مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
مفهوم و الزامات خوشبختی در زندگی را بشناسید
4
زمان مطالعه: 5 دقیقه
مفهوم و الزامات خوشبختی در زندگی را بشناسید-معنا و مفهوم و الزامات خوشبختی در زندگی -الزامات خوشبختی در زندگی-تفاهم، مهمترین شرط ازدواج موفق-

الزامات خوشبختی در زندگی را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله دلگرم قرار داده ایم , با مجله دلگرم همراه باشید.

الزامات خوشبختی در زندگی

الزامات خوشبختی در زندگی

وقتی رضایت از زندگی را خوش­بختی بدانیم دیگر برای سعادتمند شدن به دنبال پول و ثروت نخواهیم بود. چه بسا خانواده­ های فقیری که در اوج رضایت و خوش­بختی به سر می­ برند و با همه­ ناداری­های­شان احساس خوش­بختی می­کنند، همان گونه که گفته ­اند: «سعادت و خوش­بختی، ممکن است به انسان روی آورد. در خانه­ محقر و کوچک هم سعادت را می­توان به دست آورد، بدون آن که شریک زندگی انسان، شخصی کاملا بی­ عیب و زیبا باشد.»

خوشبختی در نگاه این افراد، راهی دست نیافتنی، ارمغانی آسمانی و شانسی بی‌معیار و بی‌ضابطه نیست، بلکه دستاورد تلاش و محصول رنج و زحمت آدمی خواهد بود.

الزامات خوشبختی در زندگی

ازدواج و زندگی مشترک، ‌پیچیده‌ترین، عمیق‌ترین، طبیعی‌ترین و اجتماعی‌ترین روابط انسانی است که به تجربه و آگاهی فزاینده نیاز دارد. ازدواج و زندگی زناشویی هنگامی با خوبی و خوشی و سعادت همراه می‌شود که بر پایه عشق و محبت دو جانبه شکل بگیرد و با احترام، تفاهم، همدلی، هماهنگی و توافق مادی، معنوی، اخلاقی، جسمانی، ظاهری و باطنی همراه باشد.

خوشبختی در خانواده چیزی است که می‌توان با طرز کردار و گفتار، آن را تامین کرد، زیرا خوشبختی و سعادت خرید و فروش نمی‌شود در این صورت فقرا هرگز شیرینی زندگی را نمی‌چشیدند.

الزامات خوشبختی در زندگی

این طور نیست که هرگاه ثروت وجود داشته باشد، خوشبختی خود به خود از راه برسد. البته اگر بقیه عوامل خوشبختی جمع باشد داشتن ثروت بسیار خوب خواهد بود. به اصطلاح، ثروت برای خوشبختی علت تامه نیست تا خوشبختی ملزوم آن باشد. لازمه رسیدن به چنین امری نفی روزمرگی و شکستن حصارهای مادی و دوری از ضد ارزش‌ها است.

الزامات خوشبختی در زندگی

شکستن حصارهای مادی، لازمه رسیدن به خوشبختی

حجت الاسلام سید حسن سیدی، یک کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خراسان جنوبی معتقد است: تعریف از زندگی کاری است دشوار اما ممکن، لذا ما بر اساس تجربیات وقایع، زندگی را تفسیر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه آنچه در زندگی ما مهم بوده نحوه مواجهه با حوادث است، افزود: خداوند در سوره مبارکه “حدید” آیه 23 انسان را از تأسف خوردن بر از دست رفته‌ها و از شادمانی بر به دست آمده‌ها برحذر می‌دارد و طبق توصیه قرآن کسانی که از ایمان و عمل صالح و دعوت به حق و صبر دور افتاده‌اند در معرض خسران هستند.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: راز خوشبختی در زندگی زناشویی که در قرآن از آن به “حیات طیبه” تعبیر شده و به دست آوردن این حیات طیبه طبق نص قرآن کریم در گرو ایمان به خدا و عمل صالح است. لازمه رسیدن به چنین امری نفی روزمرگی و شکستن حصارهای مادی و دوری از ضد ارزش‌ها است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شرط اول برای داشتن خانواده خوشبخت انتخاب همسری با ایمان است، چرا که داشتن همسر خوب و شایسته طبق فرموده پیامبر (ص) “از بالاترین نعمت‌ها بعد از اسلام است.”

الزامات خوشبختی در زندگی

مهریه‌های سنگین، عاملی برای تضمین خوشبختی نیست

بهناز زال، کارشناس ارشد روانشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا خاطرنشان کرد: خوشبختی حسی درونی است که برای هر فردی تعریف خاص دارد. بیشتر از عوامل بیرونی و سطحی مثل مهریه، لازمه کسب خوشبختی در زندگی مشترک، سازگاری کارآمد و تفاهم زوجین است.

الزامات خوشبختی در زندگی

این روانشناس اظهار کرد: خانواده‌ها با آموزش مهارت‌های ارتباطی به فرزندان و توجه به امر همسانی فرهنگی و خانوادگی در ازدواج و همچنین انجام تحقیقات کافی می‌توانند در موفقیت ازدواج نقش مهمی داشتنه باشند، به‌طوریکه نیاز به تضمین‌های سطحی همچون اخذ مهریه‌های سنگین نباشد.

زال، درک متقابل، همدلی و داشتن انتظارات و توقعات منطقی از یکدیگر، توجه و علاقه نشان دادن به همسر، آینده‌نگری و وجود صمیمیت و تعهد بین زوجین را راز خوشبختی جوانان دانست و افزود: ملاک‌های ازدواج موفق، وجود نقاط مشترک در خصوصیات و تصمیمات، تفکر و باورها و همچنین طبقه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

الزامات خوشبختی در زندگی

تفاهم، مهمترین شرط ازدواج موفق

زال با اشاره به اینکه رسیدن به بلوغ عاطفی و روانی و توانایی می‌تواند یک زندگی موفق را پیش بینی کند، گفت: جوانان باید کسی را به عنوان همسر انتخاب کنند که از عزت نفس و استقلال کافی برخوردار باشد.

وی، مهمترین شرط ازدواج موفق را وجود تفاهم دانست و گفت: باید برای رسیدن به آن پسر و دختر به اندازه کافی از هم شناخت بدست آورده باشند.

الزامات خوشبختی در زندگی

این کارشناس ارشد روانشناسی تصریح کرد: نکته‌ای که جوانان باید برای رسیدن به خوشبختی به آنها توجه کنند، این است که مهارت سازگاری با شرایط را در خود افزایش دهند. زوجین در زندگی با مسایل بیشماری روبرو می‌شوند که برای رفع آنها باید باهم بتوانند تصمیم بگیرند، بنابراین توجه به عقاید همدیگر مهارتی است که زوجین باید آنها را در خود پرورش دهند.

وی افزود: زوجین موفق و خوشبخت با اطرافیان، بویژه همسر خود ارتباط خوبی برقرار کرده و دارای اشتراکات زیادی در باورها و عقاید خود هستند و از هم انتظارات واقع‌بینانه دارند. زوجین موفق قبل از ازدواج آشنایی کافی از هم بدست می‌آورند و پس از ازدواج سعی می‌کنند باهم توافق و سازگاری داشته باشند.

الزامات خوشبختی در زندگی

برای آنها توجه به خواسته‌ها و انتظارات طرف مقابل مهم است و درک متقابلی از هم دارند. احترام به شخصیت، علایق و خانواده همدیگر را فراموش نمی‌کنند و به همدیگر اجازه می‌دهند در راستای رشد شخصی خود قدم بردارد. این افراد باهم با احترام برخورد کرده، بخشایش را به موقع بکار برده و ارتباط کلامی خوبی باهم برقرار می‌کنند.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم


قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است