مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
8 توصیه‌ درباره‌ی موفقیت از زبان ریچارد برانسون

۸ رمز موفقیت در کار از زبان ریچارد برانسون

8 توصیه‌ درباره‌ی موفقیت از زبان ریچارد برانسون
1
زمان مطالعه: 12 دقیقه
ریچارد برانسون (Richard Branson) بنیان‌گذار Virgin Group برای خودش کسب و کار و قدرتی دست و پا کرده که اصلا کار ساده‌ای نبود. او تا کنون هشت شرکت در هشت حوزه‌ی صنعتی مختلف، با ارزش‌های میلیارد دلاری تاسیس کرده است.

ریچارد برانسون درباره موفقیت چه می گوید؟

اما درس خواندن در دانشکده‌ی مدیریت برای کسی که به دو اختلال دیسلکسی و عدم تمرکز دچار هست، اصلا کار آسانی نبودi. موفقیت برانسون در واقع ناشی از شیوه‌ی متفاوت تفکر و اعتقادات اوست.

به عنوان یکی از موفق‌ترین مدیران و کارفرمایان دنیای امروز، برانسون8 توصیه برای کسب موفقیت ارایه می‌دهد که در هیچ دانشکده‌ی مدیریت کتابی ثبت نشده‌اند.

۱. باید تجربه کسب کنید

وقتی کار جدیدی را آغاز می‌کنید، به هیچ وجه نمی‌توانید تصور کنید که چه چیزی ممکن است پیش بیاید. همیشه اولین بار انجام دادن هر کاری، خیلی سخت است، هیچ تضمینی هم وجود ندارد که موفق خواهید شد یا خیر. برانسون عادت کرده است که ریسک‌پذیر باشد و وارد حوزه‌هایی بشود که تا پیش از این کسی امتحان‌شان نکرده بود و همین توصیه را هم برای دیگران می‌کند.

‌2. خودتان را در موقعیت‌های بالاتر قرار بدهید

به همان اندازه که داشتن یک شخصیت قوی و مستقل اهمیت دارد، اعتماد کردن به دیگران هم مهم است.
اگر افراد را در موقعیتی بالاتر از چیزی که تا حالا بوده‌اند قرار بدهید، به ‌تدریج به وضعیت جدید خو می‌گیرند و طبق آن، کفایت خودشان را بالا می‌برند.‌ برانسون همیشه افق‌های دوری را برای خودش تصور می‌کرد و سعی می‌کرد طوری تلاش کند که به آن‌ها دست پیدا کند.

‌3. قوی باشید و اعتماد کنید

به همان اندازه که داشتن یک شخصیت قوی و مستقل اهمیت دارد، اعتماد کردن به دیگران هم مهم است. بعضی اوقات لازم است تا اعتماد کنید و کار را به دست دیگری بسپارید. مدیریت را در اختیار داشته باشید اما بگذارید دیگران هم ببینند که مورد اعتماد شما واقع شده‌اند و آن‌ها را قبول دارید.

‌4. اجازه ندهید شکست‌ها شما را ناامید کنند

وقتی در کاری شکست می‌خورید، به جای ناامید شدن، ایراد را پیدا کنید و سعی کنید تا نقطه ضعف را تقویت کنید.

‌5. با محافظه‌کاری به جایی نمی‌رسید

زیاد قانون وضع نکنید. به جای این‌که فقط از قوانین پیروی کنید که مبادا اتفاقی بیفتد، راه آزمون و خطا را در پیش بگیرید. باید نسبت به کاری که می‌کنید، احساس مسوولیت داشته باشید و آزاد باشید تا راه های متفاوت را امتحان کنید.

‌6. بهترین روش یادگیری، روش عملی است

برانسون عقیده دارد که اصلی‌ترین عامل پیشرفت یک شرکت، افرادی هستند که آن را می‌گردانند.
برانسون عقیده دارد که باید روی افراد سرمایه‌گذاری شود تا یاد بگیرند کارها را به بهترین شکل انجام بدهند. به علاوه، یک سرمایه‌گذاری خوب ده‌ها بار بازگشت و سود به همراه دارد، ضمن این‌که همیشه هم مورد اعتماد و تحسین افرادی که روی توانایی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اید، قرار می‌گیرید.

‌7. تجارت باید خلاقیت، شادی و شراکت افراد را برانگیزد

برانسون عقیده دارد که کارمندان هرگز نباید احساس کنند که فقط برای جمع کردن سرمایه‌ی شرکت استخدام شده‌اند. افراد باید مشتاقانه برای کمک کردن به کار شرکت حاضر شوند.

‌8. تجارت یعنی جمع کردن افراد خوب

برانسون عقیده دارد که اصلی‌ترین عامل پیشرفت یک شرکت، افرادی هستند که آن را می‌گردانند. تجارت چیزی نیست جز دور هم جمع شدن یک گروه از آدم‌هایی که آن را پیش می‌برند. در واقع هر شرکت، همان عوامل و کارمندان‌اش هستند.


اصول و قوانین موفقیت مالی از زبان ریچارد برانسون

اصل اول موفقیت مالی : شهامت داشته باشید و به احساس درونی تان اعتماد کنید.

راه اندازی یک کسب و کار نیازمند ریسک پذیری و نوآوری در حوزه هایی است که دیگران این کار را نکرده اند. پول و موفقیت مالی، شهرت، و روابط شخصی اغلب در اولویت قرار می گیرند اما کارآفرینان باید بدانند کجا شانسشان را امتحان کنند و کجا نه.

وقتی ریچارد برانسون خطوط هوایی ویرجین آتلانتیک را در سال ۱۹۸۴ و ویرجین استرالیا را در سال ۲۰۰۰ راه اندازی کرد، اعضای دیگر هیئت مدیره در مورد احتمال موفقیت مالی این دو تردید داشتند. اما ریچارد برانسون فرصتی را شناسایی کرد و محکم به آن چسبید و در نهایت اعتمادی که به خودش داشت نتیجه داد. ویرجین آتلانتیک در حال حاضر سالانه بیش از ۵ میلیون مسافر را جابجا می کند. ویرجین استرالیا نیز به دومین ایرلاین بزرگ این کشور تبدیل شده است.

اصل دوم موفقیت مالی : اجازه ندهید موانع شخصی جلوی شما را بگیرند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید ریچارد برانسون به خوانش پریشی یا دیسلکسیا مبتلاست و به همین دلیل در سن ۱۶ سالگی به دلیل عدم توانایی در ادامه ی تحصیلات خود، مدرسه را ترک کرد. خوانش پریشی نوعی معلولیت است که موجب بروز اختلال در روان‌خوانی و یا درک مطلب می‌ شود. اما ریچارد برانسون این نقطه ضعف خود را در هیبت یک کارآفرین به یک نقطه ی قوت تبدیل کرد.

هنگام بازبینی تبلیغات و بازاریابی خطوط هوایی ویرجین، همکاران ریچارد برانسون همه چیز را بلند بلند برایش می خوانند و دیدی کلی از مفهوم اصلی موضوع به او می دهند. به این ترتیب او لغات و اصطلاحات تخصصی و فنی این حوزه را از متون حذف و آنها را با کلمات عادی و روزمره جایگزین می کند.

یچارد برانسون در این باره می گوید: «هر وقت مشکلی پیش می آید یا نقطه ضعفی در خود پیدا می کنید، بهترین راه برای مقابله با آن این است که منفی ها را به مثبت تبدیل کنید».

اصل سوم موفقیت مالی : شبکه ی مستحکمی از ارتباطات شکل دهید.

یک ایده ی کسب و کاری هر چقدر هم که فوق العاده باشد، تا کسی چیزی درباره اش نداند و شخص بانفوذی نباشد که به شما در اجرایی کردنش کمک کند ارزشی نخواهد داشت. یک کارآفرین موفق شبکه سازی را زود شروع می کند، و با رشد کسب و کار خود به این کار ادامه می دهد.

وقتی ریچارد برانسون در دهه ی ۱۹۷۰ برای راه اندازی ویرجین موزیک شبکه سازی را شروع کرد، از همان ابتدا با جدیت تمام به سراغ مدیر برنامه ها رفت و با موسیقیدانان مختلفی جلسه گذاشت تا آنان را به امضای قرارداد با ویرجین موزیک ترغیب کند و بتواند عوامل پخش خود را پیدا کند.

شما نیز می توانید شبکه سازی را با شرکت در رویداد های صنعت مورد نظر خود، پیوستن به اتحادیه های کسب و کاری و فعالیت روی شبکه های اجتماعی آغاز کنید تا بتوانید به موفقیت مالی مد نظرتان دست یابید.

اصل چهارم موفقیت مالی : آغوش خود را به روی تغییر باز کنید.

با وجود تغییر و تحولات اقتصادی و پیشرفت های فناوری که با سرعت نور همه چیز را دگرگون می کنند، تغییر چه بخواهید و چه نخواهید جزئی از زندگی شما خواهد بود.

ریچارد برانسون در ویرجین رکوردز استاد مدیریت تغییر بود؛ از گذار صفحه به نوار کاست و سی دی گرفته تا رسیدن از مغازه های کوچک به فروشگاه های بزرگ. ریچارد برانسون مدل کسب و کار ویرجین رکوردز را پیش از فروش آن به EMI در سال ۱۹۹۲، بارها تغییر داد.

اصل پنجم موفقیت مالی : بدانید چه زمانی باید تقاضای کمک کنید و این کار را انجام دهید.

کارآفرینان در هر سن و سالی هم که باشند ممکن است در برهه هایی فکر کنند همه چیز را می دانند و حتی از پس انجام همه ی کارها بر می آیند. اما کارآفرینان نیز انسان هستند و محدودیت های انسانی دارند. گاهی اوقات بهترین کار این است که به سراغ آشنایان قابل اعتماد خود بروید و از آنها راهنمایی یا کمک بگیرید.

ریچارد برانسون در سن ۱۹ سالگی کسب و کار فروش صفحات موسیقی با استفاده از پست را به راه انداخت اما هیچگاه در مورد تدوین طرح کسب و کار از کسی راهنمایی نگرفت. به همین دلیل طی تصمیمی خام سعی کرد برای فرار از مالیات، صفحه های موسیقی را از طریق گمرک قاچاق کند.

ریچارد برانسون توسط مأموران گمرک انگلیس بازداشت شد و مادرش با قرار وثیقه او را آزاد کرد. مادر ریچارد برانسون بعدها به یکی از قابل اعتمادترین راهنماهای او در کسب و کار بدل شد.

ریچارد برانسون می گوید: «وقتی به سال ۱۹۶۹ فکر می کنم، می بینم توصیه ای که مادرم از روی درک طبیعی خود به من کرد دقیقاً همان چیزی بود که نیاز داشتم بشنوم».

اصل ششم موفقیت مالی : به صحبت های مشتریان خود گوش کنید.

از سرک کشیدن به شبکه های اجتماعی گرفته تا شیوه های قدیمی تری مثل تماس های تلفنی، لازم است با مشتریان ارتباط بگیرید و به آنها نشان دهید شنوای صحبت هایشان هستید و برطرف کردن نیازهای آنان برایتان چقدر مهم است.

برای مثال، ریچارد برانسون برای آنکه فوراً بتواند بفهمد شرکت های تحت مدیرتش را چگونه می تواند بهبود ببخشد به سراغ شبکه های اجتماعی می رود. ریچارد برانسون می گوید: «ما از طریق نظرات و کامنت های مشتریانمان، مشکلات محصولات و خدماتمان را از هر زمان دیگری سریع تر متوجه شدیم.

در واکنش به این موضوع سامانه هایی راه اندازی کردیم تا مشتریانی که سؤال یا مشکلی دارند بتواند فوراً پاسخ خود را از تیم ما دریافت کنند. خود من سعی می کنم هر روز به تعدادی از سؤالات دنبال کنندگانم پاسخ بدهم».

اصل هفتم موفقیت مالی : تمرکز خود را طی دروه ی رشد کسب و کارتان حفظ کنید.

کارآفرینان حتی اگر کار خود را با یک ایده ی فوق العاده، عشق و علاقه و تمرکزی بالا شروع کنند باز هم ممکن است در میانه ی راه تمرکز خود را از دست بدهند و تصمیم به تغییراتی بگیرند که برای اهداف کلی کسب و کارشان چندان معنادار نباشند. ریچارد برانسون به شما توصیه می کند مأموریت خود را بشناسید، از شکل گیری ساختار اولیه به شکلی صحیح اطمینان حاصل کنید، تیم درستی گرد هم بیاورید و به جزئیات توجه کنید.

برای مثال، مدیرعامل زیردست ریچارد برانسون در ویرجین آمریکا در یک برنامه ی آموزشی سالانه شرکت می کند که به «حفظ اشتیاق روزهای اول» کمک می کند.ریچارد برانسون در این باره می گوید: «هدف از این کار این است که تیم های خود را به روز و در کنار هم نگه داریم. این باعث می شود به وضعیت موجود دلخوش نشوند».

اصل هشتم موفقیت مالی : مثبت بودن را فراموش نکنید.

کارآفرینی به شخصیتی استوار نیاز دارد. اما گاهی اوقات صاحبان کسب و کار به رفتارهای پرخاشگرانه با مشتریان، رقبا و تیم های خود وسوسه می شوند.

هیچ کس دوست ندارد برای یک انسان خودرأی یا سؤاستفاده گر کار کند. کارآفرینان موفق میان رفتار تهاجمی در کسب و کار و رفتار محترمانه با همکاران و تیم خود تعادلی می یابند. اگر شرکت ها یا افرادی که با آنها سر و کار دارید به رویکرد مثبت شما واکنش نشان نمی دهند شاید بهتر باشد به جای اتخاذ رویکردی منفی، افراد دیگری را جایگزین آنها کنید.

ریچارد برانسون در این باره می گوید: «امیدوارم علت موفقیت مالی ما در ویرجین این باشد که به جای رفتارهای منفی، پرخاشگرانه و طلبکارانه، با همه به شکلی مثبت و سازنده رفتار می کنیم».

اصل نهم موفقیت مالی : به تشویق کار تیمی و تفریح بپردازید.

شما به عنوان مؤسس شرکت خود ممکن است همان کسی باشید که در رویداد های مختلف به معرفی محصولتان می پردازید و ویژگی های منحصر به فرد آن را به رخ دیگران می کشید. اما این کار بدون یاری همکاران و هم تیمی های شما که در پشت صحنه زحمت زیادی برای آن محصول کشیده اند میسر نمی شد. تیم هایی که اعضای آنها خوشحال هستند و در کنار یکدیگر فعالیت می کنند می توانند کارهای بزرگی انجام دهند.

برای مثال، گروه ویرجین را در نظر بگیرید. این گروه المپیک تابستانی را با شرکت در مسابقات تفریحی جشن گرفت.«رویدادهایی نظیر این، می توانند به در هم شکستن موانع دپارتمانی و دستیابی به کار تیمی بهتر کمک کنند، چرا که کارمندان یکدیگر را در محیطی غیر رسمی بهتر می شناسند. این کار نتیجه ی بسیار خوبی دارد و به کارمندان شما نشان می دهد کمی تفریح در محیط کار هیچ اشکالی ندارد».

اصل دهم موفقیت مالی : از مسیر خروج نترسید.

فهمیدن زمان مناسب برای فروش می تواند دشوار باشد، چون شما به عنوان مؤسس و کارآفرین ممکن است به کسب و کار و تیم خود وابستگی پیدا کنید. کمک و بازخور گرفتن از مشاوران مورد اعتماد در مورد اینکه آیا فروش برای سلامت کلی شرکت شما خوب است یا نه، می تواند راهگشا باشد.

ریچارد برانسون طی سالیان، تعدادی از شرکت های گروه ویرجین را فروخت که احتمالاً برجسته ترین آنها فروش ویرجین رکوردز به EMI بوده است. او می گوید: «آن روز برای من بسیار احساسی بود، حتی لحظه ای رسید که اشک ریختم. اما وقتی به عقب نگاه می کنم می بینم زمان درستی برای فروش آن انتخاب کرده بودیم و این تصمیم برای کلیت گروه ویرجین تصمیم درستی بود. این کار آینده ی گروه ما را تضمین کرد و پول لازم برای سرمایه گذاری روی کسب و کارهای تازه ای را در اختیار ما قرار داد».

همچنین بخوانید:

معرفی چند کتاب برتر در زمینه موفقیت

۱۰ مزیت کار گروهی برای رسیدن به اهداف و موفقیت

آموزش ۱۰ مهارت برای موفقیت در بازاریابی تلفنی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • digikala.com
  • banki.ir
  • ashkanhoriyat.com
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است