دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ مه ۲۰۲۴ میلادی
راهکارهایی ساده برای رهایی از احساسات منفی
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اکثر ما به این خاطر احساس خوبی نسبت به زندگیمان نداریم که تکنیکی به نام "آماده سازی ذهنی مثبت" را انجام نمی دهیم. تکنیک تجسم فکری هزاران سال است که در شرق مورد استفاده قرار می گیرد. ...

Imageاکثر ما به این خاطر احساس خوبی نسبت به زندگیمان نداریم که تکنیکی به نام "آماده سازی ذهنی مثبت" را انجام نمی دهیم. تکنیک تجسم فکری هزاران سال است که در شرق مورد استفاده قرار می گیرد.

وقتی اوپرا وینفری توسط گزارشگر افسانه ای تلویزیون امریکا، باربارا والترز معرفی شد، از او سوال شد که "دلیل اینکه هفته ها پشت هم و سالها پشت هم بطور مداوم درمورد احساسات انسان کار می کنید، چیست؟"

اوپرا در پاسخ می گوید، "برای اینکه به مردم یاد بدهم چطور مسئولیت پذیر باشند. من باور دارم که رمز و راز زندگی، قبول مسئولیت است، وقتی مردم آن را یا بگیرند همه چیز در زندگی آنها تغییر خواهد کرد.

وقتی مردم بفهمند مسئولیت پذیری چیست و مطابق آن زندگی کنند، به جای اینکه در زندگی معلول و واکنش پذیر باشند، علت زندگی خود می شوند و واکنش گذار خواهند بود."

بکنار از مسائل عمومی و مردمی، اکثر افراد هم عقیده اند که بیل کلینتون رهبری موفق بود. اما با این وجود، خودش در زندگینامه خود در مورد رفتارها و اعمال دردناک، عصبانیت ها و احساساتی در دوران کودکی خود صحبت می کند که او را به سمت یک زندگی بهتر سوق داده است.

وقتی در زندگی به نقطه ای از نارضایتی رسیده بود که در خود تغییر ایجاد کند، آستانه زندگی خود را عوض کرد. در واقع برای بهبود زندگی خود و جلو راندن آن، خیالپردازی می کرد و برای کمک به خود و اطرافیان خود، تکنیک ها و استراتژی های موثر را یاد می گرفت. این ما هستیم که باید تصمیم بگیریم، که همه احساسات منفی خود را دور بریزیم، در زمان حال زندگی کنیم و با پیشرفت به سمت آینده گام برداریم. بهترین چیز درمورد گذشته این است که دیگر گذشته است.

همین الان تصمیم بگیرید که همه احساسات کهنه که درمورد دیگران داشتید را دور بریزید و با قدرت بیشتری به جلو گام بردارید. شانه هایتان را عقب بدهید. حالا بایستید و یک کار کمی مسخره انجام دهید. در ذهنتان در آسمان معلق شوید و تصور کنید که نزدیک یک دره بسیار عمیق هستید.

از هر طرفتان 100 خواننده پایین بفرستید و صدای آواز خواندن آنها را بشنوید. صدای برق آذرخش را بشنوید که از پشت صخره ها به گوش می رسد. الکتریسیته ساکن را در هوا احساس کنید.

حالا یک یوزپلنگ خیلی بزرگ را جلوی خودتان مجسم کنید که لبانش را لیس می زند. حالا به درون آن یوزپلنگ قدم بگذارید و عضلات و قدرت آنرا حس کنید و حالا از درون آن به بیرون نگاه کنید، به دور دست ها، و به پایین دره که آن فرد یا موقعیتی که با آن روبه رو هستید آنجا قرار دارد. همانجا که خواننده ها مشغول خواندن هستند. اکثر ما به این خاطر احساس خوبی نسبت به زندگیمان نداریم که "آماده سازی ذهنی مثبت" را انجام نمی دهیم.

خوب حالا اتاقی را در ذهنتان مجسم کنید، از پله ها پایین بیایید و با هر پله ای که از آن پایین می آیید منفی گرایی ها را دور ریخته و قدرت خود را بالا ببرید. در پایان پله ها دری قرار دارد. آنرا باز کنید. این در رو به یک باغ بسیار زیبا باز می شود. آن منظره، احساس و بوی آن را مجسم کنید. در این باغ افرادی هستند که لازم است ملاقاتشان کنید. باید مکالماتی با آنها داشته باشید که حول جملاتی مثل "من می بخشمت" دور می زند. شاید هنوز از ریسمانهایی که شما را به این آدمها متصل می کند آگاه نباشید.

حالا، بایستید و دو شمشیر بزرگ را برداشته و با آنها آن ریسمان ها را پاره کنید و ببینید که چطور با قطع شدن ریسمان ها آن آدم ها از شما جدا شده و به دور دست ها پرواز می کنند. حالا احساس خوشایندی درون خود حس کنید. این احساس را در خودتان قفل کنید.

آگاهانه آن حس رهایی را احساس کنید. حالا مقابل خود مجسم کنید که چطور می خواهید باشید، یعنی یک مدل خیلی پیشرفته تر از خودتان را مجسم کنید که آکنده از همه احساسات خوب و مثبت باشد. همه ویژگی های خوب و مثبتی که دوست دارید و لازم است که داشته باشید را مجسم کنید.

ببینید این خود تازه شما چه شکلی است؟ چه حسی دارد؟ چه صدایی دارد؟ آن قدرت و نیروی تازه را حس کنید. ببینید این خودِ تازه چطور نفس می کشد و می ایستد. حالا همه آن خصوصیات و ویژگی ها را تماماً از خودتان بدانید و یک تعهد جدید را با خودتان امضا کنید که هرکجا می روید، همه این خصوصیات تازه با شما همراه باشد.

این خود تازه چه می خواهد بکند؟ دربرابر چه می ایستد؟ به چه چیزهایی علاقه مند است؟ وقتی از قافله عقب می مانید چطور واکنش میدهد؟ چطور با این استانداردهای تازه زندگی می کند؟ ببینید زندگی با این خودِ تازه چه مزه ای دارد.

تصمیم بگیرید که روابط خودتان را به یک سطح جدید ارتقاء دهید. مردم خیلی دوست دارند درمورد علایق خودشان حرف بزنند، پس سعی کنید یک شنونده خوب باشید تا مردم دوستتان بدارند. حتی اگر مجبور باشید خیلی از لذت های مهم زندگی خودتان را از دست داده و به آنها ببخشید. تفاوت زندگی خود را احساس کنید.

آگاهانه با چیزهایی زندگی کنید که نیرو و قدرتتان را بالاتر می برد. ذهنتان را پاک کنید. خصوصیات و ویژگی های مثبت الگوهای زندگی خودتان را بردارید. یکی از بهترین راهها برای بالا بردن اعتماد به نفس این است که تصمیم بگیرید آنرا به دست آورید.

مردماناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits