلی دریافت کردند، معمولا حقوقی شش رقمی به دلار دریافت می‌کردند. متوسط حقوق اولیه برای استخدام در MBA در سال 2021، 115000 دلار بود. همان چیزی که مدت کوتاهی قبل از شروع رکود اقتصادی اخیر ناشی از ویروس کرونا رخ داد.

شغل‌های مدرن برای فارغ‌التحصیلان مدیریت ارشد کسب و کار

بر اساس آمار موجود در این زمینه، تعداد آگهی‌های استخدامی در مشاغل مدیریتی در وب‌سایت CareerBuilder.com در سال گذشته 123.5 درصد افزایش را نشان می‌دهد. این در شرایطی است که بر اساس اظهارات کریستین کلی، مدیر ارشد بازاریابی این وب‌سایت، فارغ‌التحصیلان رشته ام‌بی‌ای بازار کار را در تسخیر خود دارند، به طوری که بخش قابل توجهی از این میزان افزایش مربوط به تحصیل‌کرده‌های این رشته است. این افراد اکنون حقیقتا می‌توانند در شغل خود نقش اصلی را بر عهده بگیرند.

بازار کار دوره مدیریت mba در اروپا به طور ویژه پیشرفت چشمگیری را به خود دیده است. اساتید این رشته از فارغ‌التحصیلان ام‌بی‌ای می‌خواهند که مهارت‌های قابل توجه خود را در این حوزه برجسته کنند، مانند آموزش‌های مربوط به هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل تجاری، مدیریت تغییر، مدیریت پروژه یا مدیریت زنجیره تامین. ماری گولد هارپر، رئیس دانشکده بازرگانی بوستون سیستم دانشگاه عمومی آمریکا در ویرجینیای غربی می‌گوید: رویکرد من این است که کاملا آگاه باشم فارغ‌التحصیلان این رشته درباره شغل رویایی خود چه نکاتی را می‌دانند.

داشتن مدرک MBA در رزومه چگونه بر آینده شغلی شما تأثیر می‌گذارد

بازار کار MBA؛ بهترین مشاغل موجود برای فارغ‌التحصیلان MBA

به طور کلی هفت مسیر شغلی وجود دارد که بازار کار mba را به تسخیر خود درآورده است. این هفت شغل دارای حقوقی بسیار عالی و سخاوتمندانه خواهند بود. اکثر این افراد از نظر موقعیت‌ شغلی و درآمدی در رتبه‌بندی Best Jobs News که مشاغل را با استفاده از آمار غرامت، ارقام بیکاری، پیش‌بینی رشد شغل و اندازه‌گیری استرس در حین کار و تعادل بین کار و زندگی ارزیابی می‌کند، نسبت به افراد شاغل در حرفه‌های دیگر، برتری داشتند.

مشاغل عالی برای فارغ التحصیلان MBA

بهترین مشاغل موجود در بازار کار mba در اروپا و دیگر نقاط جهان، به شرح زیر است:

  • مدیر عملیات تجاری
  • مدیر مالی
  • مدیر منابع انسانی
  • مدیر فناوری اطلاعات یا IT
  • مشاور مدیریتی
  • مدیر بازاریابی
  • مدیر خدمات پزشکی و بهداشتی

در ادامه هر یک از این مشاغل را به اختصار توضیح می‌دهیم.

مدیر عملیات تجاری

بسیاری از شرکت‌ها در اوایل همه‌گیری کرونا از یک محیط کار 100% حضوری به یک محیط کاملا از راه دور تبدیل شدند. با این حال، با کاهش اقدامات احتیاطی COVID-19، شرکت‌ها در حال تجدید نظر در این مورد هستند که به صورت حضوری، مجازی یا به روش ترکیبی تجارت کنند. بسیاری از شرکت‌ها رهبرانی را برای کمک به اتخاذ این تصمیمات استخدام می‌کنند. همچنین از آنجا که مصرف کنندگان، محصولات و خدمات بیشتری را به صورت آنلاین خریداری می‌کنند، کسب و کارها برای رسیدگی به چالش‌های لجستیکی به مدیران عملیات تجاری متکی هستند. یک شخص مجرب و متبحر در این موقعیت، ضرب‌الاجل‌ها را مدیریت و استانداردهای کیفیت را برای به حداکثر رساندن کارایی شرکت اعمال می‌کند. همچنین ممکن است بر زنجیره تامین یک شرکت نظارت کند.

بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته توسط اداره آمار کار آمریکا، برآورد شده است که تعداد کسب‌وکارها در این بخش بین سال‌های 2020 تا 2030، 9٪ افزایش یابد، این میزان کمی بالاتر از میانگین نرخ رشد شغلی تخمین زده شده برای همه مشاغل ایالات متحده است.

مدیر مالی

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده، اگرچه سود شرکت‌ها در سال 2020 به دلیل همه‌گیری کووید-19 کاهش یافت، اما در سال 2021 این سود با افزایش قابل توجهی همراه شد. مدیران مالی که اغلب سرمایه‌گذاران استثنایی هستند، برای حل مشکلات جریان نقدی آموزش دیده‌اند و گاهی در مؤسسات مالی کار می‌کنند. هر بنگاهی که عاقلانه خرج نکند، ممکن است به سرعت از بین برود. این یکی از دلایلی است که مدیران مالی به عنوان مدیران تجاری معمولا حقوق بالایی دریافت می‌کنند؛ چون بر بودجه شرکت نظارت می‌کنند و تصمیم می‌گیرند در کجا سرمایه‌گذاری‌های مالی انجام شود.

بر اساس گزارش BLS، متوسط دستمزد سالانه یک مدیر مالی در آمریکا تا ماه می 2020، 134,180 دلار بود. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030 تعداد مشاغل این افراد حرفه‌ای 17 درصد بیشتر شود.

مدیر منابع انسانی

بسیاری از کسب و کارها در یافتن و نگهداری کارکنان مناسب برای خود با مشکل مواجه هستند. کمبودهای اخیر بازار کار منجر به افزایش تقاضا برای متخصصان منابع انسانی شده است، به طوری که شغل آنها نیاز به جذب و حفظ نیروی کار ماهر دارد. هر شرکت بزرگی بخشی از بودجه خود را به شخص یا تیمی اختصاص می‌دهد که بر جذب و حفظ استعداد تمرکز دارد. بسیاری از شرکت‌ها نیز در مورد پرداختن به تنوع، برابری و شمول کاری هوشیارتر عمل می‌کنند و در زمینه رهبران متخصص در این زمینه‌ها، ‌محتاط‌تر خواهند بود.

بسیاری از مشاغل منابع انسانی که اکنون وجود دارند، در نسل پیشین وجود نداشتند، مانند نقش افسر ارشد. بزرگترین دارایی یک شرکت حقیقتا نیروها و افراد آن هستند. با توجه به پیش‌بینی‌های BLS اشتغال در سمت مدیر منابع انسانی در سال 2030 نسبت به سال 2020، 9 درصد بیشتر خواهد بود.

مدیر فناوری اطلاعات یا IT

در بازار کار mba، بخش‌های نرم‌افزار و فناوری در سال‌های اخیر به سرعت گسترش یافته‌اند و شرکت‌های دیگر صنایع به طور فزاینده‌ای به برنامه‌نویسی و اتوماسیون متکی شده‌اند. تیم رولی، مدیر عملیات و مدیر ارشد فناوری PeopleCaddie، یک پلتفرم استخدام آنلاین که کارفرمایان را با کارگران موقت تطبیق می‌دهد، می‌گوید: «ما شاهد سرمایه‌گذاری بی‌سابقه‌ای در شرکت‌های راه‌اندازی فناوری توسط سرمایه‌گذاران خطرپذیر بوده‌ایم.»

شبکه ایمن شرکت‌ها به یکی از مهم‌ترین دارایی‌های آن‌ها تبدیل شده است، به طوری که این شبکه باید بتواند در برابر هکرها از آن محافظت کند. مدیران فناوری اطلاعات رهبرانی هستند که مسئولیت دارند از این بابت که ابزارهای فنی یک شرکت به خوبی کار می‌کنند و شرکت از بهترین فناوری در کلاس خود برخوردار است، اطمینان پیدا کنند. بر اساس پیش‌بینی‌های BLS، در سال 2030 اشتغال در این زمینه، 11 درصد بیشتر از سال 2020 باشد.

مشاور مدیریتی

مشاوران مدیریت آموزش دیده MBA به شرکت‌هایی کمک می‌کنند که یا در نقطه عطف مهمی از توسعه خود هستند، یا با موانع بزرگی مواجه شده‌اند. مدیران آن شرکت‌ها ممکن است در تلاش برای حل مشکلات باشند و از نظریات علمی و هوشمندانه بهره‌مند شوند، بنابراین استفاده از مشاور مدیریت ارزیابی وضعیت و پیشنهاد، یک راه‌حل عالی محسوب می‌شود. چنین مشاوری ممکن است به طور مستقل برای یک شرکت مشاوره مدیریت کار کند.

مدیر بازاریابی

شرکت‌هایی که در حال تلاش برای شکوفایی خود هستند، به کمک مدیران بازاریابی نیاز دارند. بسیاری از کسب‌وکارها با یافتن راه‌های جدید برای انجام تجارت و بررسی بازارهای بالقوه برای پایگاه‌های مشتریان جدید، خود را برای شرایط بهتر آماده می‌کنند. اینجاست که مدیر بازاریابی باهوش به یک دارایی عالی تبدیل می‌شود: فردی که باید ایده‌هایی ایجاد کند و یک برنامه استراتژیک در نظر بگیرد تا مشخص شود که شرکت در کدام جهت حرکت کند.

مدیر خدمات پزشکی و بهداشتی

به دلیل شیوع COVID-19، سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی با چالش‌های لجستیکی عظیمی روبرو هستند و برای غلبه بر آنها به مدیران ماهر نیاز دارند. مدیران خدمات پزشکی و بهداشتی انواع مختلفی از امکانات مراقبت‌های بهداشتی را اداره می‌کنند و وظیفه خود را بر اساس به حداکثر رساندن کیفیت و در عین حال به حداقل رساندن هزینه، تعیین می‌کنند.

کلام آخر

اگر شما نیز به فکر این هستید که از بازار کار رشته mba در ایران بهره ببرید، می‌توانید از خدمات مدرسۀ کسب‌وکار ماهان در این زمینه استفاده کنید. این مدرسه در حوزه آموزش مدیریت ارشد کسب و کار تجربه بالایی دارد و از اساتید مطرحی در این زمینه بهره می‌برد. ضمن اینکه در پایان دوره، به شما گواهینامه معتبری اعطا می‌شود که می‌توانید از این گواهینامه در سطح داخلی و بین‌المللی بهره ببریداین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است