alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۸ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
وضعیت‌های قرارگیری کودک هنگام تولد

وضعیت قرارگیری نوزاد در هنگام زایمان چگونه است؟

وضعیت‌های قرارگیری کودک هنگام تولد
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
در اواخر بارداری، معمولاً پزشک وضعیت قرارگیری کودک را تعیین می‌کند. در شرایط طبیعی همزمان با آماده شدن بدن شما برای زایمان، کودک وارد بخش پایین‌تری از رحم می‌شود و در وضعیت مناسبی برای تولد قرار می‌گیرد.

وضعیت عادی نوزاد برای تولد

بهترین وضعیت کودک برای زایمان، زمانی است که به صورت طولی در کانال زایمانی قرار گرفته و سر او اولین عضوی است که وارد لگن خواهد شد و از کانال زایمان خارج می‌شود.

در این وضعیت، سر او رو به پایین و صورت او به سمت پشت مادر قرار گرفته است، درحالی‌که چانه در داخل قفسۀ سینه او جمع شده و برای ورود به لگن با پشت سر آماده است. این حالت را زایمان سفالیک (Cephalic) می‌نامند. اغلب نوزادان در اولین زایمان مادران، از هفتۀ ۳۶ به بعد در این وضعیت قرار می‌گیرند و در زایمان چندم مادران، کودک در نزدیکی زمان زایمان در وضعیت سفالیک قرار خواهند گرفت.

وضعیت‌های قرار‌گیری مشکل‌ساز در هنگام زایمان کردن

برخی وضعیت‌های قرارگیری می‌تواند هم برای مادر و هم برای کودک مشکل‌ساز باشد. در این موارد، زایمان به روش سزارین مطمئن‌ترین روش برای مادر و کودک است ولی این احتمال نیز وجود دارد که فرزند شما پیش از زایمان بچرخد و در وضعیت صحیح قرار گیرد.

​ ​​ ​بارداری

وضعیت‌های قرارگیری کودک که ممکن است مشکل‌ساز شود شامل موارد زیر است:

اکسی‌پوت پوستریور یا پس سرَ‌ی خلفی (Occiput): سر کودک به سمت پایین قرار دارد ولی صورت او به سمت شکم مادر است و مثل این است که نگاه کودک به سمت سقف است. چنین وضعیتی را پس سَری خلفی یا اکسی‌پوت پوستریور می‌نامند. قرارگیری در این وضعیت می‌تواند باعث دردناک و طولانی شدن زایمان شود. در برخی موارد، مادرانی که لگن مناسبی دارند و زایمان اول آنها نیز نیست، بدون بروز مشکلی کودک را به دنیا می‌آورند.

فرانک بریچ (Frank breech): در وضعیت فرانک بریچ، باسن کودک در مسیر کانال زایمان قرار می‌گیرد. به طوری که مفاصل ران‌ها خم می‌شوند و زانوها در امتداد و به صورت مستقیم قرار گرفته و خم نشده‌اند. در چنین وضعیتی، ابتدا باسن کودک خارج می‌شود.

بریچ کامل (Complete breech): در وضعیت بریچ کامل، باسن کودک در مسیر کانال زایمان قرار دارد، مفاصل ران‌ها و زانوها، هر دو خم شده‌اند و کف پا کنار باسن قرار دارد و مثل سایر زایمان‌های بریچ، این وضعیت نیز احتمال حلقه شدن بند ناف به دور سر کودک در دهانۀ رحم را افزایش می‌دهد و در صورت زایمان به روش طبیعی باعث آسیب دیدن نوزاد می‌شود.

بریچ فوتلینگ (Footling breech): گاهی یک یا هر دو پای کودک به سمت کانال زایمان قرار می‌گیرند و اول یک یا هر دو پا خارج می‌شوند. این وضعیت قرارگیری کودک را بریچ ناکامل یا فوتلینگ می‌نامند. در این وضعیت احتمال سُر خوردن بندناف به درون دهانه رحم افزایش می‌یابد که باعث قطع خون‌رسانی به کودک می‌شود.

قرارگیری به صورت عرضی: در این حالت، کودک در عرض رحم قرار گرفته است به شکلی که احتمالاً شانه ابتدا وارد لگن می‌شود. در اغلب موارد وقتی جنین با وضعیتی غیر از سفالیک وارد کانال زایمان می‌شود، روش سزارین بهترین راه برای زایمان است.

بهترین موقعیت نوزاد برای زایمان طبیعی

بهترین موقعیت نوزاد برای زایمان طبیعی چگونه است؟

در حالت ایده آل برای زایمان ، بهترین وضعیت کودک به حالت سر به سمت پایین می باشد و رو به پشت مادر با چانه ای که به سینه خود و پشت سر قرار دارد، برای ورود به لگن آماده شده است. این موقعیت را نمایش سفالیک می گویند. بیشتر نوزادان در هفته 32 و 36 بارداری در این موقعیت مستقر می شوند.

آیا کودک من در شرایط موقعیت های دیگر در معرض خطر است؟

زایمان هنگام ایجاد جوش زمانی است که کودک با پاهایش در کانال تولد قرار بگیرد. در حالی که رحم است ، کودک در معرض خطر نیست. با این حال ، در این موقعیت ، ابتدا کودک پا به دنیا می آید. زایمان واژینال اغلب مواقع نوعی زایمان بسیار ایمن است ، با این حال ، هنگامی که کودک در شرایط غیرطبیعی قرار بگیرد ، زایمان واژینال می تواند پیچیده باشد.

مثلا زمانی که پاها به سمت پایین قرار می گیرند و در ورودی کانال زایمان هستند از آنجا که سر کودک از پایین بزرگتر است ، خطر ابتلا به گرفتگی سر در جایی که سر کودک در رحم گیر می کند وجود دارد. در این شرایط ، زایمان کودک دشوار است. ممکن است برخی از نوزادان در وضعیت بریچ قرار بگیرند و درد زایمان ایجاد شود .

تا زمانی که شرایط مناسب باشد پزشک زایمان طبیعی را به راحتی انجام می دهد اما در بسیاری موارد ، ارائه دهنده خدمات درمانی شما ممکن است به جای تولد واژن ، زایمان سزارین را توصیه کند. در روش سزارین در صورتی که نوزاد در شرایط غیر طبیعی قرار گرفته باشد خطرات برای نوزاد بسیار کمتر است.

separator line

چرا موقعیت کودک در هنگام تولد اهمیت دارد؟

در حین زایمان ، هدف پزشک این است که با خیال راحت کودک خود را به دنیا بیاورد و سلامت مادر و کودک را تضمین کند. اگر کودک در موقعیت دیگری قرار داشته باشد ، این کار چالش برانگیز تر می شود. موقعیت های مختلف جنین دارای طیف وسیعی از مشکلات است و خطرات با توجه به موقعیت فرزند شما می توانند متفاوت باشند.

separator line

چه موقع کودک باید بچرخد تا برای تولد آماده شود؟

به طور معمول ، کودک شما در سه ماهه سوم در انتهای رحم نزدیک به کانال زایمان قرار می گیرد و برای تولد به موقعیت اصلی خود می رود که برای یک زایمان راحت لازم است. این اتفاق در چند هفته آخر بارداری شما (اغلب بین هفته های 32 تا 36) رخ می دهد. پزشک شما با لمس کردن شکم در حین ملاقات های منظم ، وضعیت کودک را بررسی می کند. این اتفاق در بیشتر قرار ملاقات های شما با پزشک در سه ماهه سوم اتفاق می افتد. در برخی موارد ، ارائه دهنده شما همچنین ممکن است سونوگرافی برای بررسی وضعیت کودک انجام دهد.

روشهای تبدیل کودک شما می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • نسخه سفالیک خارجی (ECV)

یک روش غیر تهاجمی برای چرخاندن نوزاد و بهبود شانس تولد واژینال است. این روش در واحد کار و زایمان انجام می شود. این روش به دو تأمین کننده نیاز دارد که یکی از آنها باسن کودک را در وضعیت رو به بالا قرار می دهد و ارائه دهنده دوم در حال اعمال فشار از طریق دیواره شکم به رحم است که کودک در آن قرار دارد تا سر کودک را به جلو یا عقب بچرخاند. بهترین زمان برای انجام این روش بین 36 تا 38 هفته بارداری است. پس از آن ، ضربان قلب کودک مورد بررسی قرار می گیرد تا مطمئن شوید که در حد طبیعی است.

  • تغییر موقعیت خود

گاهی اوقات با تغییر موقعیت خود می توانید کودک را ترغیب به حرکت کنید. به خاطر داشته باشید که این تمرینات ممکن است مؤثر نباشد. با این حال ، متخصصان غالبا احساس می کنند که تلاش برای انجام این تمرینات ضرری ندارد و اگر فرصتی وجود داشته باشد که ممکن است کودک را ترغیب به تغییر وضعیت کند تا از زایمان سزارین جلوگیری کند ، ارزش دارد امتحان کنید.

دو حرکت خاص که پزشک شما ممکن است توصیه کند شامل موارد زیر است:

  1. روی دست ، زانو بزنید و به آرامی به جلو و عقب تکان دهید.
  2. باسن خود را در هوا فشار دهید در حالی که پشت خود را با زانوهای خود خم کردید و پاها را صاف نگه داشته اید مانند (پل).

  • استفاده از صداهای تحریک کننده برای تشویق حرکت

راه دیگری که می توانید برای تغییر موقعیت کودک تلاش کنید تحریک است. موسیقی ، صحبت کردن ، تغییر دما و نور می تواند کودک را تحریک به حرکت کند. در حالی که در رحم است ، کودک شما می تواند موسیقی را بشنود ، تغییرات نور را از طریق پوست شما ببیند و حتی هنگام صحبت ، صدای شما را بشنود. می توانید هدفون را روی شکم خود ، به سمت پایین ، قرار دهید تا ببینید کودک را تحریک می کند یا خیر.

اعمال دمای خنک در قسمت بالای شکم شما که سر کودک در آن قرار دارد نیز می تواند باعث شود کودک به سمت پایین حرکت کند. به طور مشابه با تغییر موقعیت خود ، هیچ تضمینی وجود ندارد که تحریک باعث شود کودک شما حرکت کند ، اما اغلب ارزش امتحان کردن را دارد.

یک روش کایروپراکتیک ، به نام تکنیک وبستر نیز می تواند برای حرکت باسن شما استفاده شود. این به معنای این است که رحم شما شل شود. برخی از ارائه دهندگان حتی طب سوزنی را برای کمک به آرامش بدن توصیه می کنند. هر دو روش باید توسط یک متخصص انجام شود . آرامش می تواند باعث تقویت حرکت در کودک و کمک به کودک در بهترین موقعیت ممکن برای تولد شود.

همچنین بخوانید:

۱۸ روش طبیعی برای سقط جنین در مراحل اولیه بارداری

آیا کودک من به تنهایی می تواند موقعیت را تغییر دهد؟

همیشه این امکان وجود دارد که کودک شما به تنهایی تغییر موقعیت دهد. در هفته‌های منتهی به تولد نوزاد، کودک هنوز وقت کافی برای انجام تنظیمات و تغییر موقعیت دارد. بیشتر نوزادان قبل از تولد در موقعیت مناسب برای تولد قرار می گیرند.

بیشتر برنامه ریزی ها برای تولد کودک با ایده ی زایمان طبیعی انجام می شوند.پزشک شما به بررسی تاریخچه پزشکی ، اسکنهای کودک شما در طول بارداری و موقعیت کودک در انتخاب ایمن ترین نوع زایمان خواهد پرداخت. در شرایطی که کودک در وضعیت شکاف یا وضعیت غیر طبیعی دیگری قرار دارد پزشک شما ممکن است زایمان طبیعی را پیشنهاد کند.

این یک عمل جراحی است که برش در قسمت تحتانی شکم شما ایجاد می شود. نوزاد به جای کانال زایمان از طریق این دهانه خارج می شود.تحویل یک نوزاد در شرایط غیر طبیعی به صورت واژینال امکان پذیر است. اما ، این نوع تولد می تواند برای کودک بسیار خطرناک تر باشد و خطر آسیب دیدگی از بند ناف بسیار بیشتر است.

اگر بند ناف هنگام تولد فشرده شود ، کودک می تواند از اکسیژن محروم شود و این می تواند به مغز و اعصاب آسیب برساند. بند ناف همچنین می تواند در گردن یا بازوهای کودک بچرخد و باعث آسیب دیدگی شود. در مورد خطرات و فواید انواع مختلف تولد با پزشک خود صحبت کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • madarsho.com
  • farzand.net
  • banotv.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits