دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
باورهای نادرست در مورد بارداری
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
باورهای نادرست در مورد بارداری-نزدیکی در زمان بارداری-مقاربت در زمان بارداری-خوردن ماهی در زمان بارداری-سفر هوایی در زمان بارداری-رنگ کردن مو در زمان بارداری-خوردن ماهی برای زن باردار-زمان بارداری

معمولاً زنان مُسن باورهایی در مورد بارداریدارند که بعضی از آنها سرگرم‌کننده هستند. اما همه‌ی این باورها چنین نیستند و بعضی از آنها نگرانی‌های بی‌مورد ایجاد می‌کنند و بعضی دیگر حتی به سلامتی مادر و جنین آسیب می‌رسانند.

باور نادرست 1: زن باردار نباید واکسن آنفولانزا استفاده کنند.

درست برعکس است. واکسن آنفولانزا در دوران بارداری بسیار مهم است. بعضی از زنان باردار نگرانند که با تزریق واکسن، مبتلا به آنفولانزا شوند. بعضی دیگر از این می‌ترسند که به جنین آسیب برسد. اما تزریق واکسن باعث سرایت آنفولانزا به مادر نمی‌شود و تا کنون موردی مشاهده نشده که برای جنین مضر بوده باشد.

باورهای نادرست در مورد بارداری

واکسن آنفولانزا در بعضی موارد می‌تواند جان مادر و جنین را نجات دهد. در واقع بارداری سیستم ایمنی، قلب و شش‌های مادر را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که مستعد ابتلا به آنفولانزا می‌شود. زنان بارداری که مبتلا به آنفولانزا می‌شوند، به راحتی از پس بیماری برنمی‌آیند و خطر شدت یافتن بیماری و حتی مرگ در اثر آنفولانزا برای آنها وجود دارد. زنان باردار باید از واکسن آنفولانزا تزریقی (شامل ویروس‌های مرده) ، و نه واکسن‎های اسپری بینی (شامل ویروس های ضعیف شده و زنده)، استفاده کنند.

باور نادرست 2 : زن باردار باید به اندازه‌ی دو نفر بخورد.

البته زن باردار بجای دونفر می‌خورد اما این بدین معنی نیست که اندازه‌ی وعده‌های غذاییش باید دوبرابر شود. یک زن معمولی با وزن بارداری نرمال فقط به 300 کالری اضافی برای رشد جنین‌اش نیاز دارد. در واقع یک زن معمولی بین 11 تا 15 کیلوگرم در دوران بارداری باید وزن اضافه کند و اگر اضافه وزن داشته باشد این مقدار کمتر نیز می‌شود.

پس از زایمان، کاهش وزن بسیار دشوار است و زنان پس از هر بارداری ممکن است سنگین‌تر شوند. زنانی که بیش از 22 کیلوگرم در دوران بارداری وزن اضافه می‌کنند، با احتمال بیشتری مجبور به سزارین می‌شوند و یا زایمان‌های دشوار را تجربه می‌کنند. و نوزادانی که هنگام تولد اضافه وزن دارند با احتمال بیشتری در بزرگسالی به چاقی دچار می‌شوند.

باور نادرست 3 : زنان باردار نباید موهایشان را رنگ کنند.

نیازی نیست که ریشه‌های رنگ‌نشده‌ی موهایتان را در دوران بارداری تحمل کنید. مواد شیمیایی رنگ‌ها، ثابت‌کننده‌ها و نرم‌کننده‌های مو به مقدار بسیار کمی از طریق پوست سر جذب می‌شوند و مضر نیستند. اما بوی تند محصولات آرایشی مو ممکن است باعث حالت تهوع در بعضی از مادران باردار شود.

بنابراین بهتر است هنگام استفاده از این مواد در مکانی باشید که هوای آن به خوبی تهویه می‌شود. حتی اگر خیلی نگران هستید،می‌توانید سه ماهه‌ی اول بارداری را از رنگ مو استفاده نکنید. همچنین می‌توانید از رنگ‌ موهای بدون آمونیاک استفاده کنید. البته موها در دوران بارداری خیلی تغییر می‌کنند و محصولاتی که قبل از بارداری استفاده می‌کرده‌اید ممکن است در دوران بارداری همان نتیجه را بدست ندهند.

باور نادرست 4: زنان باردار نباید کافئین استفاده کنند.

بسیاری از زنان باردار یک فنجان قهوه صبحگاهی را خیلی دوست دارند، اما از این کار بازداشته می‌شوند زیرا باور بر این است که قهوه ممکن است سبب سقط جنین، زایمان زودرس یا کمبود وزن نوزاد شود!

اما باید گفت که هیچ رابطه‌ای بین مصرف کافئین و زایمان زودرس وجود ندارد. علاوه بر این اگر یک زن باردار حدود 2 میلی‌گرم کافئین در هر روز بخورد که تقریباً در یک فنجان قهوه وجود دارد، خطر سقط جنین یا کمبود وزن برای نوزاد بوجود نخواهد آمد. بنابراین اگر در مورد میزان مصرف قهوه در دوران باردای محتاط باشید، می‌توانید یک فنجان قهوه در روز میل کنید.

باور نادرست 5 : سفر هوایی برای زنان باردار خطرناک است

به نظر می‌رسد که اسکنرهای بدن، دستگاه‌های اشعه X امنیتی در فرودگاه و تابش‌های مختلف در ارتفاع زیاد برای زنان باردار مضر باشد. اما نباید برای میزان کم تابش این دستگاه‌ها نگران بود. در واقع ما همواره در معرض این تابش‌ها در روی زمین هستیم و سفر هوایی فقط مقدار بسیار کمی آن را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، تابش‌هایی که در سفرهوایی در معرض آن هستید، به بدن نوزاد نفوذ نمی‌کند، و در نتیجه پیامد نامناسبی نیز ندارد.

البته بعضی از مادران باردار که مشکلات تنفسی یا قلبی دارند، ممکن است در ارتفاع بالاتر از 30000 پا دچار مشکل شوند. این مادران باید با پزشک خود مشورت کنند، اما در مورد زنان باردار سالم، هیچ محدودیتی برای سفر هوایی وجود ندارد.

باور نادرست 6 : زنان باردار نباید ماهی بخورند.

خوردن دو وعده ماهی در هفته به سلامتی مادر و جنین کمک می‌کند. ماهی‌های آب‌های سرد به طور خاص حاوی اسید چرب امگا3 است که به رشد مغز و بینایی کودک کمک می‌کند. فقط باید از خوردن ماهی‌هایی که جیوه‌ی بالایی دارند مانند شمشیر ماهی و کوسه‌ماهی پرهیز کنید. سالمون دریاچه، میگو و تن انتخاب‌های بهتری هستند. همچنین از خوردن ماهی خام مانند سوشی یا ساشیمی پرهیز کنید زیرا ماهی خام دارای میکروب‌ و باکتری است. اما خوردن سوشی پخته اشکالی ندارد.

باور نادرست 7 : مقاربت برای زنان باردار خطرناک است.

آمیزش از نظر فیزیکی آسیبی به جنین وارد نمی‌کند، چرا که جنین بوسیله‌ی کیسه‌ی آمنیوتیک و ماهیچه‌های رحم،به خوبی محافظت می‌شود. علاوه بر این یک لایه‌ی مخاطی ضخیم، دهانه‌ی رحم را در دوران بارداری می‌بندد. اما در مورد بیماری‌های مقاربتی باید مراقب باشید، چرا که بارداری از این انتقال این بیماری‌ها پیشگیری نمی‌کند. اگر به هرپس، زگیل تناسلی، کلامیدیا یا HIV مبتلا شوید، این بیماری‌ها به جنین هم سرایت خواهد کرد.

منبع : پارسی طباین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits