دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
خوردن پنیر پیتزا در دوران بارداری مضر است؟

آیا خوردن پنیر پیتزا در طول بارداری خطر دارد؟

خوردن پنیر پیتزا در دوران بارداری مضر است؟
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
عوارض خوردن پنیر پیتزا در دوران حاملگی : آیا می خواهید یک تکه پیتزا در دوران بارداری بخورید؟ آیا سردرگم هستید که مصرف پیتزا در دوران بارداری خوب است یا بد؟

آیا خوردن پنیر پیتزا در زمان حاملگی مجاز است؟

دوران بارداری از حساس ترین روزهای عمر مادر و فرزند است، بنابراین باید به بایدها و نبایدهای تغذیه در دوران بارداری توجه زیادی کرد و هر آنچه را که می‌تواند برای سلامت مادر و جنین خطرناک باشد را از سبد غذایی روزانه در این ایام حذف کرد یا کاهش داد. ممکن است بپرسید آیا مصرف پنیر پیتزا در بارداری مضر است یا بی خطر؟ در این مطلب به طور مشروح به این موضوع خواهیم پرداخت. با دلگرم همراه باشید.

خوردن پنیر پیتزا در بارداری چه ضررهایی دارد؟

مصرف زیاد و بی رویه پنیر پیتزا روی پیتزا یا هر فست فود دیگر، می‌تواند یکی از دلایل منع خوردن پیتزا در دوران بارداری باشد. مصرف زیاد پنیر پیتزا در بارداری پیش از هر چیز به دلیل وجود چربی اشباع، کالری زیاد و نمک فراوان می تواند مضر باشد و مصرف مداوم آن باعث افزایش چربی خون و فشار خون بارداری، مشکلات قلبی عروقی و چاقی می‌گردد.

چربی های ترانس پنیر پیتزا

در هر ۱۰۰ گرم پنیر پیتزا ۴ گرم اسید چرب اشباع وجود دارد که برابر با ۲۲ درصد مقدار توصیه شده روزانه است. این چربی از نوع اشباع شده و ترانس، موجب کش دار شدن هر چه بیشتر پنیر پیتزا می‌شود و در واقع فرآیند کش دار شدن پنیر پیتزا، کیفیت آن را بسیار کاهش می‌دهد. اسید‌های چرب ترانس موجب تخریب رگ های خونی می‌شوند.

به همین دلیل است که پزشکان به بیماران قلبی توصیه می‌کنند که تا حد امکان از پنیر پیتزا استفاده نکنند و یا آن را همراه با سبزیجات فراوان مصرف کنند. بنابراین برای زنان باردار نیز استفاده همزمان پنیر پیتزا با سبزی های پخته یا خام فراوان توصیه می شود تا مواد ناسالم پنیر پیتزا کمتر جذب شود.

Eat pizza during pregnancy

سدیم در پنیر پیتزا

از طرفی پنیر پیتزا حاوی مقدار قابل توجهی سدیم است که تقریباً تأمین کننده ۳۳ درصد سدیم مورد نیاز روزانه می شود و از این نظر از عوامل خطرساز برای سلامتی خواهد بود.

کالری پنیر پیتزا

پنیر پیتزا دارای کالری زیادی است به طوری که هر ۱۰۰ گرم پنیر پیتزا حاوی ۳۰۲ کالری است. بنابراین در صورت استفاده بی رویه، باعث چاقی مفرط و خطرات در دوران بارداری می شود.

خطرات پنیرهای نرم مثل موتزارلا، ریکوتا و پنیر فتا در بارداری

در دوران بارداری باید از مصرف پنیرهای نرم مثل پنیرهای چرب دانمارکی که دارای چربی زیادی هستند، خودداری کرد. نکته مهم و قابل توجه این است که از آنجایی که پنیرهای نرم، دارای رطوبت بیشتری هستند، بنابرین محل مناسبی برای رشد باکتری های خطرناک مانند لیستریا می شوند. اگرچه این باکتری ها در افراد معمولی به ندرت باعث عفونت می‌شوند، اما مصرف آن برای زنان باردار خطرناک است، زیرا در دوران بارداری حتی کوچک ترین نوع بیماری هم به طور مستقیم به مادر و جنین آسیب جدی خواهد رساند.

نکته: پنیرهای نرم و آماده مانند موتزارلا، ریکوتا و پنیر فتا تنها در صورتی که صد در صد مطمئن باشید که از شیر پاستوریزه تولید شده اند، می‌توانند در دوران بارداری استفاده شوند.
نکته: در صورت مصرف پنیرهای نرم حتما اطمینان داشته باشید که پنیر استفاده شده در پیتزا به طور کامل و در حرارت زیاد پخته شده بطوری که بخار گرم از آن بیرون بیاید و مطمئن شوید باکتری‌های آن از بین رفته اند.

پنیرهای خشک مانند پارمزان و چدار در بارداری

بر اساس تحقیقات دانشمندان، سالم ترین پنیر برای تهیه پیتزا، پنیر خشک مانند پنیر چدار و پنیر پارمزان است که حتما باید از شیر پاستوریزه یا غیر پاستوریزه ساخته شده باشد. پنیرهای خشک در مقایسه با پنیرهای نرم دارای آب کمتری بوده و احتمال رشد میکروب ها در آن‌ها کمتر است و از این لحاظ برای دوران بارداری مناسب ترند.

خطرات مصرف پنیر آبی دانمارکی، کممبر یا بری در بارداری

بعضی پنیرها مانند پنیر آبی دانمارکی، کممبر یا بری، حاوی باکتری کپکی و لیستریا هستند. این باکتری می‌تواند باعث یک بیماری کمیاب یعنی بیماری لیستریوزیس شود که نشانه های آن شبیه علائم سرماخوردگی است.

کلسیم موجود در پنیر پیتزا

در رابطه با کلسیم پنیر پیتزا باید گفت اگر چه پنیر پیتزا هم مانند سایر لبنیات یکی از منابع خوب تأمین کلسیم به حساب می آید، اما چون نمک و چربی آن زیاد است، بنابراین در مقایسه با یک لیوان شیر کم چرب، به صرفه نیست تا کلسیم مورد نیاز روزانه مان را با خوردن این نوع پنیر تأمین کنیم. با این حال اگر تصمیم به مصرف پنیر پیتزای نرم گرفتید پنیر موتزارلای نیم چرب را انتخاب کنید تا بتواند کمی از کلسیم استخوان ساز و برخی پروتئین های مورد نیاز شما را تامین کند.

separator line

توصیه های پایانی برای مصرف پیتزا و پنیر پیتزا در بارداری

به منظور مصرف کمتر پنیر پیتزا در بارداری توصیه می‌شود فقط یک تا دو برش پیتزا بخورید.فقط پیتزاهایی را بخورید که در حرارت بالا کاملا پخته و خوب گرم شده، و باکتری های مخلفات روی آن کشته شده اند.

از خوردن پیتزای مانده اجتناب کنید چرا که پیتزا مدتی می‌ماند باکتری‌ها دوباره تشکیل می‌شوند.ترجیحا از خوردن پیتزا در سه ماهه دوم بارداری خودداری کنید.پنیر پیتزا را با سبزیجات فراوان بخورید تا مواد ناسالم پنیر پیتزا کمتر جذب شود.

فواید خوردن پیتزا در دوران بارداری

فواید خوردن پیتزا در دوران بارداری

حالا که می‌خواهیم درباره فواید پیتزا در دوران بارداری صحبت کنیم، بعضی چیزهایی را که باید بدانیم در زیر برای شما فهرست کرده‌ایم:

پیتزا به عنوان غذای آرامش‌بخش دسته‌بندی می‌شود که می‌تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم حال شما را خوب کند.پیتزا وقتی پر از سبزیجات و با سالاد همراه باشد می‌تواند برخی مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز بدن شما را تامین کند.

اگر پیتزا تازه و داغ باشد، می‌تواند ویار شما را برطرف کند و نوع خانگی آن ممکن است حتی برای شما ضرر هم نداشته باشد.روی پیتزا خود سس باکیفیتی بریزید که حاوی ویتامین A و C باشد. سس گوجه فرنگی حاوی لیکوپن آنتی اکسیدان است که می‌تواند احتمال بروز سرطان را کاهش دهد.

انتخاب خمیر نازک و برشته می‌تواند حاوی فیبر زیاد باشد. برای پیتزای خود پنیر موتزارلای نیم چرب انتخاب کنید که می‌تواند کلسیم استخوان ساز و برخی پروتئین های مورد نیاز شما را تامین کند.

separator line

چطور در دوران بارداری پیتزای بی خطر بخوریم؟

خوردن پیتزا بی خطر در دوران بارداری برای حفظ سلامت شما و جنین تان مهم است.فقط پیتزاهایی را بخورید که کاملا پخته است و خوب گرم شده، چرا که حرارت بیشتر باکتری های مخلفات روی آن را خواهد کشت.

سعی کنید فقط از پیتزا فروشی‌های خوشنام سفارش بدهید، چراکه غذای باکیفیت و سالم به شما می‌دهند.پیتزا را تازه میل کنید. وقتی پیتزا مدتی می‌ماند باکتری‌ها دوباره تشکیل می‌شوند. در صورتی که پیتزای شما حاوی گوشت یا آبزیان صدفی است، مطمئن شوید که به خوبی پخته شده باشند.

بهتر است پیتزای سبزیجات انتخاب کنید که حاوی مواد مغذی لازم برای بانوان باردار است.تا جایی که می‌توانید از خوردن پیتزا در سه ماهه دوم بارداری خودداری کنید. توصیه می‌شود که فقط یک تا دو برش پیتزا میل کنید.

از خوردن پیتزای حاوی کالباس خودداری کنید.از خوردن پیتزاهای حاوی پنیرهای کپکی مانند بری، کممبر یا آبی دانمارکی خودداری کنید چرا که حاوی باکتری لیستریا هستند.بهتر است روی پیتزای خود از پنیر پارمزان یا چدار استفاده کنید. پنیرهای سفتی وجود دارد که آب کمتری دارند و همین احتمال تشکیل میکروبی را کاهش می‌دهد.

این را می‌دانیم که پیتزا غذای هوس برانگیزی است، اما در دوران بارداری تا جای ممکن باید از آن اجتناب کرد.اما اگر عاشق پیتزا هستید و نمی‌توانید ویار خود را کنترل کنید، خوردن هر از چند وقت یک پیتزای داغ و خوشمزه ضرری ندارد. هنگام خوردن پیتزا روش های بی خطرتر ذکرشده را در نظر داشته باشید.

separator line

سوال مخاطب : 32 ساله هستم و ماه دوم بارداری. آیا خوردن غذاهایی که با پنیر پیتزا درست شده ضرر دارد؟

پاسخ دکتر شیرین نیرومنش، متخصص زنان و زایمان:

مصرف پنیر پیتزا در دوران بارداری ممنوعیتی به همراه ندارد و در عین حال باعث سقط جنین هم نمی شود. اما چون چربی زیادی در آن وجود دارد، بنابراین مصرف بیش از اندازه آن توصیه نمی شود. بنابراین از پنیر پیتزا به میزان کنترل شده و محدودی استفاده کنید.

همچنین بخوانید:

آیا پنیر پیتزا برای کودکان مضر استاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • niniban.com
  • vista.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits