دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۱ اوت ۲۰۲۲ میلادی
معرفی آی یودی و هرآنچه که میخواهید درباره آی یو دی بدانید
170
زمان مطالعه: 6 دقیقه
معرفی آی یودی و درباره آی یو دی-معرفی آی یودی-درباره آی یو دی- ‌‌مكانیسم‌ عمل آی. یو.دی-آی‌ یوـ دی-بارداری‌-جلوگیری‌ از انتقال‌ اسپرم‌-بارور شدن تخمك-آي يو دي مسي-ديسمنوره-تماس‌ جنسی‌- ‌‌مزایای استفاده از آی.یو.دی-معایب استفاده از...

معرفی آی یودی و درباره آی یو دی

معرفی آی یودی و درباره آی یو دی:

آی‌ یوـ دی كاپرتی‌ (TCu ۳۸۰ A) یك‌ وسیله‌ كوچك‌ حاوی‌ مس‌ است‌ كه‌ در داخل‌ رحم‌ كار گذاشته‌ شده‌ و تا ده‌ سال‌ از بارداری‌ پیشگیری‌ می‌كند.


● ‌‌مكانیسم‌ عمل آی. یو.دی به این صورت است:
ایجاد التهاب‌ در حفره‌ رحم‌ و صدمه‌ به‌ اسپرم‌.اختلال‌ در حركات‌ لوله‌های‌ رحمی‌ و جلوگیری‌ از انتقال‌ اسپرم‌ و رسیدن‌ آن‌ به‌ تخمك‌.اثربخشی‌ آی‌یودی‌ TCu ۳۸۰A حدود ۹۹/۲ درصد است.‌آي يو دي از وسايل پيشگيري از بارداري داخل رحمي مي باشد. آي يو دي وسيله اي است پلاستيكي به شكلهاي مختلف كه داخل رحم يك خانم قرار داده مي شود و حضور آن باعث مي شود تا بارور شدن تخمك صورت نگيرد.

همچنين از جايگزيني سلول تخم در صورت بارور شدن تخمك نيز جلوگيري مي نمايد. شايعترين فرم آي يو دي فرم T شكل آن مي باشد كه با پوششي از مس پوشيده شده است و به آي يو دي مسي مشهور است. همچنين فرم ديگري دارد به نام ترشحي كه داراي هورمون پروژسترون بوده و با ترشح هورموني مانع از بارور شدن تخمك مي گردد. اين نوع آي يو دي ميزان و مدت خونريزي قاعدگي را كاهش مي دهد و ديسمنوره يا درد حين قاعدگي را نيز كم مي كند.

معرفی آی یودی و درباره آی یو دی


● ‌‌مزایای استفاده از آی.یو.دی


▪ اثربخشی‌ بالا


قابلیت‌ برگشت‌ باروری‌ بلافاصله‌ پس‌ از خروج‌ آی. یو.دی‌


▪ طولانی‌ مدت‌ بودن‌ اثر پیشگیری‌ از بارداری‌ ۱۰( سال)


▪ نیاز نداشتن‌ به‌ یادآوری‌ روزانه


▪ عدم‌ تاثیر بر شیردهی‌


▪ نداشتن‌ آثار و عوارض‌ هورمونی‌,


▪ قابل‌ استفاده‌ در اوایل‌ دوران‌ یائسگی‌


▪ عدم‌ تداخل‌ با تماس‌ جنسی‌


▪ تداخل‌ نداشتن‌ با مصرف‌ داروها‌

معرفی آی یودی و درباره آی یو دی


● معایب استفاده از آی.یو.دی‌


▪ لزوم‌ كارگذاری‌ و خروج‌ توسط‌ پزشك، فرد دوره‌دیده‌


▪ خروج‌ خودبخودی آی.یو.دی‌


▪ عدم‌ پیشگیری‌ از انتقال‌ بیماری‌های‌ منتقله‌ از راه‌ تماس‌ جنسی


▪ لزوم‌ معاینه‌ دوره‌ای

معرفی آی یودی و درباره آی یو دی

آی‌یودی میل جنسی را كم می‌كند؟


در میان مردم این باور وجود دارد که آی‌یودی دستگاه تناسلی را زخم كرده و باعث بروز نارضایتی در روابط زناشویی می‌شود؛ در حالی كه آی‌یودی داخل رحم گذاشته می‌شود و نخ آن داخل واژن (مهبل) قرار می‌گیرد.

اندازه نخ آی یو دی هنگام كارگذاری کوتاه شده و نخ در اثر تماس با ترشحات واژن، نرم می‌شود. بنابراین با توجه به اینكه مقاربت از طریق كانال واژن (مهبل) صورت می‌گیرد، تنها ممکن است دستگاه تناسلی مرد با آن تماس پیدا کند که این تماس باعث ایجاد زخم یا ناراحتی همسر نمی‌شود.

آی‌یودی داخل رحم كار گذاشته می‌شود و با توجه به شکل رحم و کانال مقاربت، هیچ تماسی با آلت تناسلی مرد ندارد و به هیچ‌وجه نمی‌تواند سبب بروز مشكل هنگام رابطه زناشویی شود. امکان فشار به آی‌یودی از داخل کانال واژن یا خارج از بدن وجود ندارد.

بعضی‌ها می‌گویند آی‌یودی باعث كاهش میل جنسی می‌شود و در روابط زناشویی اختلال به وجود می‌آورد اما این باور هم غلط است. استفاده از آی‌یودی یک روش بسیار موثر و مطمئن پیشگیری از بارداری است. به دلیل از بین رفتن نگرانی بارداری ناخواسته، آی‌یودی نه تنها میل جنسی را کاهش نمی‌دهد بلکه ممکن است سبب افزایش آن نیز بشود.

به‌عنوان توصیه آخر نیز باید بگویم كه بهتر است زوج با هم برای مشاوره و دیدن این وسیله قبل از كارگذاری به مراكز بهداشتی، درمانی مراجعه كنند تا هرگونه شك و شبهه آنها در این مورد برطرف شود

معرفی آی یودی و درباره آی یو دی

آیا خانم هایی که سزارین شده اند می‌توانند آی‌یو‌دی بگذارند یا نه؟

باید بگویم نوع زایمان هیچ ربطی به گذاشتن آی‌یو‌دی ندارد. با گذشت شش هفته از سزارین، رحم آمادگی لازم را برای کارگذاری آی‌یو‌دی پیدا می‌کند.

معرفی آی یودی و درباره آی یو دی

آیا افرادی که آی‌یو‌دی دارند می‌توانند دارو مصرف کنند؟

کارگذاری آی‌یو‌دی تداخلی با مصرف دارو ندارد. در واقع مصرف داروها روی عملکرد آی‌یو‌دی تاثیری ندارد و در صورت نیاز و با تجویز پزشک می‌توان از داروهای لازم استفاده نمود.

معرفی آی یودی و درباره آی یو دی

آیا آی ‌یو ‌دی (IUD) ممکن است در بدن حرکت کرده و به قسمت‌های بالایی شکم، معده و قلب کشیده شود؟

خیر. آی‌یو‌دی وسیله متحرکی نیست که بتواند حرکت کند و معمولا در جای خود باقی می‌ماند. از طرف دیگر مسیری در رحم برای حرکت آی‌یو‌دی به سمت بالا وجود ندارد. تنها امکان جابه‌جایی آی‌یودی به طرف پایین و داخل واژن است که خطری برای سلامت فرد ندارد.

معرفی آی یودی و درباره آی یو دی

آیا آی‌یو‌دی باعث عفونت رحم و در نتیجه چسبندگی و خشکی رحم می‌شود؟

خیر. آی‌یو‌دی باعث ایجاد عفونت در دستگاه تناسلی زنان نمی‌شود، بنابراین مشکلات چسبندگی، خشکی ‌رحم و بیماری‌های زنانگی را به وجود نمی‌آورد. با توجه به این که تا مدتی پس از گذاشتن آی‌یو‌دی، ترشحات طبیعی دهانه رحم کمی‌ زیاد می‌شود، با رعایت نکات بهداشتی باید از عفونی شدن آن جلوگیری کرد.

معرفی آی یودی و درباره آی یو دی

آیا آی‌یو‌دی باعث به وجود آمدن دردهایی مانند درد کمر، درد هنگام خون‌ریزی ماهیانه، درد زیر شکم، ساق پا، ران، استخوان و دیسک کمر می‌شود؟

خیر. آی‌یو‌دی اندازه کوچکی دارد و فشاری به هیچ ناحیه‌ای از بدن مانند استخوان، ساق پا، ران و کمر وارد نمی‌کند. ممکن است طی دو تا سه ماه اول پس از گذاشتن آی‌یو‌دی، درد کمی‌ در ناحیه کمر، زیر شکم و هنگام قاعدگی ایجاد شود که در صورت نیاز با مسکن‌های معمولی برطرف خواهد شد.

معرفی آی یودی و درباره آی یو دی

آیا آی‌یو‌دی باعث لکه ‌بینی و نامنظم شدن قاعدگی می شود و با زیاد کردن مقدار خون‌ریزی، کم‌خونی به وجود می‌آورد؟

آی‌یو‌دی در بعضی از افراد ممکن است باعث افزایش میزان خون‌ریزی عادت ماهیانه و لکه‌بینی شود که این مشکل معمولا طی دو تا سه ماه بعد از گذاشتن آی‌یو‌دی برطرف می‌شود.

برای برطرف کردن لکه‌بینی ناشی از آی‌یو‌دی، نیازی به خوردن قرص‌های خوراکی پیشگیری از بارداری نیست. کم‌خونی هم در افرادی دیده می‌شود که با گذاشتن آی‌یو‌دی دچار خون‌ریزی شدید می گردند. مشکل کم‌خونی در معاینه‌های دوره‌ای‌ آی‌یو‌دی بررسی می‌شود و اگر وجود داشته باشد با قرص آهن به راحتی قابل درمان است.

معرفی آی یودی و درباره آی یو دی

آی‌یو‌دی باعث ایجاد مشکلات رحمی‌ مانند افتادگی رحم و کوچک شدن اندازه رحم می‌شود؟

خیر. آی‌یو‌دی با توجه به اندازه و نحوه اثر و جنس آن نمی‌تواند باعث افتادگی رحم و یا تغییرات اندازه رحم شود. عوامل اصلی افتادگی رحم تعداد زیاد بارداری‌ها، زایمان‌های سخت و ... است.

معرفی آی یودی و درباره آی یو دی

آی‌یو‌دی باعث به وجود آمدن سرطان رحم می‌شود؟

خیر. عفونت‌های درمان نشده و مسایل ژنتیکی از عوامل بروز سرطان رحم هستند و آی‌یو‌دی احتمال به وجود آمدن سرطان‌های رحم و دهانه رحم را کاهش می‌دهد.

گردآوری:مجله اینترنتی دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (170 رای)  
۵ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

سمیرا | ۴ سال پیش
ترس نداره من برای بار سوم ای یو دی گذاشتم البته موقع گذاشتن و برداشتن درد قابل تحمل داره در حد یک معاینه ولی می ارزه به مشکلاتی که در صورت نداشتنش پیش میاد
0
0
t | ۵ سال پیش
حدود 1سال است بچه دار شدم و میخام از ا یو دی استفاده کنم همسرم مخالفت میکند اگر بدون اطلاع او اقدام کنم آیا علایمی دارد ک متوجه شود؟در این یک سال ک طبیعی پیشگیری کردیم بخاطر بی توجهی هایش بارها مجبور شدم اورزانس قرص لوژونسترل بخورم
اگه آ یو دی نذارم و از این قرص بخورم عوارضش زیاده؟؟؟؟
ممنون ک وقت میذارید
0
0
پاسخ ها:
فرزانه | ۵ سال پیش
سلام عزیزم من خودم وبچه دارم که دومی نا خواسته بود اگه بتونی با درد کمرهاش کنار بیای برو بزار خیالت رتحت تر میشه من هم بعد بچه دوم اینکار رو انجام دادم
0
0
سارا | ۶ سال پیش
باسلام من دارای یک فرزند دختر هستم و به دلیل شرایطم که هم درس میخوانم و هم سرکارم نمیتوانم دوباره باردار شوم دنبال یک را مطمن هستم اما میترسم از iudمیترسم وقت جاگذاری در رحم دردم بگیره یا رحمم پاره شه.تورو خدا به ادرس ایمیلم میل بزنید و یک راه مطمن رو بهم بگید. خواهش میکنم منتظر ایمیلتون هستم Artmissokhanvar
@***
0
0
پاسخ ها:
فرزانه | ۵ سال پیش
سلام گلم شما که یه بچه داری که نباید ترس داشته باشی از درد زایمان و سزارین که بدتر نیست
0
0