دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
 آیا عدم تقارن سینه ها مشکلی جدی است؟ + درمان

آیا عدم تقارن سینه در خانم‌ها قابل درمان است؟

آیا عدم تقارن سینه ها مشکلی جدی است؟ + درمان
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
عدم تقارن سینه ها و تفاوت سایز و شکل پستان ها اغلب در دوران بلوغ ،بارداری و شیردهی ایجاد می شود که در برخی موارد ممکن است نشان دهنده سرطان سینه باشد.

چرا سینه چپ خانم ها بزرگ تر از سینه راست است؟

نامتقارن بودن سینه یا بزرگتر بودن یک سینه نسبت به دیگری جزو نگرانی های شایع خانم هاست ولی باید بدانید که این مساله کاملا معمول بوده و درست مثل ابروها وجود تفاوت های جزئی جای هیچگونه نگرانی ای ندارد.

علت و درمان عدم تقارن سینه ها را بشناسید

آیا عدم تقارن سینه مربوط به سرطان پستان است؟عدم تقارن سینه به زمانی اشاره دارد که اندازه یا شکل یک پستان نسبت به دیگری متفاوت است.ماموگرافی یا غربالگری سرطان پستان ممکن است نشان دهنده اندازه یا چگالی نامتقارن سینه باشد.

این موضوع برای سلامتی زنان چه معنایی دارد؟

با این حال، بافت یا چگالی پستان که به طور قابل توجهی ناهموار است با افزایش خطر سرطان پستان مرتبط است. ماموگرافی منظم می تواند برای اختلالات و یا تغییرات در بافت پستان، تست شود.

separator line

آیا سینه های نامتقارن طبیعی هستند؟

در اغلب موارد، عدم تقارن سینه کاملاً طبیعی است. در حقیقت، دو طرف کل بدن ممکن است کمی متفاوت باشند. با این حال، اگر کسی متوجه تغییر اندازه یا شکل یک پستان شود، باید به پزشک برای یافتن علت آن مراجعه کند. تفاوت قابل توجه در اندازه یا شکل بین سینه ها زیاد رایج نیست.

separator line

آیا عدم تقارن سینه نشانه سرطان است؟

سینه های نامشابه معمولاً دلیل نگرانی برای نیست. با این حال، لازم است که ماموگرافی منظم داشته باشید، تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه ناهنجاری در پستان وجود ندارد. تحقیقات در سال 2015 نشان داد زنانی که سینه هایشان بیش از 20 درصد متغیر است، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار داشته باشند. هر گونه تغییر غیرعادی در پستان باید توسط پزشک بررسی شود.

تغییراتی که می توانند به دنبال آن باشند :

وجود چیزی در درون یا اطراف سینه .

وجود گره ای در زیر بغل.

وجود بافتی سفت یا محکم در کنار پستان و یا زیر بغل.

تغییر در اندازه یا شکل سینه.

تغییر نوک پستان، رفتن به سمت داخل.

خروج مایع یا ترشحاتی از نوک پستان.

پوست سرخ، خارش دار و یا فلس دار در اطراف پستان

پوست تیره شده

عدم تقارن سینه

اندازه سینه ها

separator line

نتایج ماموگرافی

ماموگرافی، اشعه ایکس از پستان است که می تواند وجود هر گونه چیز غیر عادی را نشان دهد، از جمله گره های لنفاوی. ماموگرافی ممکن است نشان دهد که سینه هایتان تراکم متفاوتی دارند.

اگر عدم تقارن سینه جدید باشد یا تغییر کرده باشد، آن را عدم تقارن در حال توسعه می نامند. اگر غربالگری ماموگرافی تقارن در حال توسعه را شناسایی کند، 12.8 درصد میزان ابتلا به سرطان پستان وجود دارد.

دلایل احتمالی دیگری برای سینه های نامتقارن وجود دارد :

تنوع طبیعی در ترکیب چربی ها و بافت های رشته ای در سینه ها

کیست در یک پستان

فیبروسیس، یا مقدار زیادی بافت فیبری

علل عدم تقارن سینه در زنان چیست؟

علل عدم تقارن سینه در زنان چیست؟

در دوران بلوغ، پستان چپ و راست اغلب با سرعت کمی متفاوت رشد می کنند. سینه ها ممکن است نامتقارن به نظر برسند، تا زمانی که رشد خود را تمام کنند، یا ممکن است اشکال و اندازه های متفاوتی در طول عمر فرد باقی بمانند.

تغییرات هورمونی می تواند باعث شود که هر دو پستان در هر نقطه از زندگی شخص تغییر کنند، به عنوان مثال:

در نقاط خاصی در چرخه قاعدگی

در طول یا نزدیک دوران یائسگی

در دوران بارداری یا شیردهی

استفاده از روش های جلوگیری از بارداری مثل قرص های کنترل بارداری.

سینه هایی که اندازه یا شکلشان را به خاطر هورمون تغییر می دهند، و اغلب به حالت عادی باز می گردند.

همچنین بخوانید:

علت بزرگی یکی از سینه ها نسبت به سینه دیگر چیست؟

برخی شرایط اساسی که می توانند بر اندازه و شکل سینه تاثیر بگذارند، عبارتند از:

سینه های لوله ای شکل:

که هم هیپوپلاسیا نیز نامیده می شود، و سینه های لوله ای می تواند در یک یا هر دو پستان در زمان بلوغ رشد کند.

آماستیا یا آمازیا:

شرایطی که باعث بروز مشکلاتی در رشد بافت پستان، سینه یا نوک پستان می شود.

سندرم لهستانی:

در جایی که یک ماهیچه سینه به درستی رشد نمی کند، می تواند بر سینه همان طرف بدن تاثیر بگذارد.

separator line

عوامل تاثیر گذار بر عدم تقارن سینه ها

آزمایش های بیشتر:

هر کسی که عدم تقارن در حال توسعه را تجربه کند، باید برای انجام آزمایش ها بیشتر به به پزشک مراجعه کند. آزمایش ها احتمالاً شامل ماموگرافی خواهند بود تا هر دو سینه را به طور کامل بررسی کنند. آزمایش سونوگرافی، آزمایشی اضافی برای بررسی هر گونه نشانه ای از سرطان پستان است.پزشک ممکن است بخواهد این آزمایش ها را با نمونه برداری انجام دهد. بافت پستان به آزمایشگاه فرستاده می شود، تا کنترل شود.

عدم تقارن سینه و نتایج ماموگرافی:

برای دو پستان رایج است که اندازه های متفاوتی داشته باشند، اما آن ها معمولاً در تراکم و ساختار مشابه هستند. پزشکان از ماموگرافی برای ارزیابی ساختار داخلی سینه استفاده می کنند. اگر ماموگرافی نشان دهد که سینه های شما تراکم متفاوتی دارند. و جرم یکسان پیدا شود، تفاوت در چگالی می تواند به یکی از چهار دسته تقسیم شود:

عدم تقارن:

اگر پزشک شما یک ضایعه و یا ناهنجاری را پیدا کند، یک آزمایش تصویربرداری سه بعدی دیگر را تجویز می کند.

separator line

تشخیص علت عدم تقارن سینه ها با نتایج ماموگرافی

عدم تقارن جهانی:

این یافته نشان می دهد که حجم یا چگالی بیشتر در یک پستان نسبت به دیگری وجود دارد.یافته های عدم تقارن جهانی معمولاً نتیجه تغییرات هورمونی و تغییرات نرمال هستند.اگر جرمی پیدا شود، پزشک تصویربرداری های بیشتری را تجویز خواهد کرد.

عدم تقارن کانونی:

این تصاویر چگالی دو دیدگاه ماموگرافی را نشان می دهند، اما پزشک نمی تواند به طور کامل بگوید که آیا جرم واقعی است یا خیر.آن ها از تصویربرداری و ارزیابی بیشتری برای خارج کردن سلول های سرطانی یا غیر عادی درخواست خواهند کرد.

عدم تقارن در حال توسعه:

این نوع عدم تقارن، نشان دهنده تغییر قابل توجه بین آزمایش های گذشته و فعلیتان است.تراکم ممکن است جدید باشد و یا ممکن است افزایش یابد.این یافته ها برای افزایش بدگمانی به سلول های بالقوه خطرناک کافی هستند.

separator line

علت عدم تقارن سینه ها چگونه تشخیص داده می شود؟

آزمایش های اضافی:

اگر ماموگرافی تان عدم تقارن را نشان می دهد، پزشک به تصاویر اضافی نیاز خواهد داشت تا مشخص شود که تغییر شکل یا چگالی نرمال است یا خیر.اولین مرحله، مقایسه تصاویر ماموگرافی در برابر تغییرات شکل و یا چگالی است.اگر هرگز سینه های نامتقارن نداشتید یا اگر عدم تقارن شما در طول زمان افزایش یافته باشد، پزشک آزمایش های بیشتری درخواست خواهد کرد.

سونوگرافی:

پزشک ممکن است درخواست سونوگرافی از پستانتان را بکند. این روش به تشخیص یافته های غیر عادی از تصاویر پیچیده ماموگرافی کمک می کند. برای سونوگرافی از پستان، از امواج صوتی استفاده می شود که تصاویر را از ساختار درونی سینه ها تولید می کنند.

MRI:

تست MRI، آزمایشی است که برای تشخیص سرطان پستان و یا سایر ناهنجاری های مادرزادی مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که در برخی موارد این آزمایش بعد از این که نمونه برداری سرطان را تایید کرد، مورد استفاده قرار می گیرد، MRI پستان می تواند در کنار ماموگرافی برای آزمایش سرطان پستان استفاده شود. این به طور خاص برای زنان با خطر بالای سرطان سینه از سابقه خانوادگی یا وراثت مفید و لازم است.

نمونه برداری:

اگر نتایج آزمایش تصویری شما غیر طبیعی باشد، یا اگر پزشک مشکوک باشد که چیزی غیرعادی است، گام بعدی انجام نمونه برداری است. در طی این روند، بخشی از بافت پستان برای آزمایش بیشتر و کنترل سرطان برداشته می شود.

اگر جواب بافت منفی شود، پزشکان برای نظارت بر هر گونه تغییر، آزمایش های منظم پستان را توصیه می کنند. اگر جواب بافت مثبت باشد، پزشک درباره گزینه های درمان با شما صحبت خواهد کرد.

اصلاح عدم تقارن سینه ها:

سه روش اصلی برای عدم تقارن سینه ها وجود دارد.عدم تقارن سینه یک نگرانی مشترک بین زنان است. با اینکه این وضعیت می تواند کاملاً جدی باشد، اما مهم است که توجه داشته باشید که این وضعیت بسیار هم رایج است.

اکثر موارد خفیف هستند. یک مطالعه نشان داد که دست کم 65 درصد از زنان تقارن کمی در سینه هایشان دارند. علاوه بر این، مطالعات مشابه این عدد را به 88 %در زنان بالغ می رسانند.

عدم تقارن سینه به عنوان یک تفاوت در یک یا چند مورد از موارد زیر تعریف می شود:

  • شکل
  • موقعیت
  • حجم سینه

برخی تقارن های سینه نرمال هستند و می تواند در طول زندگی تغییر کند. برای مثال، عدم تقارن معمولاً در طول بلوغ، بارداری، و در طول دوران شیردهی، بسیار شایع است.

درمان عدم تقارن سینه ها

درمان عدم تقارن سینه ها

تقویت پستان:

عدم تقارن پستان می تواند از طریق چند تکنیک مختلف اصلاح شود. ممکن است بخواهید اندازه کلی سینه هایتان را افزایش دهید. همانند هر جراحی برای افزایش پستان، انتخاب های شما از پروتزهای سییکونی یا شور متفاوت خواهد بود.هر چه انتخابتان باشد، اندازه های مختلف در هر پستان برای اصلاح عدم تقارن و به دست آوردن ظاهر طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین ممکن است یک ایمپلنت های پستان گرد یا اشکی (تشریحی) را انتخاب کنید که می تواند به بهبود تقارن شکل تا حد معینی کمک کند.جراحی تصحیح عدم تقارن سینه روشی است که تفاوت بین سینه ها را بهبود می بخشد. تفاوت جزیی بین پستان های شما طبیعی است، اما اگر این تفاوت ها زیادتر باشند، اندازه، شکل یا موقعیت یک یا هر دو پستان می تواند تغییر یابد تا یکسان شوند.

بسته به مقدار تفاوت بین پستان های شما و ویژگی های سینه فردیتان، چند گزینه وجود دارد - اینها شامل کوچک کردن سینه، بزرگ کردن سینه و یا بلند کردن سینه آویزان می باشد.بهترین روش ها برای درمان بیماری های حاد معمولاً جراحی هستند. یکی از گزینه های موجود، تقویت سینه با ایمپلنت گذاری است. جراحی ایمپلنت سینه می تواند مشکلات دو جانبه و هم یک جانبه را حل کند.

برای میکروماسیتیهای دو جانبه، هر دو ایمپلنت به اندازه یک اندازه خواهند بود. برای میکروماسیتی های یک جانبه، برای کمک به سینه ها به اندازه امکان پذیر به نظر خواهد آمد.

با این حال، اگر عدم تقارن قابل توجهی نیز رخ داده است، ترکیبی از کوچک کردن پستان، بالا بردن سینه و تغییر مکان نوک پستان نیز ممکن است ضروری باشد. حذف بافت اضافی از پستان بزرگ تر باعث ایجاد یک نتیجه طبیعی تر و طولانی مدت تر بدون نیاز به یک ایمپلنت جراحی می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • seemorgh.com
  • behzadrahmani.com
  • namnak.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits