دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۴ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱ میلادی
برقراری ارتباط با افراد،راههای موفقیت در برقراری ارتباط(قسمت اول)
3
زمان مطالعه: 5 دقیقه
برقراری ارتباط با افراد-راههای موفقیت در برقراری ارتباط-راههای برقراری ارتباط با افراد-راههای برقراری ارتباط-برقراری ارتباط صحیح-روش های برقراری ارتباط-چگونگی برقراری ارتباط-موفقیت در برقراری ارتباط-روش موفقیت در برقراری ارتباط-برقراری ارتباط در…

برقراری ارتباط با افراد و راههای موفقیت در برقراری ارتباط:مهارت روابط بین فردی از مراحلی تشکیل شده است. هر یک از ما برای برقراری ارتباط با دیگری سه فرایند بیان کلامی را پشت می گذاریم: شروع گفتگو، ادامه گفتگو و خاتمه دادن به گفتگو.و در این مطلب شروع گفتگو را با هم مرور میکنیم. پیش از پرداختن به این مراحل از چند رفتار صحبت می شود که در همه ی این مراحل نقش مهمی را ایفاء می کند:

برقراری ارتباط با افراد و راههای موفقیت در برقراری ارتباط

برقراری ارتباط با افراد و راههای موفقیت در برقراری ارتباط

1- تبسم:

تبسم نشانه ی آمادگی ما در ارتباط با دیگران محسوب می شود. وقتی ما با روی خوش همراه با تبسم با فرد دیگری به صحبت می پردازیم در حقیقت با این طرز رفتار خود می خواهیم به طرف مقابل بفهمانیم که مایلیم با او رابطه برقرار کنیم. معمولاً انعکاس یک تبسم، تبسمی دیگر است. این واقعیتی است که تبسم همه جا حاکی از آن نیست که «زندگی بر وفق مراد است». بلکه هنگام ارتباط با دیگران، لبخند ما محیط مناسبی را برای شروع یک ارتباط فراهم می کند.

2- برخورد خوش:

زمانی که در برخورد با دیگران رفتار ما خشک و دور از نشانه های تمایل به ارتباط است، طبعاً نباید انتظار داشته باشیم که طرف مقابل تمایلی به ارتباط با ما داشته باشد. ابرو در هم کشیدن، روی برگرداندن و نداشتن تماس جسمی نشانه های بی میلی نسبت به رابطه با دیگران است و برعکس، گشاده رویی، توجه مودبانه به دیگران و دقت درتماس های چشمی مقدمات اوایه برقراری ارتباط است.

3- تماس چشمی:

چشم ها آیینه ی روح اند. چشم های ما اطلاعات مهم و پیچیده ای در مورد احساس ما به دیگران می دهد. ما با نگاه کردن خود به طرف مقابل می فهمانیم که به صحبت کردن با او علاقمند هستیم. با نگاه کردن به صورت و چشمان فرد مقابل حین اینکه او با ما صحبت می کند به او می فهمانیم که مایلیم حرف های او را بشنویم. بدیهی است خیره شدن به چشمان فرد مقابل ممکن است گاهی اوقات نتیجه عکس داشته باشد و موجب بدگمانی یا سوء ظن او شده و یا او را ناراحت کند. بنابراین در کار بایستی جانب احتیاط را از دست نداد.

برقراری ارتباط با افراد و راههای موفقیت در برقراری ارتباط

راههای موفقیت در برقراری ارتباط:مرحله اول: شروع گفتگو

مهم ترین نکته ای که هنگام شروع یک گفتگو یا ارتباط بین فردی موثر باید مدنظر قرار داد این است که بسیاری از اشخاص به علت شرم و حیای ذاتی یا ترس از پذیرفته نشدن یا مورد توجه قرار نگرفتن، از آغاز کردن گفتگو واهمه دارند. حال اگر هم ما و هم فرد مقابل دارای چنین ذهنیتی باشیم قاعدتاً رابطه ای شکل نخواهد گرفت. در هر صورت برای شروع یک گفتگو، چه به اندازه ی کافی شجاعت داشته باشیم و چه مردد باشیم، متخصصان مهارت های ارتباطی، شگردهای زیر را توصیه می کنند:

1- یک سلام همراه با لبخند ارائه کنید:

رفتارهای کلامی و غیرکلامی ما مهم ترین شاخص هایی هستند که دیگران با توجه به آن ها ما را مورد قضاوت قرار می دهند. شاید شما هم این جمله را شنیده باشید که «اولین تاثیر، ماندنی ترین تاثیر است». سلام همراه با لبخند علاوه بر این که پذیرش فرد مقابل را برخواهد انگیخت، موجب برانگیختگی اعتماد به نفس ما هم خواهد شد.

برقراری ارتباط با افراد و راههای موفقیت در برقراری ارتباط

2- از پرسش های ساده یا تعارفات استفاده کنید:

یک پرسش ساده و یا یک تعارف و تمجید مودبانه این امکان را فراهم خواهد کرد که بتوانیم با فردی که تا کنون او را ندیده ایم ارتباط برقرار کنیم. برای مثال: ببخشید من به تازگی در این منطقه ساکن شدم و با بافت آن آشنایی ندارم آیا ممکن است در این باره اطلاعاتی به من بدهید؟ یا «عذر می خواهم شما می دانید از چه مسیری می توان به میدان ...... رفت؟»

برقراری ارتباط با افراد و راههای موفقیت در برقراری ارتباط

3- به علاقمندی های طرف مقابل توجه کنید:

برای آغاز صحبت کافیست توجه کنیم فرد مقابل به چه چیزی علاقمند است: کتاب، موسیقی، شعر، آشپزی، یک نوع رشته، هنر یا صنعت خاص و ... سپس درباره موضوع مورد علاقه او پرسش هایی را مطرح کنیم.

برقراری ارتباط با افراد و راههای موفقیت در برقراری ارتباط

4- از شخص مقابل در حد متعارف تمجید کنید:

دیگران معمولاً دارای ویژگی ها و وضعیت هایی هستند که می توان با استفاده از آن ها، گفتگوی هدفمندی را آغاز کرد. همچنین اگر در ذهنمان به نکته ی مثبتی از طرف مقابل بر می خوریم بهتر است صادقانه به زبان آوریم: «این لباس خیلی به شما می آید»، «به چه نکته ی جالبی اشاره کردید».

برقراری ارتباط با افراد و راههای موفقیت در برقراری ارتباط

5- در مورد خودتان اطلاعات دهید:

اگر طریقه گفتگو این باشد که صرفاً بخواهیم از دیگران سوال کنیم یا بخواهیم نظرشان را در مورد موضوعی بگویند، سدی در رابطه ایجاد می شود. چون ممکن است طرف مقابل فکر کند که می خواهیم از او اطلاعات بگیریم یا قص فوضولی داریم! پس بهتر است متقابلا اطلاعات مشابه به دیگران بدهیم و نظر خود را نیز بیان کنیم.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • blogfa.com
    دیدگاه ها

    شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید