دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۱ اوت ۲۰۲۲ میلادی
خروپف کردن در بارداری چه دلایلی دارد؟
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
عواقب خطرناک خروپف کردن در دوران بارداری : زنانی که در این دوران دچار عارضه خروپف کردن می شوند بیشتر احتمال می رود فرزند خود را به روش سزارین به دنیا آورند.

علت خروپف در بارداری چیست؟

حالت تهوع صبحگاهی، اضافه‌وزن و بی‌خوابی از عوارض معمول بارداری هستند اما اغلب زنان نمی‌دانند که خروپف کردن در حین خواب نیز از عوارض بارداری است.خروپف در بارداری به علت های مختلف روی میدهد از جمله استرس .
بررسی ها نشان می دهد بین 25 تا 30 درصد زنان در دوران بارداری خروپف می کنند. 35 درصد زنان سه تا چهار بار در هفته یا هر روز حین خواب خروپف می کنند.
علاوه بر این، 26 درصد زنان تنها در دوران بارداری دچار این حالت می شوند.
خروپف کردن زمانی اتفاق می افتد که مجرای هوای فوقانی سست شده و بخشی از آن مسدود می شود. در این شرایط وارد شدن جریان کافی هوا به دهان و بینی سخت انجام می شود. همچنین دلایل متعددی وجود دارد که موجب می شود خروپف کردن در دوران بارداری شایع باشد.

خروپف در بارداری

اصلی ترین عامل خروپف کردن در خواب در زمان حاملگی چیست؟

چرا در خواب خرو پف می کنیم؟

با رشد جنین در رحم مادر به پرده دیافراگم فشار وارد می شود که در این شرایط نفس کشیدن به خودی خود سخت می شود و فرقی نمی کند در حال خوابیدن یا مشغول به انجام کاری باشید.

همچنین سطح بالای هورمون ها به خصوص استروژن باعث می شود غشای مخاط و مجرای بینی متورم شود. علاوه بر این حجم خون تا 50 درصد افزایش می یابد که در نتیجه رگ های خونی باز شده و غشای بینی ورم می کند.
در 30 سال گذشته میزان خروپف کردن در میان زنان بیشتر شده است. یکی از دلایل آن اضافه وزن پیش از شروع بارداری یا بالا رفتن وزن در پایان این دوران است. در واقع بافت اضافی اطراف گردن به خروپف کردن منجر می شود. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا، بیش از 50 درصد زنان باردار دچار اضافه وزن یا چاق هستند
یکی دیگر از دلایل خروپف کردن در دوران بارداری که معمولا نادیده گرفته می شود فاکتور استرس است. استرس بر تنفس تاثیر گذاشته و نفس کشیدن نیز بر خرخر کردن اثر می گذارد. هر گونه از فشار و استرس از جمله روانی، جسمی و احساسی یا حتی فشارهای گوارشی ناشی از خوردن میزان زیادی مواد خوراکی می تواند میزان تنفس را افزایش دهد. این افزایش که با سست شدن ماهیچه های گلو به هنگام خواب همراه است خروپف کردن را به دنبال دارد.
پزشکان با بیان اینکه این عارضه ممکن است در زنان باردار وضعیتی موقتی باشد اظهار داشتند:نباید این موضوع بی اهمیت گرفته شود. زنانی که در این دوران خروپف می کنند در معرض ابتلا به فشارخون بالا، خستگی، پری اکلامپسیا و تولد نوزادانی با وزن پایین هستند. همچنین زنانی که در این دوران دچار عارضه خروپف کردن می شوند بیشتر احتمال می رود فرزند خود را به روش سزارین به دنیا آورند.

علت خروپف در دوران بارداری

عواقب خطرناک خروپف کردن در دوران بارداری

دلیل خروپف در بارداری چیست؟

روش های متعددی وجود دارد که با کمک آنها می توان از بروز عارضه خروپف کردن در این دوران پیشگیری کرد یا آن را متوقف ساخت که به شرح زیر است:

آگاه بودن به علائم این عارضه
پایین آوردن وزن
تغییر در نحوه تنفس:سعی کنید از راه بینی نفس بکشید. در صورتی که در این شرایط احساس تنگی نفس می کنید از دهان خود استفاده کنید اما به آرامی نفس بکشید.
تغییر در وضعیت بدن هنگام خواب:خوابیدن به سمت چپ بدن هم به جریان خون مطلوب کمک می کند و هم موجب می شود فرد به آرامی نفس بکشد.
تغییر در زمان خوردن وعده های غذایی:مصرف میزان زیادی غذا پیش از زمان خواب بر نحوه خوابیدن تاثیر می گذارد. به همین دلیل بهتر است آخرین وعده غذایی چند ساعت پیش از خوابیدن مصرف شود.استفاده از مرطوب کننده ها در فضای اتاق:به کار بردن این وسیله مجرای بینی را مرطوب نگه می دارد.

خطرات خروپف در دوران بارداری

خر و پف مادر باردار برای جنین ضرر دارد؟

خطرات عجیب خروپف کردن در بارداری

خروپف کردن در هر حال عملی آزار دهنده به حساب می آید اما خروپف در بارداری دلیل های متفاوتی دارد که گاهی برای سلامت جنین و مادر بسیار خطرناک است . خروپف کردن زمانی اتفاق می افتد که مجرای هوای فوقانی سست شده و بخشی از آن مسدود می شود.
در این شرایط وارد شدن جریان کافی هوا به دهان و بینی سخت انجام می شود. همچنین دلایل متعددی وجود دارد که موجب می شود خروپف کردن در دوران بارداری شایع باشد.با رشد جنین در رحم مادر به پرده دیافراگم فشار وارد می شود که در این شرایط نفس کشیدن به خودی خود سخت می شود و فرقی نمی کند در حال خوابیدن یا مشغول به انجام کاری باشید.
همچنین سطح بالای هورمون ها به خصوص استروژن باعث می شود غشای مخاط و مجرای بینی متورم شود. علاوه بر این حجم خون تا 50 درصد افزایش می یابد که در نتیجه رگ های خونی باز شده و غشای بینی ورم می کند.
در 30 سال گذشته میزان خروپف کردن در میان زنان بیشتر شده است. یکی از دلایل آن اضافه وزن پیش از شروع بارداری یا بالا رفتن وزن در پایان این دوران است. در واقع بافت اضافی اطراف گردن به خروپف کردن منجر می شود.
تحقیقات نشان می دهد خروپف کردن مادران باردار، نه تنها بر روی کیفیت خواب آنها تأثیر می گذارد، بلکه می تواند برای سلامت نوزاد داخل شکم هم مضر باشد.

درمان خروپف

علت و راههای درمان خروپف در بارداری

آیا خروپف کردن مادران باردار بر سلامت جنین تاثیر میگذارد؟

در این زمینه محققان حدود 1673 زن باردار را در سه ماهه سوم بارداری شان انتخاب کردند که 35 درصدشان عادت خر و پف کردن داشتند و سابقه پزشکی آنها را تا زمان زایمان بررسی نمودند. آنها دریافتند مادرانی که سه تا چند شب طی هفته خر و پف می کردند خطر بروز مشکلات زایمانی از جمله احتمال انجام سزارین و یا زایمان نوزادی با جثه کوچک در آنها بیشتر دیده می شد.
بسیاری از زنانی که در گذشته اصلا عادت به خر و پف کردن نداشتند در دوران بارداری دچار این عادت شدند و این بیشتر به خاطر اضافه وزن، حفظ مایعات در بدن و تغییر در میزان هورمون های بدن است.
افرادی که به طور دائم عادت به خر و پف دارند (در واقع مادرانی که قبل و حین باداری خرخر می کنند) در مقایسه با مادرانی که این عادت را ندارند، احتمال زایمان نوزادانی با وزنی زیر 10 صدی یک در آنها دو سوم و احتمال سزارین هم در آنها 2 برابر بیشتر بوده است.

حتماً بخوانید:
با ۵ راه طبیعی درمان خروپف آشنا شوید

با ۵ راه طبیعی درمان خروپف آشنا شوید

راه طبیعی درمان خروپف خرو پف می‌تواند، شما را هنگام صبح خسته و عبوس کند. این ۵ قدم را بردارید تا همیشه با نشاط از خواب برخیزید. خروپف موضوع خیلی از…

در افراد بزرگسالی که باردار نیستند، خر و پف و وقفه تنفسی انسدادی منجر به التهاب شده که می تواند برای سیستم قلبی عروقی مضر باشد.
در شرایطی که اطلاعات چندانی درباره این مسئله و ارتباط آن با بارداری هنوز روشن نشده است، محققان بر این باورند که خر و پف منجر به التهابی می شود که می تواند عملکرد رگ های خونی ای را که به جفت می رسد تغییر دهد.
بنابراین در پایان کار خون و مواد مغذی کمتری به نوزاد رسیده و منجر به رشد کمتر او می شود.
همانطور که پزشکان و متخصصان ماما توصیه می کنند عادات غذایی سالم و ورزش در دوران بارداری تأثیر به سزایی به همراه دارد و این مسئله به طور فزاینده ای برای همه مشهود شده که خواب سالم و مفید نه تنها برای سلامت مادر بلکه برای سلامت نوزاد هم حائز اهمیت است.

نکته : به مادران باردار توصیه می شود که به منظور پیشگیری از خروپف در دوران بارداری، به پهلو خوابیده یا با یک بالش اضافی زیر سر خود بخوابند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • isna.ir
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است